פרסום ראשון: סמנכ"ל HR בעיריית ת"א עובר לתפקיד מקביל במגה קמעונאות

פרסום ראשון: סמנכ"ל HR בעיריית ת"א עובר לתפקיד מקביל במגה קמעונאות

23 שנה בעירייה הספיקו לאשר בן-שושן להבין שהאתגר הבא מצוי בענף הקמעונות התחרותי. בראיון ראשון הוא מדבר על הטעון שיפור ומודה: "אני בהחלט צופה קשיים"

שיתוף

פרסום ראשון: אשר בן-שושן, סמנכ"ל משאבי אנוש ומנהל בעיריית תל-אביב בשמונה וחצי השנים האחרונות, יסיים את תפקידו בסוף אפריל ויעבור לתפקיד זהה במגה קמעונאות.

בן-שושן (50, נשוי+3), תושב חדרה, סוגר בעירייה התל-אביבית פרק זמן לא מבוטל בן 23 שנה. למגה הוא מגיע בעיצומה של תחרות צפופה מאוד בין רשתות השיווק, הנעות על הציר שבין מלחמה על כל צרכן בעידן שבו צצות רשתות דיסקאונט חדשות לבין התמודדות עם ירידה ברווחים ותמרון בין מאבקי עובדים ושינויים פרסונליים בכירים.

בראיון ראשון מאז הודיע על עזיבתו, מסרב בן-שושן להרחיב על המצופה לו ולהתייחס לאתגרים ולקשיים העתידיים נוכח הבדלי המאפיינים בין גוף ציבורי לקבוצת חברות עסקית גדולה. ובכל זאת, מדבריו בשיחה עם חדשות HRus ניתן להבין כיצד מתנהלות מערכות מסועפות כמו רשות מקומית של אחת משתי הערים הגדולות בישראל, בהיבט התעסוקתי.

ראשית, המספרים: בן-שושן נחת כאמור בעיריית תל אביב לפני 23 שנה, אז החל כרכז מחשוב. משם נדד בין כמה משרות שונות באופיין לגמרי, ובהן המשרה הנחשקת של מנהל מחלקת החנייה בעיר (רק זה לבדו שווה ראיון נפרד); סגן מ נהל השירות המשפטי; מנהל אגף משאבי אנוש והתפקיד האחרון והנוכחי – סמנכ"ל משאבי אנוש ומנהל. בענף ה-HR  בעירייה הוא כבר, 12 שנים וחצי, מתוכן 8 שנים וחצי כסמנכ"ל.

אגף הכוח-אדם בעירייה לבדה מונה כ-35 עובדים מתוך כלל  12 אלף עובדי העירייה הפעילים. 4,000 מהם עובדים בבית החולים איכילוב כעובדי עירייה לכל דבר, ולכל אלו תוסיפו 6,500 גמלאים תקציביים ונציגים מטעם העירייה העובדים ביחידות לטיפול ותמיכה במנהלים.

כפי שניתן היה לצפות, בן-שושן חולק ללא הכרה שבחים בנימה סובייקטיבית לחלוטין למחלקה שהוא מותיר אחריו. טרם מונה לו מחליף, והעניין מצוי במכרז שפורסם זה מכבר אם כי סביר להניח שייבחר מועמד מתוך הארגון במתכונת ניוד פנימי.

באיזו תחושה אתה עוזב?

"אני גאה. אני עוזב ארגון מיוחד".

ארגון מסואב, יש שיגידו.

"ממש לא. זה ארגון שיכול להוות לטעמי מודל לחיקוי בניהול ובהתנהלות הכוללת שלו לכל השירות הציבורי ובוודאי לשלטון המקומי. אני גאה בטיפוח המשאב האנושי, בתרבות ובאקלים הארגוני שיצר".

 

פקחים קשה לגייס

כשהוא נדרש לקשיים עמם נאלץ להתמודד לאורך השנים בתוקף תפקידיו האחרונים כממונה העל של משאבי האנוש בעירייה, בן-שושן משיב בכלליות מרומזת. "אנחנו חיים במגבלות הסכמים קיבוציים", הוא רומז על כוחו הרב של ועד העובדים בעירייה, אולי רב מדי. "השת"פ שלנו עם הוועד היה מדהים. כשאתה אומר קשיים, ומי כמוך יודע, אי-אפשר להגיע בדרך לא סלולה. אתה צריך לסלול נתיבים חדשים. לייצר תרבות אחרת. הצלחנו כי סללנו נתיבים וצריך להמשיך. זה היה קשה אבל מענג".

אפרופו קשיים, עולם רשתות השיווק חוקים משלו כמעט בכל רובד מהשירות הציבורי. אתה ערוך לקראת האתגרים שמחכים לך שם?

"מגה זה עולם אחר, פונקציות המטרה הן אחרות. אני בהחלט צופה קשיים, בשוק הציבורי בכלל וגם אצלנו. לדוגמה, המשך שיפור יכולות הגיוס, והשימור של רמת העובדים".

למה באמת כל-כך קשה למצוא היום עובדים איכותיים לתפקידים בעלי חשיבות? אתה לא היחיד שמדבר על כך לאחרונה.

"למה קשה? לעיתים יש חוסר במהנדסים בשוק האזרחי. על זה מתחרים כולם. הסקטור הציבורי, רמות השכר שלו הן לא מהגבוהות. משפטנים קל מאוד לגייס אבל קשה יותר לשמר. מהנדסים זה ההיפך. פקחים קשה יותר לגייס.

"אין ספק", הוא פוסק, "שבמשך הרבה מאוד שנים לא הרמנו את הנטל לעשות בחינה מעמיקה של כל רמות השכר על מנת לבוא עם בשורה לשוק הציבורי. כי בסופו של יום אתה רוצה לגייס את האנשים הכי איכותיים וגם לשמר אותם".

 

מערכת HR ישנה

לאחרונה הולך ומתהדק ה"רומן" בין מחלקות ה-IT  בארגונים לבין משאבי האנוש, שמגלים את קסמה של הטכנולוגיה כפורצת דרך לעולמם הווירטואלי של עובדי דור ה-Y. אלא שבעירייה, מודה בן-שושן, מצויים די בפיגור ומשתרכים מאחור בעניין הזה. "יש אצלנו מערכת HR  ישנה אמנם, אבל אנשי ה-IT נותנים לנו שירות שתומך בתהליכי ה-HR. יתרה מזו, פיתחנו הרבה מאוד כלים וממשקים לטובת הטיפול במשאבי אנוש, כולל סיפור התקשורת הפנים ארגונית שלנו. זה אתגר לא מבוטל ואת כל זה עשינו בשיתוף פעולה מתמיד עם אנשי ה-IT.  אבל אין ספק שאנחנו נידרש בטווח החמש שנתי לתת את הדעת על לאן הולכות מערכות המרכזיות שלנו ובכלל זה HR".

סדנת ניהול זמן

2 תגובות

  1. כחבר של אשר לוועד המנהל של העמותה למשאבי אנוש אני רוצה לברך אותך. למדנו במשך השנים להכיר בערכך כמנהל דוחף להישגים, בעל חזון ניהולי אתגרי, איש שהשרות לעובדים בראש מעייניו, איש נעים הליכות וצנוע מצד אחד ונחוש לקדם את נושאי משאבי אנוש הן בעיריה והן בכלל. מקצוען אמיתי שחלש על גוף ענק ומורכב בהצלחה רבה.שאפו אשר. לעזוב מקום עבודה בו רכשת עמדה ומעמד, למקום בו הנעלם גדול מהידוע מצריך אומץ ניהולי ומשפחתי. אנחנו מאחלים למגה ולך הצלחה בתפקיד החדש.אני בטוח ששני הצדדים יהנו מהעסקה.

השאר תגובה