כישרון או ניסיון?

כישרון או ניסיון?

במצבים בהם יש לך שני מועמדים ראויים לתפקיד, אחד בעל כישרון מבטיח והשני בעל ניסיון מוכח – במי כדאי לבחור?

שיתוף

להלן כמה כללי אצבע שינחו אותך מתי לגייס כישרון ומתי יתרון:

באילו מקרים לגייס מועמד בעל ניסיון?

אם אתה מגייס לתפקיד ניהולי, זה נראה מובן מאליו שתצטרך מועמד בעל ניסיון . למרות שמפתה לנסות לקדם מועמד בעל כישרון מבטיח, לאדם ללא ניסיון ניהולי יהיה קשה להצליח בתפקיד ניהולי מורכב ומאתגר. ככל שמועמד מציג כישרון והצטיינות בלימודים ובתפקידים קודמים, לתפקיד ניהולי כדאי להעדיף בעל ניסיון מוכח בניהול.

באילו מקרים לגייס מועמד בעל כישרון?

בהוספת עובד נוסף לפונקציות קיימות, כגון מפתח תוכנה נוסף לצוות של מספר מפתחים, או איש מכירות לצוות מכירות, במקרים בהם התהליכים כבר מושרשים וידועים בצוות, גורם בעל כישרון, גם אין לו ניסיון בתחום, יוכל בהחלט לשפר מעמדות ולהוסיף לתמהיל הצוות. במקרים של תוספת לצוות כדאי למצוא את האדם הפרודוקטיבי והמוכשר ביותר שאפשר. את הניסיון הוא ירכוש במהלך התפקיד.

כשמדובר בתפקידים בהם לא כל התחום נשען על גורם יחיד, הניסיון פחות משמעותי לעומת הכישרון, היצירתיות והחדשנות העתידה להתפתח. אנשים כישרוניים עשויים להיות אף יותר חרוצים ופרודוקטיביים מבעלי ניסיון שעובדים באופן מונוטוני.

החליטו מראש בהקשר לכל תפקיד לו אתם מגייסים, האם ישנה חשיבות רבה יותר לניסיון או לכישרון בתפקיד זה. תפקידים הנשענים על גורם בודד מצריכים ניסיון, כיוון שאין שם "חבלי הצלה" רבים שיוכלו לסייע לו.

לא ניתן להשוות בין כישרון וניסיון. אנשים רבים מחזיקים בניסיון רב שנים מוכח, אך אין להם כישרון יוצא דופן שיביא אותם ואת החברה להצלחה. מצד שני, ישנם אנשים מוכשרים ביותר שללא ניסיון בתפקיד הספציפי, לא יוכלו להתמודד עם האתגרים הכרוכים בו.

תמיד עליך לחשוב מה יהיה הטוב ביותר עבור החברה או הארגון שלך.

מגייסים לעיתים נוטים להתרשם יתר על המידה ממועמדים בעלי ניסיון. אנשים שכבר הוכיחו את עצמם בתפקידים דומים בעבר וצברו ידע מספק על מנת להתמודד עם אתגרי התפקיד. עם זאת, אנשים מוכשרים הם אלו שיביאו את החברה להצלחה ולפריצה בשוק. חדשנות ויצירתיות קשורות לכישרון ולא לניסיון דווקא. הן באות לידי ביטוי מאת אנשים שחושבים מחוץ לקופסה ולא מאותם אנשים שעושים את אותו הדבר מידיי יום במשך שנים.

את הכישרונות שגייסתם אפשר תמיד לפתח ולהכשיר לתפקידים המצריכים ניסיון. גם אם הם התחילו את דרכם בחברה בתפקידים פשוטים יותר, הכישרון שלהם יאפשר להם להתקדם הלאה ודי מהר – עליכם לשים לב אליהם! לא לפספס אותם בדרך.

כשאתם מבחינים בעובד מוכשר שמנסה לעשות את דרכו לפסגה, היו שם עבורו והקפידו לספק לו את כל הכלים האפשריים על מנת שיתקדם. בדרך זו הוא גם יניף את החברה שלכם למעלה ויקדם אותה בצורה הטובה ביותר.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה