שיתוף

אחת הסוגיות שמאז ומתמיד ריכזו סביבן הרבה מאוד שאלות ואי הבנות הן: מה המשמעות של 'עבודת לילה' על פי חוק שעות עבודה ומנוחה. מה המשמעות של משמרת לילה מבחינת המעסיקים, העובדים ומבחינת העמידה בתנאי החוק.

חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר עבודת לילה כך: עבודה שלכל הפחות שעתיים ממנה הן בין השעה 22.00 לבין השעה שש בבוקר יום המחרת. גם אם רק שעתיים מתוך כל עבודת הלילה הן בתחום השעות הזה, זה מספיק כדי שהעובד יחשב למי שעבודתו כולה (כל המשמרת) היתה עבודת לילה.

סוגיית השכר

השאלה הגדולה היא מה קורה לגבי תנאי העבודה במשמרת לילה ולגבי שכר במשמרת לילה. למעשה, חוק שעות עבודה ומנוחה אינו קובע ואינו מחייב, שיש לשלם תשלום תגמול מיוחד לעובד בגין עבודה במשמרת לילה.

ועם זאת, סעיף 2 לחוק קובע, כי כאשר העובד אכן עובד בלילה, יום העבודה שלו לא יהיה יותר משבע שעות. כתוצאה מכך, התמורה שהוא מקבל עבור השעות הנוספות תשולם בעת עבודה בלילה, כבר מהשעה השמינית ואילך.

הסיבה כך היא שסעיף 16(א) לחוק (שעות עבודה ומנוחה) קובע, כי תמורת שתי השעות הנוספות הראשונות, זכאי העובד לשכר עבודה שלא יפחת מ-125% משכרו הרגיל, ותמורת כל שעה נוספת שלאחר שעתיים אלה, השכר שלו יהיה לפחות 150% מהשכר הרגיל או יותר.

דוגמאות להמחשה:

לדוגמה, עובד שעובד מהשעה 17.00 עד חצות, אמור לקבל שכר על פי תעריף של עבודת לילה. אם הוא עבד עד 1.00 בבוקר, הוא יקבל תוספת שכר של 125% עבור השעה שבין חצות ל-1.00 (שכן היא נחשבת לשעה נוספת, מעבר לשבע השעות).

גם עובד שעבודתו החלה בשעה 4.00 בבוקר והסתיימה בשעה 11.00 בבוקר, נחשב כמי שעבד עבודת לילה. אבל אם הוא עבד עד 12.00 בצהריים הוא זכאי לשכר שעה נוספת (מ-11.00 עד 12.00). כלומר, עבור השעה שבין 11.00 ל-12.00 הוא יקבל שכר של 125%.

אף על פי שחוק שעות עבודה ומנוחה לא קובע את הסדרתו של תשלום שכר  מיוחד תמורת עבודה בלילה, הרי שתשלום כזה יכול להיות כלול בהסכם עבודה אישי, וכן בהסכם קיבוצי כללי או מיוחד, או בצו הרחבה.

סוגייה מסוג אחר בנושא זה היא, כמה לילות ניתן להעסיק עובד ברציפות והאם ניתן להעסיקו באופן קבוע בעבודת לילה. מסתבר שעל פי סעיף 22 לחוק שעות עבודה ומנוחה אסור להעסיק עובד בעבודת לילה במשך יותר משבוע אחד בתוך שלושה שבועות.

עובדים 24/7

ולמרות כל זאת, יש מקומות שעובדים במהלך כל היממה באופן קבוע. בתי מלון, בתי חולים, מגוון רחב של מפעלי תעשייה ומקומות עבודה נוספים, פועלים בכל שעות היממה.

אצל חלקם זה נובע מאופיו של השירות, כמו למשל בתי מלון ובתי חולים. ואצל אחרים כדי להפיק את מירב התועלת מכוח האדם והציוד. במקומות אלה יש כמה הוראות שהינן ייחודיות להם, המסדירות את עבודתם של העובדים המועסקים על ידי גורמים אלו.

לדוגמה, ביוני 2016 התיר שר הכלכלה לבתי מלון להעסיק עובדים מסוימים במשמרות לילה במשך שבוע אחד מתוך שבועיים של עבודה (במקום מתוך שלושה שבועות).

19 תגובות

 1. שומר שעבד בין השעות 19 בערב שישי עד 7:00 בבוקר שבת. מה התשלום עבור שעות אלו?

 2. משמרת של 12 שעות במשמרת לילה תזכה עבור 7 השעות הראשונות בשכר רגיל, עבור השעה השמינית והתשיעית לפי 125% (כלומר עבור 9 השעות הראשונות לפי שכר של 9.5 שעות) ועבור כל שעה נוספת שכר של 150%, כלומר עבור 3 השעות הנוספות שכר של 4.5 שעות. כלומר עבור משמרת של 12 שעות במשמרת לילה ישולם שכר של 14 שעות עבודה.

 3. אני עובדת כל יום מ02:00 בלילה עד 9 בבוקר
  יום שישי מ02:00 עד 07:00 בבוקר. חוזרת ביום שישי שוב ב18:00 בערב עד06:00 בבוקר בשבת. וחוזרת שוב ב02:00
  7 ימים בשבוע לרוב, יש לי אולי יומיים חופש בחודש. וגם לא בטוח.
  אני מרוויחה 30 שח לשעה
  ובשבת 45 שח למשך כל ה12 שעות שלי
  מרגישה מנוצלת אבל לא יודעת מה החישוב ומה להגיד

 4. תודה רבה על התשובה וההשקעה.
  אך לא הבנתי, אני עובדת רק 7 שעות, אז לא מגיע לי שכר מיוחד
  על שום שעה מהלילה?
  ומאיזה שעה מקבלים 200% בשבת מתוך ה12 שעות שכולן הן שעות שבת?
  ואחרי שעבדתי 12 שעות! מסיימת בשבת ב6 בבוקר וחוזרת ב13:00 בצהריים בשבת עד 23:00 בלילה במוצ"ש,
  וכשיוצאת השבת. מקבלת שעות רגילות??
  מה אני אמורה להגיד להם??

 5. היי. תקראי שוב את הכתבה. יש שם את כל התשובות. עם דוגמאות. שבע שעות לצערי לא מזכות בשעות נוספות גם כשהן בלילה. אבל בשבת את אמורה לקבל 150% מהשעה הראשונה. ברגע שמתחילה השעה השמינית (בשבת), אז את מקבלת תוספת של 25 אחוז על ה-45 שקל (כלומר 25 אחוז על ה-150%) ומהשעה העשירית את מקבלת תוספת של 150% על ה-150%. כאמור בשבת. אני ממליצה לך לקרוא בעיון כי הוא ענה על כל אחת מהשאלות בצורה מפורטת. עם דוגמאות על פי השכר שלך. החישוב של שבת מתחיל ביום שישי אחהצ ועד סוף מוצש. כלומר עד 1.00 בבוקר של יום ראשון

 6. אם מקום העבודה מעניק לי 150% על ה 7 שעות הראשונות במשמרת לילה, האם מחויבים להעניק לי בשעה השמינית תעריף שגבוה מ 150% ?

 7. לא במידה והשכר בסיס הוא אכן סכר בסיס, שכן אז הארגון משלם לך מהשעה הראשונה את מה שמגיע לך מהשעה העשירית בלבד. לעיתים מגדירים שכר בסיס שאינו ראלי, כך שהשכר של 150% הינו למעשה שכר הבסיס האמיתי ואז כן מגיע תוספת מהשעה השביעית והלך, אך אליך להוכיח כי אכן ה-150% זה פיקציה ומדובר בשכר רגיל. לדוגמה אם עובד משמרת יום מקבל באותה החברה (בסטאטוס זהה לשלך) שכר דומה שמוגדר כ-100%.

