שיתוף

הוספת עובדים חדשים לצוות קיים יכול להיות עניין מאתגר. כל אחד מהעובדים החדשים מגיע מרקע שונה ועם ידע אחר ולא רק שהם אינם מכירים זה את זה, עליהם להשתלב בצוות קיים ולרב גם מגובש.

להלן 6 דרכים לשלב את הצוות החדש בחברה ביעילות:

ללמד את הדברים הקטנים

מלבד ההכשרה שהעובדים יעברו לגביי העבודה עצמה, יש ללמד את הצוות החדש גם את הדברים הקטנים שהם לא פחות חשובים. לדוגמה: היכן נמצאת מכונת הצילום וכיצד מפעילים אותה, היכן נמצאות פינות הקפה ואיך מפעילים את מכונת הקפה, היכן אוכלים צהריים. כל הדברים הללו צריכים לעבור בצורה מסודרת לצוות החדש, כדי שירגישו כמה שיותר מהר בבית וידעו להפעיל את האמצעים הטכנולוגיים בעצמם.

היכרות עם הצוות

עובדים חדשים משתלבים בצוות קיים שהם אינם מכירים והתחושה יכולה להיות מביכה ולא נעימה. הדרך להתגבר על תחושת הזרות היא לקיים מפגש היכרות מעמיק עם חברי הצוות. במפגש, כל חבר צוות חדש וקיים יציג את עצמו ויספר על עצמו כמה דברים הקשורים לפן המקצועי והן לפן האישי, לדומה: "שמי XXXX אני עובד בחברה כ- 5 שנים בתחום הפיתוח והתחביב העיקרי שלי הוא כדורסל. כך יהיה גם הקשר מקצועי לתפקידו של חבר הצוות בחברה וגם מידע אישי שיסייע לחיבור בין העובדים.

פעילות גיבוש

אין צורך להמתין לקליטת העובדים בטרם עורכים פעילות גיבוש, להפך – כמה שיותר מהר בתהליך הקליטה תתקיים פעילות גיבוש מחוץ למשרד, כך העובדים החדשים ייטמעו בעובדים הקיימים מהר וטוב יותר. פעילות גיבוש חוץ משרדית כגון טיול טרקטורונים, פיקניק חברה, פיינטבול, וכו', יסייעו להיכרות ויחזקו את הקשר בין העובדים הקיימים והחדשים יחד.

המחשת מבנה החברה והעובדים באמצעות סרטון ווידאו

העובדים החדשים לא יכולים להכיר את כולם בבת אחת וללמוד את המבנה הארגוני של החברה ברגע, אך סרטון ווידאו להמחשת פעילות החברה והצוות הפועל בה, יכול לסייע מאוד ללימוד הראשוני. בדיוק כפי שעורכים סרטוני ווידאו לגיוס עובדים, בהם העובדים והמנהלים הקיימים מדברים ומציגים את עצמם ואת פעילות ומבנה החברה, כך גם מומלץ להכין סרטון ווידאו דומה שיוצג בפני צוות העובדים החדש, ממנו הם יוכלו לקבל תמונה ראשונית וללמוד את עיקרי הפעילות של החברה, המשרדים, התרבות, והאנשים הפועלים בה.

חומר לימוד

הכינו לעובדים החדשים מראש חומרי לימוד לתפקידים החדשים שלהם. זה ניתן להיעשות ע"י חומר מודפס בקלסר מסודר, מצגת ע"ג המחשב, פרזנטציה מוקלטת, וכד'. לעובדים החדשים יש די זמן בימים הראשונים ללמוד את החומר ולספוג את הדברים העיקריים לאחר מכן, כמובן שהם יצטרכו לקבל הכשרה מקיפה ועמוקה יותר ע"י חבר צוות או גורם אחר מוסמך לכך. בקלסר ניתן לאסוף חומר מודפס שיהיה נוח לקריאה, לגביי פעילויות החברה, כתבות שפורסמו, שותפים עסקיים, לקוחות, גורמי מפתח בחברה וכד'.

זמינות

בימים הראשונים של העובדים בחברה, יש לעודד אותם לפנות בכל עת שיצטרכו למחלקת משאבי האנוש, ואף לוודא כי תתקיים מצדכם פניה לעובדים במקביל. רצוי לעשות איתם שיחות אחת לכמה ימים, לוודא שתהליך הקליטה חיובי עבורם, ולבדוק אם הם זקוקים לדברים נוספים.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה