שיתוף

הטכנולוגיה של חברות ההייטק הישראליות נמצאת ביותר ויותר התקנים, תשתיות ומכשירים ניידים בכל העולם. כל החברות הללו זקוקות למנהלי משאבי האנוש, ובראש ובראשונה הן זקוקות למנהלי גיוס עובדים.

הביקוש לעובדים בתחום ההייטק, ממפתחי אפליקציות דרך מהנדסי תוכנה ועד מהנדסי אלקטרוניקה וחשמל הולך וגובר כל הזמן, ושוק ההייטק נמצא במחסור מתמיד של עובדים, בעיקר עובדים איכותיים.

בד בבד, חברות רבות בכל ענפי ההייטק חוות שיעורי נטישה לא נמוכים, משום שהתחרות על כל עובד מוכשר בתחום זה, היא חסרת תקדים בכל קנה מידה. זאת הסיבה לכך שמנהלי משאבי אנוש, ובראש ובראשונה מנהלי הגיוס, בחברות ההייטק חייבים להיות בעלי תכונות, מיומנויות, כישורים ויכולות מהמצטיינים ביותר בשוק.

מידת היצירתיות, היוזמה והתושייה שנדרשת ממנהלי הגיוס ומנהלי משאבי האנוש בכל חברה, בכל תחום ובכל ענף הן תמיד גבוהות מאד, ודורשות ממנהלי משאבי האנוש לשלוט בכמה זירות במקביל, ולעמוד בדרישות שלעיתים הן סותרות.

אלא שהדרישות של חברות ההייטק הן כאלה, שמקשות עליהן מאוד למצוא את האנשים המתאימים ביותר. מבחינת מנהלי משאבי אנוש שמעוניינים לעבוד בחברות הייטק יש לכך יתרון גדול אבל היתרון הזה הוא גם החיסרון הגדול של המשרות הללו: מצד אחד חברות הייטק מתקשות למצוא מנהלי משאבי אנוש ומנהלי גיוס, כך שהסיכוי להתקבל אליהן נראה, על פניו, יחסית גדול. מצד שני, הדרישות שלהן הן כל כך גבוהות שנראה כאילו הרף שהן מציבות הוא כמעט לא אנושי. ובכל זאת, חברות ההייטק מעסיקות מנהלי משאבי אנוש ומנהלי גיוס.

אם כן, למה אתם צריכים להכין את עצמכם אם ברצונכם להשתלב כמנהלי (וכמנהלות) משאבי אנוש ומנהלי ומנהלות גיוס בחברות הייטק:

  1. מנהלי משאבי האנוש בחברת הייטק צריכים  לנהל את מכלול הפעילויות בתחום משאבי האנוש ולטפח את התרבות הארגונית הייחודית של בחברה.

2. העדיפות הראשונה של מנהל משאבי אנוש בחברת הייטק היא לאפשר לחברה להשיג יותר (הרבה יותר), באמצעות העובדים המוכשרים והמיומנים שלה.

3. מנהלי משאבי האנוש אחראים על הבנייה, הפיתוח והתמיכה בצוותים של החברה, בארץ ובעולם כולו (כמעט לכל חברת הייטק יש לפחות סניף אחד גם בחו"ל). על מנהל משאבי האנוש לדעת איך למשוך כישרונות חדשים לחברה, וכן לשמר את הכישרונות הקיימים, להרחיב את מעגל הכישרונות, ולתרום בצורה ישירה להצלחה הכוללת של החברה.

הדרישות הרווחות של חברות הייטק ממנהלי משאבי האנוש

4. כשלוש עד חמש שנות ניסיון (לפחות) בניהול משאבי אנוש בחברות טכנולוגיה מסדר גודל בינוני, הפועלות בקצב מהיר, במיוחד חברות שחוו צמיחה מהירה. (דרישה זו נכונה לגבי חברות שהן עצמן בסדר גודל בינוני, אם כי זהו גודל של רוב חברות הייטק בישראל).

5. לפחות שנתיים ניסיון בניהול אנשי מקצוע בתחום משאבי אנוש.

6. שיא מוכח של פיתוח סטנדרטים בתחום הגיוס, יכולת להנחות את מנהלי החברה לגבי שיטות העבודה המומלצות בנושאי גיוס עובדים, ולהיות שותפי ייעוץ בקבלת החלטות לגבי גיוס עובדים.

7. ניסיון בטיפוח עבודת צוות, ותהליכי פיתוח מנהלים.

8. ניסיון בעבודה עם ההנהלה הבכירה.

9. מנהלי משאבי האנוש חייבים להיות בעלי גישה של can-do וכאלה שלא נרתעים לעולם מאתגרים אלא מקדמים אותם בברכה.

10. בעלי יכולת לנהל כמה סדרי עדיפויות, שלפעמים הם סותרים זה את זה, בסביבה דינמית ומשתנה תדיר.

11. בעלי תפיסה מהירה מאד, ובעלי יכולת לתקשר היטב עם כל אחד מהעובדים והמנהלים בכל רמות הארגון.

12. בעלי תושייה ויצירתיות בפתרון בעיות ובעלי מיומנויות מצויינות בעבודת צוות, אנשים הנוקטים גישה פרואקטיבית ובעלי מוטיבציה עצמית גבוהה.

תחומי האחריות הכלולים במשרת מנהל\ת משאבי אנוש בחברות הייטק

13. על מנהלי משאבי האנוש בחברת הייטק מוטלת האחריות הכוללת על רכישת כישרונות בחברה. הם מפקחים על צוות משאבי אנוש ומדריכים אותו לכל אורך תהליך גיוס העובדים, החל בסורסינג של כישרונות, דרך ראיונות העבודה, ועד הגיוס עצמו והקליטה של עובדים חדשים.

14. עליהם לשתף פעולה עם מנהלים אחרים בחברה כדי להצליח בקליטה מעולה של עובדים חדשים וכדי לספק חוויה מצויינת של קליטת עובד חדש, החל בהכשרה ולמידה, דרך כל שלבי הקליטה ושילוב העובד בצוות ועד השתלבות העובד בתרבות הארגונית. 

15. מנהלי משאבי האנוש בחברות הייטק חייבים לפעול כיועצים אמינים ומהימנים למנהלים הבכירים בחברה. עליהם לעבוד כתף אל כתף עם המנהלים הבכירים כדי ליישם אסטרטגיות משאבי אנוש אפקטיביות המיועדות לתמוך בצמיחת החברה.

16. על מנהלי משאבי האנוש בחברות הייטק להיות מקור מידע מהימן עבור העובדים, תוך טיפול יומיומי בסוגיות ובעיות שעולות, תוך הוגנות ודיסקרטיות מקסימליות.

17. מנהלי משאבי האנוש בחברות הייטק מובילים תהליכי משאבי אנוש חוצי ארגון, בהם משובים לעובדים הכוללים ביקורות על ביצועים, ובד בבד הם אלה שמעבירים את הערכת הארגון, והוקרתו לעובדים שהשיגו ביצועים מעולים. בד בבד הם אחראים על פיתוח הקריירה של כל עובד ועובדת. 

18. על מנהלי משאבי האנוש בחברות הייטק לבנות, לטפח ולפתח את התרבות הארגונית של החברה, ובה בעת לטפח את תחושת הגאווה של העובדים, הדבקות שלהם במטרות החברה והלהט שלהם להצליח.

19. רצוי מאוד שתהיה לכם המלצה של אחד מעובדי החברה הקיימים.

בשורה התחתונה, מחלקת משאבי האנוש היא המנוע שמאחורי חברות ההייטק, שכן תחום עיסוקה הוא המשאב היקר והחשוב ביותר של החברה: העובדים. חברות ההייטק מחפשות כל הזמן בצורה אקטיבית את העובדים המצויינים ביותר, יוצאי הדופן ביותר בכישרונם ובד בבד המתאימים ביותר לחברה. לכן, מנהלי משאבי האנוש ומנהלי הגיוס חייבים להיות בעלי להט להשיג יעדים אלה.

אין תגובות

השאר תגובה