שיתוף

השפעה של בינה מלאכותית על עבודת משאבי אנוש היא משמעותית. בהליך הגיוס נעשה שימוש בבינה מלאכותית כבר זמן מה. אבל עם הופעת ה-ChatGPT, נפתחו בפני מנהלי משאבי האנוש כמעט אינסוף אפשרויות כדי להיעזר בבינה המלאכותית במהלך עבודתם השוטפת.

הבינה המלאכותית מספקת למנהלי משאבי האנוש כלים שחוסכים זמן ומסייעים רבות בסיעור מוחות כדי לקבל רעיונות שמנהל משאבי האנוש לא חשב עליהם לפני כן.

אחד הכלים הנוספים שהבינה המלאכותית מספקת היא אפשרות של צ'אטבוטים המופעלים על ידי הבינה המלאכותית, שמייצרים תוכן למטרות משאבי אנוש.

הצ'אטבוטים הם חסרי אמפתיה והם עלולים להיות לא ספציפיים ולייצר תוצאות לא עקביות. אבל זו הסיבה לכך שהם רק מסייעים למנהלי משאבי האנוש ולא מבצעים עבורם את כל המטלות.

כך או כך, לפני שמשתמשים בכלים של בינה מלאכותית, חשוב לחקור ולהבין את ההגדרות, היתרונות והחסרונות של הכלים שהיא מספקת.

יש להכיר את כלי הבינה המלאכותית שבהם נעשה שימוש, תקפותם ומגבלותיהם. בנוסף, יש לקבוע מדיניות ונהלים המתארים את השימוש המתאים בבינה מלאכותית, כמו למשל ביטול האפשרות של הטיה ואפליה, כל זאת תוך שמירה על סודיות המידע.

זאת ועוד,  יש להדריך עובדים ומנהלים לגבי שימוש נכון וחוקי בכלים השונים של בינה מלאכותית, תוך שימת דגש על הצורך בבדיקת עובדות והתאמה אישית של התוכן.

ככל שהבינה המלאכותית ממשיכה להתפתח, פעולות אלו יסייעו לארגונים לנווט את השימוש בו בצורה יעילה ואחראית במקום העבודה.

להלן 5 כללים שעל מנהל משאבי האנוש לבצע כדי להשתמש ביעילות בכלים של הבינה המלאכותית:

1 ללמוד היטב את הדרך להגדיר את המטלות:

ללמוד על ההגדרות, היתרונות והמגבלות של הבינה המלאכותית. לחקור מקורות מידע שונים כדי להבין את הניואנסים של טכנולוגיית הבינה המלאכותית.

2 ללמוד מהם כלי הבינה המלאכותית שניתן להשתמש בהם במשאבי אנוש:

יש לערוך מחקר יסודי על כלי בינה מלאכותית שנמצאים כעת בשימוש או שמנהל משאבי האנוש מעוניין לאמץ, ולהעריך את המהימנות ואת ההטיות הפוטנציאליות שלהם.

יש לשים לב במיוחד לכלי בינה מלאכותית המשמשים בתהליכי גיוס עובדים, ולוודא שהם הוגנים, בלתי משוחדים ועומדים בתקנות החוקיות.

3 לקבוע מדיניות ונהלים ברורים:

יש לפתח מדיניות שמתארת מתי וכיצד ניתן להשתמש בבינה מלאכותית בארגון. יש לשים דגש על איסור אפליה ועל הגנה על מידע סודי.

מומלץ לתרגם את המדיניות של הארגון להליכים וציפיות ספציפיים שינחו עובדים ומנהלים בשימוש שלהם בכלי הבינה המלאכותית.

4 לספק הדרכה והכוונה:

יש להדריך עובדים ומנהלים לגבי השימוש הנכון והחוקי בכלי הבינה המלאכותית. כדאי להציע לעובדים ולמנהלים  הדרכה לגבי אימות ובדיקת עובדות של תוכן שנוצר על ידי בינה מלאכותית לפני הפצתו.

הדגש הוא על החשיבות של פיקוח והתערבות אנושית בתהליכי קבלת החלטות המושפעים מהבינה המלאכותית.

5 לבצע מעקב אחר ביצועי הבינה המלאכותית:

יש לבצע הערכות ומעקב רציפים אחר האפקטיביות וההשפעה של כלי הבינה המלאכותית בארגון.

יש לעקוב אחר כל השלכות לא מכוונות, הטיות או חששות לפרטיות. במקביל, יש לאסוף משוב מעובדים ומועמדים למשרה כדי להבטיח שכלי הבינה המלאכותית משפרים תהליכים ומספקים תוצאות מדויקות.

 

כנס משאבי אנוש

כנס הגיוס השנתי 2024

כנס רווחה וחווית העובד

אין תגובות

השאר תגובה