שיתוף

הביטויים 'למידה מקוונת' ו'למידה מרחוק' לעיתים קרובות נחשבים לנרדפים בעוד שבפועל מדובר בשתי צורות למידה שאמנם יש ביניהם הרבה מהמשותף אבל לכל אחת מהן יש מאפיינים משלה.

למידה מקוונת:

צורת למידה זו נועדה ליצור תקשורת מקוונת בין המורה לתלמיד. בימים אלה יש מורים רבים שמלמדים בשיטת הלמידה מקוונת בזום.

אבל ניתן גם להשתמש בלמידה מקוונת גם בימים רגילים בד בבד עם למידה מסורתית בכיתות, לצורך סיוע בשיעורי הבית על ידי מורה פרטי, השלמות של הנלמד בכיתה, השלמת חומר על ידי תלמידים שלא הגיעו באותו יום לכיתה וכו.

הלמידה המקוונת היא שיטת לימוד חדשה יחסית שיכולה להתאים להרבה מאוד לומדים, בין אם מדובר בתלמידי בית ספר או עובדים בארגונים.

במילים אחרות, למידה מקוונת נועדה ליצירת קשר עם המורה כדי לסייע ללומד לשפר את הידע שקיבל במסגרת הלמידה הרגילה.

מהי למידה מרחוק:

מושג זה מתמקד במרחק הפיזי בין התלמיד למורה, ובדרך שבה הטכנולוגיה מגשרת על הפער הזה.

בעולם כבר יש לא מעט אוניברסיטאות שמציעות תארים בלמידה מרחוק. לא מדובר בלימוד בהתכתבות אלא סטודנטים שמשתתפים בשיעורים באונליין.

איך הלמידה המקוונת והלמידה מרחוק עובדות בפועל:

שתי שיטות הלמידה יכולות לעזור ללומדים להפיק יותר מהלמידה. השיטות מעט שונות, אך הן יכולות להתקיים זו בצד זו.

בלמידה המקוונת, המרחק הפיזי אינו רלוונטי. מה שכן רלוונטי הוא ליצור תוכניות לימוד המותאמות לאונליין.

לא כל שיטה שמיושמת בכיתה פיזית יכולה לעבוד מספיק טוב בלמידה מקוונת. יתרה מכך, בלמידה מקוונת יש הרבה יותר אפשרויות אינטראקטיביות שיכולות לגרום לכל לומד להיות מעורב ופעיל בלמידה.

בנוסף, ניתן לשלב אמצעי למידה אינטראקטיביים שמאפשרים ללמוד תוך כדי משחק, ולאו דווקא להקשיב למורה בצורה פאסיבית במשך 45 דקות.

זה מאפשר למדריכים ולמורים לגוון ולהעניק אפשרויות נוספות ליצירת תוכניות שיעורים מרתקות.

אשר לעובדים בארגונים, הלמידה המקוונת מאפשרת להם לגשת לקורסים בכל זמן ומכל מקום, באופן שהיא מאפשרת לשלב את הלמידה בלוח הזמנים העמוס של רוב העובדים.

קלות הגישה פירושה שליותר עובדים יש מוטיבציה לקחת קורסים ושיעורים מקוונים, כדי ללמוד מיומנויות, להתפתח ולהתקדם.

למידה מרחוק, לעומת זאת, נועדה להנגיש את הקורסים והשיעורים לכל לומד בלי קשר למיקומו בעולם. זאת אומרץ, שאם ארגון מסוים רוצה שכמה עובדים שלו ילמדו קורס מסויים, כאשר כל אחד מהם נמצא על נקודה אחרת בעולם, הם יוכלו ללמוד יחד.

שיטה זו פותרת בעיות של נגישות, כך שכל עובד בכל מקום יכול להשתתף בשיעורים, בין אם דרך מצלמות אינטרנט בזמן אמת, או בקורס מוקלט.

 

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה