שיתוף

* המאמר מאת: יואן דהי, סמנכ"ל שיווק וחדשנות Sodexo

על מנת למשוך ולשמר כישרונות בארגון, אין הכרח לגמור את כלל התקציב השנתי ולהרעיף על העובדים תוספות שכר ובונוסים לא הגיוניים, אלא לעיתים מספיק לתת הטבות שיתפרסו על פני כל השנה בעלות סבירה. הטבות שכאלה מאפשרות לארגון להמשיך להתקיים ולצמוח ומהצד השני לספק לעובדים את התחושה שהם מוערכים ומוכרים עבור עבודתם, ומתוגמלים בהתאם.

מחקרים רבים מראים כי חברות וארגונים המספקים הטבות אטרקטיביות לעובדיהם, מציגים שיעורי תחלופת עובדים נמוכה יחסית לאלו שאינם מספקים זאת.

להלן מספר רעיונות להטבות יצירתיות לעובדים שאינם מגולמות בהפסדים כספיים:

גמישות בשעות ובמקום העבודה

במידה ולא נדרשת נוכחות מקסימלית של העובדים במשרדי החברה, גמישות בשעות ובמקום העבודה נחשב להטבה מצוינת עבור עובדים רבים. ראשית, האפשרות לעבוד מביתם ולאזן בין חיי העבודה והבית, נחשבת ליתרון מבורך, בעיקר עבור עובדים שעבודתם "מסביב לשעון" והם נאבקים לשמור על האיזון המיוחל. שנית, הדבר חוסך זמן ואנרגיות על נסיעות הלוך ושוב לעבודה, כך שארגונים המאפשרים לעובדים לעבוד חלק מימות השבוע מביתם, או לקצר את יום העבודה שלהם בימים מסוימים, מרוויחים עובדים מאושרים ושבעי רצון.

כרטיס הסעדה

כרטיסי הסעדה ממומנים לעובדים בהם ניתן לאכול במגוון מסעדות בסביבת העבודה, להזמין ארוחה למשרד או לאפשר הנגשה של מסעדות לעובדים הנדרשים לניידות רבה במסגרת תפקידם, נחשבים לפתרון מומלץ ביותר ונוח מאוד מבחינה כלכלית. העובדים זקוקים להפסקת צהריים איכותית ולארוחה במסעדה טובה שתמלא את המצברים ותחדש את האנרגיות שלהם להמשך יום העבודה. כרטיסי הסעדה מאפשרים בחירה בין מגוון רחב של מסעדות, כך שכל עובד יוכל לבחור היכן הוא מעדיף לאכול. יתרון נוסף בהטבת כרטיס הסעדה הוא שהיא מניעה את העובדים לעשות הפסקה ולצאת לארוחת צהריים, בניגוד לחלופה של הבאת אוכל מהבית, שלרב משאירה את העובדים במשרד, אוכלים כשהם ממשיכים לעבוד על המחשב, ולא מנצלים את הפסקת הצהריים שמאוד חיוניות לפרודוקטיביות הרציפה שלהם. בנוסף לכך, הזמנת משלוחים לאכילה משותפת במתחמי החברה מייצרת ומחזקת קשרים בין אישיים, אשר הופכים את סביבת העבודה למהנה ומספקת.

פעילויות גיבוש

הטבה נוספת מוצלחת מאוד היא פעילויות גיבוש מחוץ למשרד, בהן כלל העובדים והמנהלים נפגשים ליום של אטרקציות וכיף הדבר יכול להיעשות בצורה של פיקניק חברה המוני, בטיול ג'יפים, קארטינג, פיינטבול, חדר בריחה, ארוחת ערב במסעדה, טיול באחד מהאתרים המעניינים בארץ, וכד'. הרעיון הוא להתנתק מהעבודה למשך יום שלם, להכיר את הקולגות לעומק ולצבור חוויות שיישארו עם העובדים גם לאחר יום הפעילות. פעילות גיבוש לרב אינה כרוכה בעלויות מאסיביות, והיא מאפשרת לעובדים להכיר את הקולגות והמנהלים גם מחוץ ליום העבודה באווירה לא רשמית ומהנה

קייטנות לילדי עובדים

במהלך החופש הגדול מרבית מההורים העובדים נתקלים בקושי למצוא תעסוקה והשגחה לילדים הקטנים, במיוחד בשבועיים האחרונים של אוגוסט כשתקופת הקייטנות מסתיימת. חברות רבות שחשבו על הנושא נרתמו לעניין ומציעות קייטנות מסובסדות לילדי העובדים, שלרב מתקיימות בבניין החברה עצמו, ובאמצעות מפעילים חיצוניים. באמצעות הטבה זו, יכולים ההורים להמשיך לעבוד בשלווה כשהם יודעים שהילדים שלהם מטופלים ומאושרים, גם בחודש אוגוסט. הילדים מגיעים לעבודה יחד עם ההורים ונהנים משלל פעילויות ואטרקציות כגון: פעילויות יצירה, הקרנת סרט, משחקי חברה, סדנאות וארוחות, באחד ממתחמי החברה שהוקצו לכך מראש לצורך הקייטנה. מדובר בהטבה מוערכת ביותר לטובת הורים שיכולים להמשיך לעבוד תוך וויתור על עלויות קייטנה יקרות נוספות.

הנחות על מוצרי החברה

הטבה נוספת שנחשבת לנחשקת בקרב עובדים רבים, היא אפשרויות הנחה למוצרי או שירותי החברה  בה הם עובדים. ארגונים שמייצרים גאדג'טים, מוצרים סלולריים, אביזרי תקשורת, מחשוב לביש, וכד', יכולים לבסס הטבה באמצעות הנחה לעובדים, לרכישת המוצר שהארגון מייצר או משווק. כנ"ל לגבי שירות שהארגון מספק כגון שירות אינטרנטי כלשהו, מנוי לאתר או עיתון בתשלום וכד', כל דבר שניתן לשימוש לעובדים ומספק להם ערך, יוכל להימכר להם בהנחה משמעותית, כך שגם הארגון ירוויח ממכירת המוצרים וגם העובדים ייהנו ממידה מסוימת של סבסוד.

Sodexo Benefits & Rewards היא החברה המובילה בישראל במתן פתרונות סליקה וניהול בתחום ההסעדה, מוצרי רווחה וניהול הוצאות אירגוניות בישראל. כרטיס ההסעדה של Sodexo (סיבוס  לשעבר) הוא כרטיס ההסעדה הנפוץ בישראל המשרת מאות אלפי עובדים בכל יום.

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה