אוכפים בטיחות: 3 אתרי תמ"א 38 נסגרו בגלל ליקויי בטיחות מסכני חיים

אוכפים בטיחות: 3 אתרי תמ"א 38 נסגרו בגלל ליקויי בטיחות מסכני חיים

בשלושה אתרי תמ"א 38 נמצאו ליקויי בטיחות חמורים ברמה מסכנת חיים, המצדיקים הוצאת צווי בטיחות באופן מיידי והפסקת העבודה עד לתיקון הליקויים

שיתוף
פועלי בניין

אילוסטרציה: לתמונה אין קשר לנאמר בכתבה

בתחילת חודש מאי ערכו מפקחי משרד העבודה והרווחה יחד עם פרקליטות מחוז דרום והמשטרה ביקורי פתע באתרי בנייה בעבודות תמ"א 38 באשדוד והוציאו צווי סגירה, בשל אי עמידה בתקני הבטיחות.

בעקבות ביקורי הפתע סגרו מפקחי משרד העבודה והרווחה שלושה אתרי בנייה שלא עמדו בנהלי הבטיחות בעבודה הקבועים בחוק. מבצע אכיפת נוהלי הבטיחות באתרי הבנייה באשדוד מצטרף למבצעים נוספים שנערכו לאחרונה בבני ברק וברחובות.

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר, כי "נמשיך ונעצים את האכיפה עד שהקבלנים יפנימו שלא משתלם להתרשל. בחודש  האחרון שלחנו למפירי תקנות הבטיחות 733 קנסות שאושרו בהיקף כספי של יותר מ-20 מיליון שקלים. כ-800 עיצומים נוספים נמצאים כעת בהליכי אישור. האחריות לחיי האדם באתרי הבנייה מוטלת על היזמים והקבלנים ואני מצפה מהם לנהוג באחריות ולהשקיע בבטיחות העובדים".

ליקויים חמורים בשלושה אתרים מתוך ארבעה

במסגרת המבצע נערכה פשיטה על ארבעה אתרי בנייה סמוכים באשדוד. בשלושה מהם נמצאו ליקויי בטיחות חמורים ברמה מסכנת חיים, המצדיקים הוצאת צווי בטיחות באופן מיידי והפסקת העבודה עד לתיקון הליקויים. ממשרד העבודה והרווחה נמסר, כי מפקחי משרד העבודה והרווחה נתקלו בעת ביקוריהם באתרים בליקויים חמורים שלא תואמים את החוק ואשר ניהולם אינו עומד בנורמות המצופות.

עוד נמסר ממשרד העבודה והרווחה, כי באתר תמ"א 38 שמבוצע על ידי י.ק הממלכה לעבודות נמצא, כי מנהל עבודה לא נכח באתר, עובדים עבדו ללא קסדות מגן, נמצאו פיגומים שאינם עומדים בדרישות תקנות הבטיחות בעבודה: ללא גידור וללא סולמות, וחוסר ברצפות בפיגומים עצמם.

פועלים ללא רתמות, כבלי חשמל מאולתרים חשופים

כמו כן לא בוצעה הדרכת בטיחות למנופאי, נמצאו שלושה אביזרי הרמה שאינם בתוקף, העובדים עבדו באתר ללא רתמות וללא חגורות בטיחות, בבדיקה נמצאו כבלי חשמל מאולתרים וכבלי חשמל חשופים. בנוסף, התגלו מחדלי העסקה חמורים של קטינים, וכן של שוהים בלתי חוקיים אשר נעצרו וטופלו על ידי משטרת ישראל. הוצא צו בטיחות מיידי לאתר, האוסר על העבודות עד לתיקון כל הליקויים.

באתר תמ"א 38 שמבוצע על ידי מורשיד גלובוס פיקוח ובנייה נמצא, כי הופרו שני צווי בטיחות. צו אחד בגין ליקויים רבים (הצו אסר את המשך העבודה עד לתיקון הליקויים, אבל העבודות נמשכו באין מפריע), וצו בגין קירבה מסוכנת של הפיגומים לקו מתח גבוה, המעמיד בסכנת חיים את הפועלים.

כמו כן, מנהל עבודה לא נכח באתר כלל ולא הגיע למקום גם לאחר שהתבקש. המשטרה עצרה שוהה בלתי חוקי ולקחה גם את מעסיקו לחקירה. מינהל הבטיחות הגיש תלונה במשטרה, כנגד הקבלן. צו בטיחות נוסף הוצא על איסור העבודות עד לתיקון כל הליקויים.

פיגומים לא תקינים

באתר השני, הכולל גני ילדים ובית כנסת, בו מבצע הבנייה הוא ראובן פלד עבודות בניין, נצפו עובדים בשטח ללא קסדות מגן וללא ציוד מגן אישי, כבלי חשמל מאולתרים וחשופים שלא חוברו והורמו לגובה, ועל כן עלולים לסכן את חיי העובדים במקום, פיגומים לא תקינים, ללא גידור מתאים וללא הדרכה בגובה לעובדים. בנוסף, מנהל עבודה נלקח לחקירה על ידי המשטרה בעקבות העסקת שוהה בלתי חוקי שנראה באתר. גם באתר הוצא מיידית צו בטיחות האוסר על קיום העבודות עד לתיקון הליקויים.

פעילות זו הינה חלק מפעילות משולבת ומאומצת של כלל גופי האכיפה למיגור תופעת ליקויי הבטיחות החמורים באתרי הבנייה.  במשרד מדגישים, כי תופעת מחדלי הבטיחות באתרי הבנייה מתעצמת נוכח היעדרותם הבולטת של מנהלי העבודה. בשניים מהאתרים שנבדקו מנהלי העבודה לא נכחו בשטח בעת פעילות העובדים באתר.

ואם בכך לא די, אז באתר השלישי נוצר אילוץ לעצירת מנהל העבודה על ידי המשטרה בגלל העסקת עובד זר לא חוקי. המשרד רואה בחומרה את הסרת האחריות הבוטה של מנהלי העבודה מעצמם, שבאה לידי ביטוי בהיעדרותם מהאתרים, ואת העובדה שחלק מהאתרים ממשיכים לפעול כסדרם באין מפריע באופן לא חוקי תוך הפרת צווי בטיחות שהוצאו בגין ליקויים רבים, כולל צו האוסר על המשך עבודה עד לתיקונים.

כתבות נוספות בנושא בטיחות בעבודה:

אילו נזקי בטיחות עלולים להיגרם לעובדים מרעש ואוויר לא נקי

מבטיחים בטיחות: 5 סיכוני בטיחות במשרדים שיש להישמר מהם

תהיו בטוחים: למה מחייב החוק את המעסיקים להקפיד על כללי בטיחות במשרד

לא העברתם הדרכה רגולטורית בנושא בטיחות בעבודה? אתם עלולים להיתבע

אוכפים בטיחות: 3 אתרי תמ"א 38 נסגרו בגלל ליקויי בטיחות מסכני חיים

 

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה