שיתוף

גיוס העובד הנכון ביותר היא תהליך מאתגר מאוד, בין השאר משום שבדרך כלל מנהלי משאבי האנוש ומנהלי הגיוס מגששים באפילה יחסית.

תמיד קיימת האפשרות שהמועמד מציג אישיות, תכונות ויכולות שאינן במדויק מה שהארגון מחפש או כפי שהן רשומות בקורות החיים שלו ואפילו לא בדיוק כפי שהוא משתף בריאיון העבודה.

ועם זאת, חשוב מאוד להקפיד על כל תו ותג בהליך המיון והסינון משום שגיוס וקליטה של עובד שאינו מתאים, כלומר גיוס העובד הלא נכון, הוא דבר מאוד יקר.

המשמעות היא שיהיה צורך להיפרד מעובד שזה עתה נקלט, עם כל המשתמע מכך מבחינת עלויות ופגיעה במורל שאר העובדים, ולאחר מכן יציאה להליך גיוס חדש, כולל כל ההוצאות הכספיות והשקעת הזמן הנדרש לכך.

לעומת זאת, גיוס העובד הנכון והמתאים ביותר, מאפשר להחזיר את ההשקעה בהיבטים של פרודוקטיביות, יחסי עבודה מוצלחים והשפעה חיובית על סביבת העבודה כולה.

גיוס העובד הנכון הוא צעד שתורם רבות לתרבות הארגונית ומחזיר את ההשקעה עשרות מונים בכל הקשור למורל במקום העבודה, בתכנון חיובי לחשיבה קדימה ובהגשמת יעדים מאתגרים.

גיוס העובד הנכון גם מבטיח שמנהל משאבי האנוש מנצל את רוב הזמן והאנרגיה במסלול החיובי של השקעה במערכת יחסים תקינה בין העובדים לעובד החדש.

להלן כמה צעדים שמאפשרים להגביר את הסיכויים לגיוס נכון ומוצלח:

1 להגדיר היטב את התפקיד לפני שמתחילים לחפש מועמדים:

גיוס העובד הנכון מתחיל בניתוח התפקיד. ניתוח זה מאפשר לרכז את כל המידע על המשימות המיועדות לבעל התפקיד, על תחומי האחריות שלו,  על הכישורים הדרושים לו, על תוצאות עבודתו ועל סביבת העבודה.

המידע שניתן להסיק מתוך ניתוח התפקיד מהווה את הבסיס לתיאור התפקיד עבור העובד החדש. תיאור מדוייק ומפורט של התפקיד יכול לסייע למנהל משאבי האנוש לתכנן את אסטרטגיית הגיוס כדי לאתר את המועמד המתאים ביותר.

2 לתכנן היטב את אסטרטגית הגיוס:

ברגע שיש את התיאור המדוייק ביותר לתפקיד, יש לקבוע פגישת תכנון גיוס, הכוללת את עובדי המפתח שיעבדו עם העובד החדש (המיועד) ועם המנהל הישיר שלו.

בפגישה זו יש לתכנן את אסטרטגיית הגיוס ולהתחיל בביצועו בפועל. בהנתן הצורך בריחוק פיזי של אנשים זה מזה, חשוב לציין כי צוותים שעובדים יחד זמן רב בנושא גיוס עובדים, יכולים לבצע את התכנון באמצעות האימייל.

3 לערוך רשימת דרישות מדוייקת לצורך גיוס העובד המתאים ביותר:

רשימת הדרישות המדויקת בנוגע לגיוס עובד חדש, תסייע למנהל משאבי האנוש להגדיר שיטתיות בתהליך הגיוס. בין אם זה עובד אחד שמגייסים או קבוצת עובדים שמגוייסת בעת ובעונה אחת, רשימת הדרישות מסייעת לעקוב מקרוב אחר מידת ההתאמה של העובדים החדשים שמגוייסים.

4 לגייס את המועמד המתאים ביותר על ידי הקמת מאגר מועמדים מתאימים פוטנציאלים:

מנהל משאבי האנוש יכול לפתח קשרים מערכת יחסים עם מועמדים פוטנציאליים הרבה לפני שהוא זקוק להם לצורך מילוי משרה פתוחה.

ככל שיבחנו וירואיינו יותר מועמדים טובים ומתאימים בהליך הגיוס, כך גדל הסיכוי שמנהל משאבי האנוש יוכל לאתר את העובד הפוטנציאלי הטוב והמתאים ביותר.

לאחר תום התהליך, ניתן לשמור מאגר של כל המועמדים שסומנו כמתאימים ביותר,  ועל ידי כך לחסוך זמן בהליך הגיוס הבא.

 

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה