שיתוף

פרויקט התמודדות משאבי אנוש עם נגיף הקורונה

 

במצבי משבר, כאשר כל העולם עוצר את רכישותיו והשווקים העסקיים והפיננסיים נכנסים למצב של  אי וודאות, האינסטינקט הראשוני של עסקים הוא לפטר עובדים כאילו אין  מחר, ולקצץ בשכרם של העובדים שלא פוטרו או הוצאו לחופשות ללא תשלום (חל"ת).

אלא שדווקאיש "מחר". המשבר הזה יסתיים בסופו של דבר, העולם יצא מהמיתון וארגונים שוב יצטרכו להאבק על כל עובד, בפרט על המיומנים שבין העובדים.

לכן, דווקא במצב הנוכחי, ודווקא בגלל אי הוודאות בטווח הקצר, חשוב וצריך לפעול בניגוד לאינטואיציה הראשונית ולשמר את העובדים המוכשרים, כמו גם את העובדים המיומנים שהארגון השקיע רבות בהכשרתם לתפקיד אותו הם ממלאים.

זה הזמן שבו מנהלי משאבי אנוש צריכים להעלות בפני ההנהלות הבכירות של הארגונים, את הרעיון לא רק שלא לפטר עובדים אלא אף לגייס עובדים מוכשרים שפוטרו מארגונים אחרים.

אין ספק שבמצב הנוכחי של משבר הקורונה היקפי ההכנסות של עסקים רבים צוללים כמו אבן בבריכה. ואכן, צעד של גיוס עובדים וקליטתם בארגון, במצב הנוכחי, נשמע על פניו כמו התאבדות כלכלית.

אלא שדווקא עכשיו המנעות מפיטורי עובדים מוכשרים, וגיוס טלנטים שפוטרו מארגונים אחרים, יכול להיות צעד שימצב את הארגון בצורה מצויינת לקראת היציאה מהמשבר.

ארגון שישכיל לשמר את הכישרונות והמיומנויות בתקופת השפל, יצליח, עם היציאה מאי הוודאות, להשיג צמיחה מואצת יותר ממתחריו, שלא עשו זאת.

ראשית, לגבי העובדים הקיימים של החברה: הימנעות מפיטורים בימים אלה  אינה בלתי אפשרית.

בהנתן הירידה החדה בהכנסות החברה, ניתן להגיע עם העובדים להסכמה על הפחתה בשכר, ולהסביר שהדבר נובע מהמשבר.

אמנם, יתכן שיהיו טלנטים שיעדיפו להתפטר בדין מפוטר, אבל רבים יעדיפו לשמור על מקום העבודה, בדיוק מהסיבה של אי הוודאות לגבי העתיד.

זאת, בפרט אם יוסבר לעובדים (בגובה העיניים) כי החברה אינה מנצלת לרעה את המצב אלא צריכה להתאים עצמה לירידה בהכנסות.

שנית, גיוס טלנטים שפוטרו מארגונים אחרים: המצב הנוכחי הוא הזדמנות פז לגייס עובדים מצויינים בעלי מיומנויות, שפוטרו מארגונים אחרים או אף שהוצאו לחופשות ללא תשלום ונאלצים להסתפק בדמי אבטלה.

אם לארגון יש אפשרות להעסיק עובדים מהבית, או במשרדי הארגון במשמרות של 10 עובדים, כולל יכולת לשמור מרחק בין עובד לעובד ושמירה על הגיינה במשרד, זוהי הזדמנות פז לגייס טלנטים.

עובדים רבים מאוד לא יכולים להרשות לעצמם להסתפק בדמי אבטלה ומחפשים עבודה חלופית. רוב המשרות המוצעות כרגע הן בתחום הסופרמרקטים, האריה והמשלוחים.

יש לא מעט טלנטים בעלי מיומנויות שהיו רגילים למשכורות גבוהות פי שלוש ויותר משכר המינימום, וכעת מציעים להם דמי אבטלה שהם במקרה הטוב מחצית מההכנסה החודשית שקיבלו, ישמחו להיות מגוייסים לחברה שתציע להם יותר.

סיבה נוספת לכך שימים אלה הם אידאלים לגיוס עובדים מוכשרים היא שתנאי ההעסקה שהמועמדים ידרשו צפויים להיות נמוכים משמעותית מאלו שנדרשו לפני המשבר.

בשורה התחתונה, משברים בשווקים יכולים לטמון בחובם הזדמנויות נסתרות. ארגונים שרוצים להיערך היטב לקראת היום שאחרי צריכים לדעת איך לנצל הזדמנויות אלה כדי לצאת מהמשבר ברגל ימין.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה