וועדת הכנסת אישרה: גם חילוניים לא חייבים לעבוד בשבת

וועדת הכנסת אישרה: גם חילוניים לא חייבים לעבוד בשבת

תיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה אושר בוועדת הכספים של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית

שיתוף
עבודה בשבת

עבודה בשבת

ביום ב' השבוע (19.2), אישרה ועדת הכספים של הכנסת בתום דיון סוער במיוחד, הצעת חוק שתאפשר לעובדים לסרב לעבוד ביום המנוחה התואם את דתם ולא רק אם מדובר בעובדים דתיים. זאת בניגוד למצב החוקי שהתקיים עד היום עפ"י חוק שעות עבודה ומנוחה, עוד משנות ה- 50'.

על פי הצעת החוק שאושרה בוועדה לקריאה שנייה ושלישית, עובד יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי לפי דתו, גם אם לא הצהיר שהוא דתי וגם אם עד היום כן עבד באותו יום מנוחה.

במסגרת הנוסח אותו אישרה הוועדה, ועדת שרים בראשות ראש הממשלה ושיהיו חברים בה גם השר לשירותי דת ושר העבודה והרווחה, תדון בפניות של מפעלים וחברות שיבקשו מטעמים מיוחדים לאפשר להם להמשיך לפעול גם בימי המנוחה ולהעסיק עובדים. הדיון היה סוער מאוד וחברי ועדה מסיעות שונות התעמתו ביניהם ביחס להצעת החוק.

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), מיקי זוהר (הליכוד) ואליהם הצטרפו חברי כנסת מסיעות שונות, ביניהם: מיכל בירן (המחנה הציוני), יעל גרמן (יש עתיד), מיקי לוי (יש עתיד), אורן חזן (הליכוד), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), מאיר כהן (יש עתיד), אלעזר שטרן (יש עתיד), איל בן ראובן (המחנה הציוני), יוסי יונה (המחנה הציוני). התנגדו להצעה, חברי הכנסת: עודד פורר (ישראל ביתנו), רועי פולקמן (כולנו) ומירב בן ארי (כולנו).

יוזמי ההצעה, ח"כ עליזה לביא ומיקי זוהר, טענו ש"המצב החוקי שנמשך מאז שנות ה- 50' פוגע בזכות יסוד של כל אדם ליום מנוחה וגורם לעובדים רבים להגיש תצהירים כוזבים על-כך שהם דתיים בעוד הם אינם כאלה. מנגד, טענו המתנגדים, כי התיקון המוצע לחוק, יש בו כדי להבריח מכאן חברות ומפעלים בינ"ל וכן כדי לפגוע באטרקטיביות של מדינת ישראל מבחינתן של חברות ששוקלות אם לעבור לכאן אם לאו.

לדברי, ח"כ לביא: "הצעת החוק נועדה לתקן עוולה. חוק שעות עבודה ומנוחה הוא משנות ה- 50'. יש אפליה בין עובדים דתיים לאלה שאינם דתיים, כאילו העונג של שבת כיום מנוחה מותר רק לדתיים. כלומר עפ"י החוק כבר משנות ה- 50' מתקיימת אפליה במדינת ישראל על רקע אמונה דתית, דבר שהוא פסול, לא יהודי, לא מוסרי, מתכתב עם אי שוויון ופוגע בזכויות יסוד. לא יתכן שבישראל אדם יוכל שלא לעבוד בשבת, רק אם הוא דתי. עובדים שעבדו בשבת ומבקשים לשנות זאת מסיבות שונות, מגלים שהחוק מאפשר למעסיק שלהם לפטר אותם בלי למצמץ, אז או שמשקרים וחותמים על תצהיר שקר, או שנאלצים להמשיך לעבוד. מקומות עבודה נמנעים פעמים רבות מלקבל עובדים שמצהירים כי אינם עובדים בשבת".

ח"כ לביא הוסיפה, כי "הצעת החוק הזו עברה דרך מאוד ארוכה ויש חשש שמושמע ע"י התאחדות התעשיינים ומעסיקים, שמפעלים לא יתפתחו בישראל, אבל בפועל קורה בדיוק ההיפך. חברות מגיעות לכאן למרות החשש מה יקרה אם עובדים לא יעבדו בשבת. זו בושה, אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית ויש פתרונות. גילינו במהלך העבודה על החוק, שמי שאמור לעבוד בשבת אמור להרוויח הרבה יותר כסף, אבל בהרבה מקרים, מעסיקים לא מגלמים את זה בשכר העובדים. מה שמנחה את המתנגדים להצעה הם כל מיני חשבונות עסקיים-כלכליים. השבת ניתנה לכולם כיום מנוחה. אז איך יתכן שנגדיל כאן את אי השוויון ולא נאפשר מנוחה".

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה