שיתוף

עם המעבר החד של ארגונים לעבודה מהבית בהיקפים גדולים, והמהפך המחשבתי שהגיע יחד איתו לגבי העסקת עובדים, צפויים כלים טכנולוגים מתקדמים לסחוף את שוק העבודה בסערה.

בראש הכלים הטכנולוגים הללו ניתן למנות את הבינה המלאכותית, הרובוטיקה וכמו כן כלים של מציאות וירטואלית וכלים של מציאות רבודה.

ראשית, כלים של בינה מלאכותית בשילוב עם רובוטיקה יאפשרו להחזיר את קווי הייצור אל מדינות המוצא מהן הם עברו את מדינות בדרום מזרח אסיה, במזרח אירופה ובמדינות נוספות בהן כוח העבודה הינו זול יחסית וחוסך עלויות ליצרן.

שנית, כלים של בינה מלאכותית ורובוטיקה יאפשרו למנהלי משאבי האנוש לקבל נתונים בזמן אמת לגבי עבודתם של העובדם מביתם, איכות הביצועים שלהם, היכן הם נמצאים בלוח הזמנים של המשימות ועוד.

כמו כן, מסייעים כלי הבינה המלאכותית לזהות את מידת הסיכון שטלנטים ינטשו את הארגון, ומסייעים בחשיפת בעיות של מחוברות עובדים, בהמלצה על תחומי למידה שכל עובד זקוק להם ועוד.

אשר לכלים של מציאות וירטואלית ומציאות רבודה, אלה יאפשרו להעביר הדרכות, הכשרות, סדנאות ועוד באופן שהעובד יוכל לקבל את ההכשרה בלי לצאת מביתו, ולאו דווקא בזום.

ספקי ההכשרות וההדרכות לארגונים יוכלו לבנות את תוכנית הקורס או הסדנה, להעלות אותם על אותם כלים הבנויים בטכנולוגיות של מציאות וירטואלית ומציאות רבודה, וכל עובד יוכל לקבל את הקורס בביתו.

לא מדובר בהעברת הכשרות כפי שנעשה כיום בזום. במקום זאת, לדוגמה, כל עובד יוכל "להכנס" לחדר שנמצא בתוך מציאות וירטואלית (כאשר הוא נמצא למעשה בביתו) ולהשתתף בכיתה וירטואלית שמורכבת כולה מאווטרים של עמיתיו לעבודה ושל מנחה הקורס, או מנחה הסדנה וכו.   

אותו דבר אמור לגבי ראיונות עבודה. במקום להגיע אל מקום העבודה לריאיון, מנהל משאבי האנוש יוכל לנהל את הריאיון כאשר הוא נמצא בביתו, וכאשר גם המרואיין נמצא בביתו, והריאיון כולו יתבצע בכלים של מציאות מדומה, באופן שיראה, ישמע וירגיש כאילו שניהם נמצאים באותו החדר.  

יישומים נוספים לכלים של בינה מלאכותית בארגון יוכלו למשל לזהות עבור מנהלי משאבי האנוש את שיעורי תחלופת העובדים בארגון, ובה בעת יסייעו למנהלי משאבי האנוש לקבל החלטות באילו פעולות יש לנקוט כדי להגביר את מחוברות העובדים.

כלים יעילים של בינה מלאכותית יכולים, למשל, לזהות מה העובדים חשים כלפי מקום העבודה שלהם, איזו משמעות הם מוצאים בתפקידם ועוד.

זאת ועוד, המעבר לעבודה מהבית בהיקפים נרחבים מאוד יכול להקטין במידה רבה את שיעורי ההתעמרות במקום העבודה, הטרדה מינית וכו.

ולמרות זאת, סביר להניח שתופעות אלה לא יעלמו לחלוטין מנוף שוק העבודה, גם אילו כל העובדים היו עובדים מהבית.

כלים של בינה מלאכותית יכולים לחשוף סיכונים להתעמרות והטרדה מינית ולמנוע אותן.

 

אין תגובות

השאר תגובה