 8. היי
  אני עובד במאפיה בימי חמישי בלילה משעה 00:30 עד שש בבוקר יוצא להפסקה של 4 שעות וחוזר עד השעה 16:00
  מקבל מינמום מה השעה המקובלת לשעות לילה ומה השכר לשעות אחרי חזרתי…תודה

 9. כפי שנכתב – אין תוספת ייעודית בחוק על עבודת לילה למעט שספירת השעות הנוספות מתחילה מהשעה השביעית במקום מהשעה השמינית.
  במקרה המדובר אתה עובד חמש וחצי שעות במשמרת לילה – ולכן לא זכאי לתוספת עבור משמרת זו.
  ההפסקה הקצרה (4 שעות) בין המשמרות אכן יכולה להיתפס כמנצלת את החוק, אך לשם כך נדרש ייעוץ פרטני יותר.
  לדוגמה האם ניתנת לעובד הבחירה אם הוא רוצה את המשמרת השנייה או שזו נקבעת עבורו. האם העובד יכול או רוצה לנצל זמן זה (לדוגמה האם מקום מגוריו קרוב או שנדרשת נסיעה של שעה פלוס לכל כיוון?)…

 10. שאלה אני עובד כטבח בפאב מ20.30 ממוצע עד 00.30 כמה אני אמור לקבל . בשישי אגב מתחיל ב21.00 עד 3..

 11. שכר הבסיס לא משתנה ונקבע בין העובד למעסיק (ולא יפחת משכר מינימום), אך מיכוון שהמשמרת קצרה לא משולם שכר שעות נוספות בתנאי משמרת לילה.

 12. משמרת של 8 שעות 16:00-24:00 נחשבת לילה. אם באותו יום עבדתי גם משמרת בבוקר כי ביקשו ממני 00:00-08:00.
  נחשב שעשיתי 9 שעות נוספות עבור המשמרת הנוספת לאותו יום ? או שהמשמרת השניה נספרת מחדש החל מהשעה ה7.
  מה קורה כשבקשתי לא לעשות כפולה ביום ובכל זאת נאלצתי כי לא היה מישהו אחר שיעשה זאת, האם במצב זה כן מגיע שעות נוספות עבור כל המשמרת השנייה שבאותו היום ?

 13. נכון, זה שהמעסיק החליט לקרוא לזה משמרת ראשונה ומשמרת שנייה לא משנה מבחינת החוק, זהו יום עבודה של 16 שעות ובכל מקרה היה צריך להיות חישוב שעות נוספות. בגלל שגולש ללילה (בעבודה של 16 שעות רצופות לא תיהיה אפשרות אחרת) ספירת השעות הנוספות מתחילה אחרי 7 שעות במקום 8 שעות – זה כל ההבדל. כלומר במקום 8 שעות נוספות 9 שעות נוספות, ואז יש לחשב כל שעה נוספת לפי החוק (125% שכר, 150% שכר …).
  לגבי כך שלא ביקשת – האם הכוונה שלא רצית? כי בין שביקשת ובין שלא אתה עדיין זכאי לתשלום שעות נוספות (במידה והמעסיק אישר את הבקשה או ביקש זאת בעצמו). אם הכוונה היא כי לא רצית ואולצת – תצטרך לפנות לייעוץ פרטי.

 14. אני עובד בחברת אבטחה, האם מותר להעסיק אותי 6 לילות בשבוע כל החודש?

 15. ההגבלה הקיימת כיום בחוק היא כי אסור להעסיק במשמרות לילה יותר משבוע במהלך שבועיים. כלומר אם מקום העבודה עובד 6 ימים בשבוע ניתן להעסיק 6 ימים מתוך שבועיים במשמרות לילה. אם הבנתי נכון במקרה המדובר זה 6 ימים לא רצופים במהלך חודש, אז הדבר מותר.

השאר תגובה