שיתוף

אחד התחומים היותר מורכבים בתחום ניהול ההון האנושי הוא ניהול חבילת התגמול של כל עובד, בהתאם לכישוריו, לביקוש שהוא זוכה לו על ידי המתחרים, ולמרכיבים רבים נוספים.

יש הרבה מאוד פתרונות שהועלו בשנים האחרונות על ידי מנהלי משאבי האנוש אבל במקרים רבים המערכות מורכבות מדי ואינן גמישות דיין כדי להתאים את חבילת השכר וההטבות המתאימה באופן יחודי לכל עובד.

המציאות בשטח היא שמנהלי משאבי האנוש ניצבים פעמים רבות בפני הדילמה, איזה הרכב שכר והטבות לתת לעובד באופן שהדבר יבטא את הערכת הארגון לכישוריו של העובד ולמאמצים שהוא משקיע בעבודה ובארגון, ובד בבד שיגיע לסכום שהארגון יכול להרשות לעצמו לאורך זמן.

הנה כמה טיפים שיאפשרו להבטיח את מערכת התגמול המתאימה ביותר לארגון, ומועילה גם לבעלי החברה וגם לעובדיה:

1 לבחון מחדש את מערכת התגמול לעיתים קרובות ובאופן קבוע:

בשנת 2020 קיבל עולם העסקים בכל העולם הדגמה איך השווקים יכולים להשתנות בין לילה ואין שום דבר בטוח. לכן, ארגון חייב להיות בעל מספיק רזרבות שיאפשרו לו לשרוד ולצמוח גם בתקופות של משבר.

בנוסף, כל ארגון חייב להיות מאוד גמיש ולהיות מסוגל להסתגל לתנאי שוק משתנים. לכן יש לבחון לעיתים קרובות את סולם השכר.

יש לברר כמה עובדים נמצאים בקצה הגבוה של סולם השכר, בקצה התחתון שלו, ובשלבי הביניים. במקביל יש לתכנן מראש כל פעולה בשכר. לנהל פרוטוקול לגבי מתי יושמו שינויי שכר ותהליכי סקירה וכו. ברקע יש לתכנן איך הכי מתאים לארגון להשתלב בדפוסי התגמול הנהוגים בענף של אותו ארגון.

2 לוודא שמערכת התגמול תואמת את הצרכים, האפשרויות ודיני העבודה:

בעת תכנון תוכנית תגמול לעובד, יש לזכור את דיני העבודה, בםרט כאשר מדובר בחברות שפועלות בכמה מדינות. מנהלי משאבי האנוש צריכים לוודא שהם מכירים את דיני העבודה על בורים, בכל מדינה בה פועל הארגון.

לכן חשוב לקבל יעוץ משפטי בעת שבונים את חבילות התגמול. טעויות בתחום זה עלולות להיות מאוד יקרות ולאלץ את הארגון לשלם קנסות ופיצויים גבוהים.

3 לאבטח היטב את מערכת התגמול על ידי מערכות של אבטחת מידע:

בארגונים רבים נהוג להתיחס אל מערכות השכר כאל כל מערכת מחשוב אחרת. אלא שבמערכות השכר יש הרבה מאוד פרטים רגישים על כל עובד.

דליפת מידע מתוך מערכת השכר עלולה להיות הרסנית לעובד ולארגון כאחד. לכן חשוב מאוד להשקיע רבות במערכת אבטחת מידע טובה, שתהיה החומה בצורה מול ניסיוונת פריצה מצד האקרים.

4 להיות יצירתיים בכל הקשור להטבות מחליפות שכר:

חבילת הטבות לעובדים חייבת להיות חלק בלתי נפרד מתוכנית התגמול המלאה. יש לא מעט סקרים שמראים כי עובדים פעמים רבות מעדיפים את ההטבות שוות הכסף על פני שכר במזומן.

כחלק מההטבות אפשר לתת לעובדים אופציות או מניות של החברה, ועל ידי כך לקשור את ביצועיהם להיקף שכרם.

אפשר לתת לעובדים שירותי בריאות לכל המשפחה, כאשר הפרמיה מכוסה על ידי הארגון, במלואה או בחלקה.

הטבות מסוג אחר הן חופשת לידה לאב, עבודה מהבית, החזר כספים עבור מטפלת לילדים ועוד.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה