שיתוף

אחת הסוגיות שטורדת לא מעט עובדים, בפרט בתקופה הנוכחית היא, היכן כדאי להשקיע את כספי החסכון.

העובדים רוצים שההשקעות שלהם יענו על האתגרים הנובעים מתקופה של אי וודאות לגבי העתיד הפיננסי בישראל ובעולם כולו, ובה בעת הם רוצים להיות חשופים למגוון רחב של מוצרי השקעה בעלי אופי שונה זה מזה ואשר לא היו בעבר נגישים לכל אזרח, שאינו נמנה עם הקהילה הפיננסית.

האינפלציה המתגברת, הריבית ומצבו התנודתי של שוק ההון, יוצרים דאגה גם בקרב חוסכים שבדרך כלל אינם מחוברים באופן שוטף למעקב אחר חסכונותיהם והשקעותיהם ושאינם מתעניינים באופן רציף במצב הפיננסי הפרטי שלהם ובמצב הפיננסי של המדינה.

המומחים של חברת משגב, סוכנות לביטוח פנסיוני, פרט ואלמנטרי, מציינים 3 נקודות שעובדים צריכים לקחת בחשבון כדי לקבל החלטות ולהבין טוב יותר איך להתנהל בתחום הפיננסי:

1 מי שמתאפק מרוויח:

לדברי המומחים של משגב, אף שלא ניתן לנבא את העתיד, כן ניתן לנתח את פעולות העבר. המומחים של משגב מסבירים, כי לאורך ההיסטוריה, בתקופות של משברים, סערות, וטלטלות פיננסיות, כאשר ההשקעות מתכווצות, עדיף לחכות בסבלנות.

לא להגיב מהר ולא לבצע שינויים שנובעים מחששות להפסדים בתיק ההשקעות, ובקופות הפנסיה והחיסכון.

לאורך השנים, מסבירים המומחים של משגב, יש מחזוריות של עליות וירידות בשוק ההון ובמוצרי ההשקעה. לאחר הירידות מתחילה בדרך כלל עלייה של כמה שנים וחוזר חלילה.

לא ניתן לדעת מראש כמה זמן ייקח עד לסוף הירידות ותחילת העלייה ולכיסוי ההפסדים ואף להשגת רווחים, אבל די בכך שהחוסך יהיה מודע למגמה זו כדי שלא לפעול באימפולסיביות.

2 החשיבות של גיוון ההשקעות:

חשוב מאוד לפזר סיכונים. לא כדאי לשים את כל הכסף באפיק השקעות אחד, בין אם זה נדל"ן או שוק ההון או מזומן.

יש לחלק את הכספים בין האפיקים השונים, שכן פעמים רבות, כאשר יש ירידה באפיק מסוים או באפיקים מסוימים, הרי שאפיקים אחרים שומרים על יציבות או אף נמצאים במגמת עלייה.

3 להתאים את רמת סיכון לטווח ההשקעה ולאופי החוסך:

כאשר נכנסים להשקעה כלשהיא, בין אם מדובר בכספי הפנסיה, ההשתלמות, חסכונות פרטיים וכו, חשוב שיהיה איש מקצוע שיאבחן ביחד עם העובד החוסך את אופי הסיכון האישי שלו.

אפשר לבצע זאת בדרכים שונות, ולהתייחס לנתונים כמו המידה בה העובד מסוגל לשאת בהפסדים או לשמור על קור רוח מולם, מתי יצטרך העובד את הכספים הללו, והאם יש אלטרנטיבה אחרת למשיכת כספים במידת הצורך.

המומחים של משגב ממליצים להפגיש את העובדים בארגון עם איש מקצוע שילווה אותו בחסכונותיו הפנסיוניים והפרטיים, ולבחון שוב את מבנה ההשקעות בתיק.

כדאי לבחון האם יש פיזור מספיק רחב של ההשקעות, והאם יש כספים שהחוסך יזדקק להם בקרוב ואם כן, האם כדאי להקטין את רמת הסיכון.

זאת ועוד, יש להביא לידיעת העובד שיש מוצרים רבים שמוצעים כיום לכל החוסכים שבעבר היו פתוחים רק למשקיעים מוסדיים.

מדובר במוצרים שאינם חשופים לשוק ההון, כגון מוצרים אלטרנטיביים המשקיעים בהשבחת נדל"ן, בתשתיות ועוד.


משגב הנה סוכנות לביטוח פנסיוני, פרט ואלמנטרי, עם ותק וניסיון של מעל 60 שנה ואלפי לקוחות מרוצים

כנס משאבי אנוש

כנס הגיוס השנתי 2024

כנס רווחה וחווית העובד

אין תגובות

השאר תגובה