שיתוף

טלנט חיוני הודיע שהוא עומד לעזוב את החברה. השאלה היא מה עושים עכשיו. האם נכנסים לחרדות, ירידת מורל וכעסים על הטלנט שעוזב לאחר שהשקעתם בו כל כך הרבה, או האם אתם מנסים לאפשר לו חווית עזיבה חיובית.

אם בחרתם לייצר לו חווית עזיבה חיובית, חשוב לאפשר לו להביע את רגשותיו, לשמוע ממנו מה לדעתו הוא תרם לחברה, ולומר לו מה לדעתכם הוא תרם לחברה, להראות לו שתרומתו נחשבת ונראית.

והכי חשוב –  לנסות להביא לידי כך שהוא ירצה להשאר בקשר עם החברה שלכם ולהמליץ עליכם לטלנטים אחרים. הרעיון הוא להשאיר את הדלת פתוחה למקרה שבעתיד הוא ירצה לחזור.

מבחינת המנהלים, המשמעות היא ליצור עבור הטלנט העוזב הזדמנויות, בין אם פורמליות או לא פורמליות, לתקשר בצורה נכונה. ניתן לעשות זאת על ידי סקר חווית עזיבה ושיחת סיכום עם המנהלים, בצד עידוד טקס עזיבה חגיגי.

הצד החיובי של המטבע

עזיבה של טלנט נתפסת כמאורע מאוד לא משמח עבור החברה, אבל יתכן שדווקא עזיבתו של השחקן הוותיק תוכל להועיל לחברה מבחינות אחרות.

אחת מהן למשל היא לספק לצוות שהוא השתייך אליו הזדמנות להיות יצירתיים, לבחון מחדש הרגלים ישנים ולחדש את המשימות.

להלן 4 דרכים בהן מנהלים יכולים למצות את חצי הכוס המלאה שבעזיבה:

1 לגלות מחדש את היכולות והכישורים שלך חברי הצוות האחרים ולשלוח אותם להשתלמויות והכשרות:

יתכן מאוד שבצוות אליו השתייך הטלנט שעזב יש טלנטים אחרים שעד כה לא באו לידי ביטוי מלא. כל מה שצריך כדי לסייע להם לפרוח הוא קצת יצירתיות וחזרה ליסודות. בדקו אילו כישרונות היו רדומים, אילו מיומנויות יש בקרב חברי הצוות האחרים שמעולם לא התבטאו בשטח או פותחו כראוי.

2 לזהות נתיבי פיתוח קריירה בפני חברי הצוות האחרים:

שגשוג הקריירה היא אחת השאיפות של כמעט כל עובד כיום. ובכל זאת, לארגונים רבים אין הזדמנויות רבות לקדם את רוב הטלנטים הרדומים שלהם. כשמאבדים שחקן מפתח אחד זו הזדמנות לעודד יצירת כוכבים אחרים ולשמרם.

3 למנף את העזיבה לטובת הזדמנויות פיתוח ומיומנויות:

מומלץ לערוך מחדש את תוכנית התמריצים כדי לגלות כוכבים חדשים ולסייע להם לפרוח. אפשר ללוות את שליחתם להכשרות בהענקת שבחים לאלו שאולי נשכחו מאחור, להכיר בהישגיהם על ידי גמול כספי עבור הביצועים הטובים ביותר שלהם, ולחגוג את הישגיהם בהווה וגם בעבר הלא רחוק.

בתוך כל התהליך חשוב לזכור, שחברי הצוות של הטלנט שעזב, שממשיכים לעבוד בחברה, מסתכלים על התנהגות המנהלים שלהם בתקופות שכאלה. והם יסיקו את מסקנותיהם על פי התנהגות הארגון כלפי חברם שעזב.

4 להיות כנים לגבי הבעיה, להתמקד בנכסים הקיימים ולהביע אופטימיות לגבי העתיד:

לאחר הטקסים והפרידה הידידותית מהטלנט שעזב, יש לשנס מותניים ולחפש טלנטים בולטים בקרב הצוות שנותר כמו גם בחברה כולה. אחרי הכול, עם קצת יותר תשומת לב, משוב ושבחים לחברי הצוות שנותרו, יתכן שתגלו שאחד מהם או אף כמה מהם יכולים להיות הכוכבים הבאים של החברה.


אירוע משאבי אנוש 20-21.12.2021

כנס הגיוס השנתי 2021
כנס רווחה וחווית עובד 2021
כנס ההדרכה והלמידה 2021
באנר כנס דיני עבודה

אין תגובות

השאר תגובה