פעילות לצמצום הפערים בחלוקת התקציב המגדרי

פעילות לצמצום הפערים בחלוקת התקציב המגדרי

פעילות הרשות לקידום מעמד האשה לטובת צמצום הפערים בחלוקת התקציב המגדרי

שיתוף
שוויון בין המינים

שוויון בין המינים

בחודש מרץ האחרון, הציגה גב' אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה בפני הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי את תכנית העבודה של הרשות לשנת 2018.

בין המטרות העיקריות של התכנית, צמצום הפערים בחלוקת התקציב המגדרי ופיקוח על הכנת תקציבי משרדי הממשלה לרבות אכיפה וענישה במידת הצורך.

במסגרת מאמצים אלו בכוונת הרשות לכנס כנס הסברה לכל המנכ"לים של משרדי הממשלה, בנושא הכנת תקציב מגדרי ראוי שיעמוד בתנאים של הרשות.

לדברי הגב' אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה:  "כיום לרשות אין סמכויות אכיפה וענישה. אם לא יהיו אכיפה, ענישה או תגמול לא יקרה השינוי הרצוי. אנחנו בודקים את האפשרות להפוך לרשות עצמאית, מה שייתן לנו את הסמכויות הנחוצות לכך. צעד משמעותי נוסף בתכנית הוא הקמת מאגר נשים מומחיות בתחומים שונים. בעזרת מאגר זה ניתן יהיה למנוע מארגונים ומשרדים שונים לתרץ אי העסקת נשים מחוסר היצע בשוק".

נזכיר כי גב' אוה מדז'יבוז' נכנסה לתפקיד באוקטובר האחרון, זאת לאחר שבראש הרשות לא עמדה מנכ"לית מאז ינואר 2016. בין היתר עוסקת בימים אלו מדז'יבוז' בהקמת הוועדה הבין משרדית לגיבוש תוכנית בינלאומית למיגור תופעת ההטרדות המיניות, עליה הכריזה לאחרונה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל.

בסקירת תכניות העבודה דיברה מדז'יבוז' בין היתר על פעילות הרשות לקראת הבחירות המוניציפליות הקרובות, הכוללות קמפיין הקורא לנשים להתמודד על תפקידי מפתח ברשויות המקומיות ולהיות במוקדי ההשפעה. כמו כן יפותח מדריך להטמעת חשיבה מגדרית במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות אשר מטרתו עידוד קידום הנשים בעמדות פוליטיות. בדבריה הזכירה כי כיום מכהנות בישראל רק שש ראשות רשויות מקומיות מתוך 255 ועל כן "מוטלת גם אחריות על הציבור לבחור רשימות שמשתתפות ומובילות בהן נשים. יש להביא למודעות הציבור שרשימה דלת נשים- לא בוחרים".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו אמרה בהתייחס לתוכנית כי, "אנחנו בארגוני הנשים מחזיקים בידע מקצועי וניסיון רב, אני קוראת לרשות להישען על ידע זה בפעילותה. חשוב לראות את תחום המגדר כתחום מקצועי ולדאוג שלממונות על מעמד האישה יהיה מספיק ידע מקצועי בכדי לבצע את תפקידן כראוי". עו"ד מיכל גרא מרגליות מנכ"לית שדולת הנשים בישראל ציינה כי, "קיים חוסר מודעות כיום לקיומה של הרשות לקידום מעמד האישה גם מצד הציבור וגם מצד הרשויות והמשרדים הממשלתיים ולצד זאת, רשימת הנושאים לטיפול היא ארוכה. יש ליצור היררכיה נכונה בין הנושאים בכדי להתקדם להשגת המטרות בצורה היעילה ביותר".

בסיכום הדיון אמרה יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן כי "הגיע הזמן שהרשות תהיה בעלת כוח רגולטורי אבל עד שתהפוך לרשות סטטוטורית עצמאית יש להישען ולהיעזר בידע ובכוחות שנמצאים בארגוני הנשים, בכדי למנוע עבודה כפולה ולנצל את כלל המשאבים המוצעים. כמו כן, יש ליצור ייצוג מגוון בתוך הרשות, שיורכב מארגוני שטח שונים, סיוע של ועדת ההיגוי לתקצוב מגדרי וכמובן סיוע הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת". בנוסף המליצה יו"ר הועדה על הקמת ועדה מייעצת שתהווה משאב חיוני לליווי הרשות ותסייע בפיתוח רעיונות. לבסוף אמרה כי "גם הועדה וגם הארגונים רואות עצמנו שותפות מלאות במאבק של הרשות לקידום מעמד האישה ואנו תומכות ברשות לאורך כל הדרך".

סדנת פרזנטציה אפקטיבית והעברת מסרים מרחוק

אין תגובות

השאר תגובה