שיתוף

המשימה לאתר ולגייס מועמדים שיש להם פוטנציאל להיות חלק מעתודת המנהלים של החברה היא לא רק מורכבת, היא גם שונה במהותה מכל משימת גיוס אחרת של עובדים שהחברה מעוניינת לגייס אותם, בגלל היכולות המקצועיות והניסיון בתפקיד הנדרשים לתפקידים אלה.

כאשר מנהלי משאבי אנוש מחפשים מועמדים לעתודה ניהולית עליהם לחפש מאפיינים ספציפיים המתואמים עם איכויות של מנהיגות ובד בבד עם הצרכים הארגוניים.

כדי לאתר מועמדים שמתאימים לעתודה ניהולית, על מנהלי משאבי אנוש להעריך בצורה הוליסטית מועמדים לתפקידי ניהול עתידיים, תוך התחשבות בפוטנציאל המנהיגותי, היכולות שלהם להסתגל במהירות לשינויים, כישורי התקשורת שלהם, ויכולות שיתוף הפעולה והחשיבה האסטרטגית שלהם.

זיהוי מועמדים בעלי מאפיינים אלו מניח את הבסיס לפיתוח צוות ניהולי חזק ואפקטיבי בארגון.

להלן 5 מאפיינים מרכזיים שעל מנהלי משאבי אנוש לחפש אצל מועמדים לעתודה ניהולית:

1 פוטנציאל ליכולת מנהיגותית:

מועמדים שיש להם פוטנציאל מנהיגותי הם כאלה שנוהגים לנקוט יוזמה ולוקחים אחריות על מעשיהם. הם לא מחכים להנחיות אלא מחפשים באופן יזום הזדמנויות לתרום ולהוביל.

מועמדים שמיועדים לעתודה ניהולית צריכים להיות בעלי יכולות חזקות של פתרון בעיות.

מנהלי משאבי אנוש צריכים להעריך את כישורי החשיבה הביקורתית של המועמדים ואת יכולתם לנתח מצבים, לזהות אתגרים ולהציע פתרונות יעילים.

מנהלים חייבים לקבל החלטות נכונות בנסיבות שונות. לכן יש לאתר מועמדים שיכולים לקבל החלטות מושכלות, לשקול סיכונים ולשקול את ההשפעה ארוכת הטווח של הבחירות שלהם.

2 הסתגלות לשינויים וזריזות למידה:

בהתחשב באופי הדינמי של העסק, מנהלים עתידיים חייבים להיות מסוגלים להסתגל במהירות לשינויים.

מועמדים המאמצים רעיונות, טכנולוגיות ותהליכים חדשים מפגינים את הגמישות הדרושה כדי לנווט בהתפתחויות המהירות בשוק.

כמו כן, יש לאתר מועמדים המחויבים ללמידה מתמשכת ולשיפור עצמי. אנשים שמחפשים באופן פעיל הזדמנויות לרכוש מיומנויות וידע חדשים נוטים יותר להסתגל לתפקידי מנהיגות מתפתחים.

היכולת להתאושש ממשברים היא חיונית למנהלים עתידיים. מועמדים בעלי יכולת התאוששות מהירה יכולים להתמיד במצבים מאתגרים, לשמור על קור רוח תחת לחץ ולעורר חוסן בצוותים שלהם.

3 תקשורת יעילה:

מנהלים חייבים לבטא רעיונות בצורה ברורה ותמציתית. לכן יש להעריך את כישורי התקשורת של המועמדים בכתב ובעל פה

תקשורת יעילה היא חיונית להעברת ציפיות, בניית מערכות יחסים וטיפוח שיתוף פעולה.

בנוסף, עובדים שמיועדים לעתודה ניהולית צריכים להיות בעלי יכולת קשב גבוהה.

הם צריכים להיות אנשים שיודעים להקשיב באופן פעיל לחברי הצוות האחרים וללקוחות, ולהפגין אמפתיה, הבנה ופתיחות לנקודות מבט מגוונות.

יש להעריך את יכולתו של מועמד להשפיע ולעורר השראה באחרים. מנהלים אפקטיביים יכולים לגבש את הצוותים שלהם סביב חזון משותף ולצבור תמיכה ליוזמות באמצעות תקשורת משכנעת.

4 שיתוף פעולה בצוות ובניית מערכות יחסים:

מועמדים לעתודה ניהולית צריכים להיות אנשים שיודעים לטפח תרבות שיתופית. יש לחפש מועמדים שמעריכים עבודת צוות, יכולים לעבוד ביעילות בקבוצות מגוונות ולקדם סביבת עבודה חיובית ומכילה.

כמו כן, מנהלים צריכים לטפל בקונפליקטים בצורה בונה. מועמדים המפגינים את היכולת לנהל קונפליקטים באופן דיפלומטי ולמצוא פתרונות שיועילו לצוות הם נכסים יקרי ערך לתפקידי מנהיגות עתידיים.

יש להעריך את הכישורים הבינאישיים של המועמד ואת יכולתו לבנות מערכות יחסים חזקות עם עמיתים, לקוחות ובעלי עניין.

מנהלים אפקטיביים ממנפים לעתים קרובות את יכולתם ליצור קשרים רלוונטיים כדי להשיג מטרות קולקטיביות.

5 חשיבה אסטרטגית וחוש עסקי:

מועמדים לעתודה ניהולית צריכים להיות בעלי יכולת לחשיבה אסטרטגית. יש לחפש מועמדים שיכולים להיות בעלי חזון לגבי הכיוון ארוך הטווח של החברה, להתאים את פעולותיהם ליעדים הארגוניים ולקבל החלטות התורמות לאסטרטגיה הכוללת.

יש לבצע הערכת החוש העסקי של המועמדים על ידי הערכת הבנתם את התעשייה, מגמות השוק והדינמיקה התפעולית של הארגון.

מנהלים בעלי חוש עסקי חזק יכולים לקבל החלטות מושכלות שמשפיעות לטובה על החברה.

זאת ועוד, מנהלים מצליחים הם ממוקדי תוצאות. מועמדים שמציבים יעדים ברורים, יודעים להציב סדר עדיפויות נכון למשימות ומספקים באופן עקבי תוצאות מדידות, מפגינים בכך הלך רוח המבוסס על תוצאות ונחוץ לתפקידים ניהוליים.

 

כנס פיתוח ארגוני 2024

כנס AI למשאבי אנוש 2024

אין תגובות

השאר תגובה