שיתוף

אף על פי ששוב ושוב מוכח שיש צורך דחוף בחוק מסודר למניעת התעמרות במקומות העבודה, במדינת ישראל לא התקבל עדיין חוק, שמטרתו למנוע התעללות והתנכלות לעובדים על ידי עמיתיהם או מנהליהם.

אם כן, איך קורה שבתי הדין לעבודה בכל זאת מקבלים תביעות בנושא התעמרות ומוציאים פסקי דין לטובת הקרבנות?

על שולחן הכנסת מונחות כבר לא מעט זמן, שתי הצעות חוק למניעת התעמרות במקומות העבודה. ובתי הדין לעבודה לא ממתינים למחוקקים.

בשנים האחרונות שם לו בית הדין לעבודה למטרה לעקור משורש את התופעה המסוכנת הזאת הפוגעת במשק כולו, ופוסק פיצויים בסכומים גדולים מאוד לטובת עובדים שהפכו לקורבנות ההתעמרות במקום העבודה.

מסתבר שגם המעסיקים עצמם נפגעים מתופעת ההתעמרות במקום העבודה, אף על פי שלפעמים הם עצמם מתעמרים בעובדים שלהם, או שהם מעניקים גיבוי למנהלים זוטרים יותר, שמתעמרים בעובדים הכפופים להם.

4 הנזקים העיקריים הנגרמים לארגון כתוצאה מהתעמרות במקום העבודה שאינה מטופלת בזמן:

1 עזיבת העובד שהפך לקרבן את מקום העבודה:

לעיתים קרובות מדובר בטלנט בעל מיומנויות יחודיות, שהארגון עמל קשות כדי לגייס אותו. עזיבתו את הארגון בעקבות התעמרות גורמת לארגון נזק כמה היבטים: העלויות והמאמצים שהושקעו בעובד זה כדי לגייסו יורדים לטימיון; ההשקעה בהכשרות שקיבל העובד יורדת לטימיון; הארגון מפסיד את כל התפוקה והאיכות שעובד זה יכול להניב לארגון על פני זמן; ולבסוף, העלויות והמאמצים שיש להשקיע כדי כדי למצוא לו מחליף.   

2 ירידה חדה במוטיבציה של העובד שהפך קרבן:

לפעמים העובד שמנהלו או עובדים אחרים מתעמרים בו אינו עוזב את מקום העבודה במשך זמן רב, אבל המוטיבציה שלו צונחת, ובעקבות זאת, התפוקה ואיכות עבודתו נפגעות קשות. מצב זה מפחית את התפוקה והאיכות של תוצרי הארגון ובסופו של דבר פוגע בתוצאות הכספיות.

3 פגיעה במותג המעסיק:

שום דבר לא נשמר בין כתלי הארגון, ובפרט לא חדשות רעות על התעמרות. המידע על כך שבארגון מסויים מאפשרת הנהלת הארגון למנהלים מסויימים או לעובדים מסויימים להתעמר בעובדים אחרים, דולפת (תמיד) במהירות אל רחבי הרשתות החברתיות, וגם דרך מידע שמועבר מפה לאוזן.

ארגון שמאפשר לעצמו לזלזל בהתעמרות בעובדים, וכתוצאה מכך מסתובב בשוק מידע על כך שיש בו התעמרות בעובדים, יתקשה מאוד לגייס טלנטים מבוקשים בעלי מיומנויות. וגם אם יצליח לגייס עובדים מבוקשים אלה, הדבר יהפוך יקר פי כמה לעומת ארגון שיש לו מותג מעסיק חיובי.

4 תביעת הארגון על ידי העובד שהפך לקרבן עלולה לעלות כסף רב אותו יאלץ הארגון לשלם כפיצוי לעובד שהפך לקרבן להתעמרות:

יותר ויותר עובדים כבר תובעים את הארגונים שהפכו אותם לקרבן ואפשרו למנהלים הישירים שלהם, או למנהלים הבכירים יותר, או אף לעובדים אחרים, להתעמר אליהם, להתייחס אליהם בזלזול, למדר אותם מפרויקטים חשובים ולפגוע בהם בכל דרך שהיא.

בתי הדין לעבודה מתייחסים לכך בחומרה רבה, ומטילים על הארגונים שבהם התרחשה ההתעמרות, פיצויים שמגיעים לעיתים לעשרות אלפי שקלים.

לכך מתווספות העלויות הכרוכות בייצוג המשפטי של הארגון מול העובד שתבע, וסכומי הכסף שבית הדין פוסק לטובת הוצאות משפט שעל הארגון לשלם לתובע (העובד שהפך לקרבן).

ניתן ללמוד עוד על נושא ההתעמרות במקום העבודה בסדנת: דיני עבודה – מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה – שתתקיים בכפר המכביה ב-25 במאי.

 

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה