שיתוף

אין נכון יותר מהמשפט "תמיד טוב להיות מוכן מאשר מופתע". הדבר נכון גם לגביי אנשי משאבי אנוש, שכבר במהלך שנת 2016 החלו לקרוא תחזיות רלוונטיות לשנה הקרבה.

רב אנשי המקצוע נוטים לקרוא קוראים תחזיות ומגמות צפויות לשנה החדשה, כיוון שהן עוזרות להם להתכונן עתיד. אבל למרבה הצער, כאשר עוקבים רק אחר "מיקרו-מגמות" אלו, עלולים בסופו של דבר להתמקד יותר בעצים מאשר בכל העיר. על מנת למנוע התמקדות צרה מידיי, צריך גם לחפש מידע לגביי "הפתעות" צפויות ודרכים להתמודד איתן.

אף אחד לא מעוניין ב"זעזועים" במהלך שנת 2017 הקרובה ולכן יש לסרוק את ההפתעות הצפויות שלא חשבנו עליהן בתחום משאבי האנוש, כמו בכל יתר התחומים. הפתעות אלו מתרחשות כאשר לא נערכים להן וכעת יש עדיין זמן להתכונן, אם באמצעות תכנון מקדים ונכון של תקציבי הגיוס, יצירת תכניות לגיוס כישרונות, אימוץ מודלים לשימור עובדים, ועוד.

מהן אותן הפתעות צפויות בתחום משאבי האנוש בשנת 2017?

גיוס כישרונות בתקופות של האטה כלכלית

האטה כלכלית משמעותית היא משהו שעשוי לקרות במשך בכל רגע נתון והנפגעים העיקריים מכך הם אלו שלא צפו את האפשרות הזו והתכוננו לה מראש. בדיוק כשם שאתם חוסכים בפק"מ בבנק או בתכנית חסכון קצרת מועד, כך יש גם לחסוך להאטה כלכלית משמעותית שעשויה להתרחש במשק ולהשפיע ישירות גם על החברה שלכם.

בתחום משאבי האנוש הדבר מתבטא באפשרויות מצומצמות לגיוס כישרונות בתקופות של האטה, בשל העובדה שלא ניתן יהיה "לפתות" אותם בשכר גבוה, חוזים עבי כרס והבטחות לקביעות. לכן יש לתכנן תכנית חלופית לגיוס כישרונות באמצעי פיתוי אחרים, כגון: העצמת מותג החברה, הערכים החברתיים והסביבתיים שלה, האתגר והעניין. דווקא בתקופה של האטה כלכלית, כישרונות מצומצמים שיובילו את החברה יוכלו להקל באופן משמעותי ולכן חשוב לקחת זאת בחשבון.

היכן תתבצע העבודה?

בשנים הקרובות נושא הגמישות התעסוקתית והמקום ממנו עובדים, יהפוך להיות עניין מרכזי. עובדים מעדיפים לעבוד מהבית יותר ויותר ואין כל סיבה שאנשי משאבי אנוש יופתעו מכך שעובדים מוותרים על הצעת עבודה בחברה כיוון שאינה מאפשרת את הגמישות הזו. חשוב להיערך לאפשרויות של עבודה מרחוק, לדון באפשרות כזו ולהתכונן לה במידה ויש באפשרותכם. ההכנות מצריכות בין היתר הרשאות לעובדים לכניסה לרשת החברה מרחוק, התקנים ניידים, גישה לקבצים, רשת מהירה, ועוד. את כל אלו יש לאפיין ולהגדיר מראש כדי שלא לאבד כישרונות בשל גמישות שאינה מספקת.

קדמה טכנולוגית

גורם הפתעה נוסף נקשר לקדמה הטכנולוגית ההולכת וצוברת תאוצה ובהחלפת תפקידים אנושיים מסוימים ובמחשבים וברובוטים. בנקים לדוגמה, שנדרשו להחליף את פקידי הבנק שלהם בטלרים ממוחשבים ולא התכוננו לכך מראש, נאלצו להיפרד מעובדים רבים בזמן קצר. חברות וארגונים שלמדים על התוכניות האפשריות הללו יכולים להיערך לכך מראש ולא לגייס אנשים לעמדות שיוחלפו בטכנולוגיית מחשב. חשוב לדעת אילו תפקידים יצטמצמו בשנים הקרובות ולהתכונן לכך.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה