שיתוף

המעבר המאסיבי בבת אחת לעבודה מהבית דרך הזום נתקל בלא מעט קשיים טכנולוגים. כפי ששוק העבודה נראה כרגע, שיעורים גבוהים של עובדים מהבית ימשכו גם במהלך תקופה ארוכה יחסית.

יתרה מכך, בחלק לא קטן של המקרים, ארגונים יאלצו לעבור לעבודה מהבית באופן קבוע כדי לחסוך עלויות, לרבות מעבר למשרדים הרבה יותר קטנים שבהם יעבדו רק מחלקות מאוד מסויימות, בעוד שרוב העובדים ימשיכו לעבוד מהבית.

כדי להיערך למצב מתמשך של עבודה מהבית, ארגונים יצטרכו להיערך במישור הטכנולוגי. וכעת כבר לא מדובר רק בשדרוג ועידות הווידאו.

בטווח הארוך, ההיערכות הטכנולוגית של ארגונים תהיה חייבת לכלול טכנולוגיה שתאפשר לקיים קשר שוטף בין העובדים, בתוך מעין משרד שמתקיים בתוך מציאות וירטואלית (Virtual Reality).

כלומר, במקום שהעובדים יראו זה את זה בזום על גבי מסך המחשב הם יתפקדו בתוך משרד וירטואלי אליו יתחברו ממערכת המחשוב שבביתם.

הסיבה היא שכדי לקיים עבודת צוות יעילה ומועילה, יש צורך בתקשורת מאוד אפקטיבית בין העובדים לבין עצמם ובינם לבין המנהלים. לכן, תקשורת אפקטיבית מאוד היא המפתח להצלחתה של שיטת העבודה מהבית.

ארגונים שרוצים לשמור על התפוקה ואף להגדיל אותה תוך המשך עבודה מהבית יצטרכו להכניס לתרבות הארגונית של הארגון את נושא התקשורת היעילה כאחת היתדות החשובת ביותר לתחזוק המערך כולו.

לשם כך, יהיה צורך ללמד את העובדים איך לדעת מה לתקשר ומתי לתקשר, ואיך לתקשר ביעילות.

עד שזה יקרה, יש צורך ללמד את העובדים איך להשתמש בכל סוגי המדיה שעומדים לרשותם בשלב זה, לרבות איך לכתוב הודעות תמציתיות ובה בעת כאלה שמעבירות את המסר כולו בצורה חדה וברורה.

אתגר מסוג אחר לחלוטין שכיום ניצב בפני עובדים מרוחקים, ובשלבים מתקדמים יותר עשוי להיפתר לפחות חלקית על ידי כלים של מציאות וירטואלית, הוא המגבלה של הבנת מסרים לא מילוליים, תוך כדי תקשורת בפלטפורמות וירטואליות.

נקודה בסיסית נוספת בהגברת היעילות של עבודה מהבית היא אג'יליות. כלומר, היכולת לנוע במהירות, בנחישות ובקלות, ולהתגבר על אי הוודאות הרבה.

תקופות של משברים, בפרט משבר כל כך עמוק כפי שהעולם העסקי חווה בימים אלה, דורשות מהעובדים להיות מסוגלים לתפקד בתוך סביבה תנודתית ביותר, המשתנה חדשות לבקרים.

על העובד שעובד מביתו לוודא שהוא מסוגל לאסוף את המידע הנדרש לו לשם ביצוע המשימות שלוף ולנתח במהירות את המידע כדי למנף את ההזדמנויות הנלוות אליו.

זאת ועוד, כדי לעבוד ביעילות, ולהגיע להצלחות מרשימות, כאשר עובדים מהבית, חשוב שהעובד ידע לזהות את כל מה שמגביר את המוטיבציה שלו עצמו וינסה לעבוד באופן שנוסך בו מוטיבציה, בלי ךחכות שעידוד המוטיבציה יגיע מהמנהלים בלבד.

ולבסוף, לא פחות חשוב, משמעת עצמית. עבודה מהבית עלולה להיות אתגר לא פשוט עבור עובדים שאין להם משמעת עצמית.

כדי להתגבר על כך, יש ללמד את העובד איך ליצור עבור עצמו רשימת מטלות כולל לוחות זמנים, ולעמוד בהן.

אין תגובות

השאר תגובה