שיתוף

השינויים החדים שחלו בשוק העבודה מאז מרץ 2020 הביאו איתם גל של התפטרויות בכל העולם המפותח. עובדים רבים הפכו חסרי מנוח, והם מחפשים מקומות עבודה גמישים יותר, ומתאימים יותר לשאיפות ולרצונות שלהם.  

מסקר שערכה חברת PWC בקרב עובדים בארה"ב עולה, כי כשני שלישים מהעובדים האמריקאים מחפשים עבודה חדשה, לאחר שהתפטרו ממקום העבודה הקודם שלהם או שהם מתכוונים לעזוב אותו.

מחקרים רבים שנערכו בעולם מראים, כי מחוברות עובדים (employee engagement) היא אחד המרכיבים הקריטיים לשימור עובדים.

סקר שערכה חברת המחקרים האמריקאית גאלופ מצא, כי כמחצית מהעובדים בארה"ב מחפשים עבודה אחרת מזו שהם נמצאים בה וכי ארגונים רבים בארה"ב מתמודדים עם שיעורי נטישה גבוהים. בחודש מאי בלבד התפטרו מעבודתם כ-3.6 מיליון אמריקאים, ומספר המשרות הלא מאויישות הגיע לשיא.

מהסקר של גאלופ עולה, כי עובדים בכל התפקידים, החל מתפקידי שירות מול לקוחות ועד לתפקידים שדורשים מיומנות מקצועית ברמה גבוהה ביותר מחפשים עבודה, חלקם באופן אקטיבי וחלקם באופן פאסיבי.

גל ההתפטרות הזה בארה"ב הפך כבר לתופעה נפוצה שקיבלה שם את הכינוי 'ההתפטרות הגדולה'. מהמחקר של גאלופ עולה, כי הסיבה לכך היא לא תעשייה מסויימת, או תפקיד מסויים ואפילו לא גובה השכר.

הסיבה המרכזית לעזיבה הגדולה, טוענים החוקרים של גאלופ, נעוצה במקום העבודה עצמו ובהיעדר מחוברות עובדים.

מהמחקר עולה, כי שיעור הנטישה הגבוה ביותר הוא בקרב עובדים שאינם מחוברים לארגון ובקרב עובדים שמגדירים עצמם במנותקים מהארגון.

החוקרים של גאלופ מדווחים כי מהמחקר שלהם עולה כי שיעור מחוברות העובדים בעולם עומד על כ-20 אחוזים ושיעור מחוברות העובדים לארגון בארה"ב ובקנדה עומד על כ-34 אחוזים.

עוד עולה מהדו"ח, כי אובדן התפוקה של עובדים לא מחוברים וכאלה שהינם מנותקים הינו שווה ערך לכ-18% מהשכר השנתי שלהם. לדברי החוקרים, העלויות של החלפת עובדים מגיעות ל-פי 0.5 עד פי שניים מהשכר השנתי של העובד.

לאור העובדה שרוב העובדים השכירים כיום אינם מחוברים לארגון, כל עובד חדש עלול להגיע אל צוות שרובו אינו מחובר לארגון וכתוצאה מכך לעזוב את החברה לאחר זמן לא רב.

זה אמנם כדור שלג אבל ניתן לעצור אותו. ומי שיכול לעצור אותו יותר מכול הוא המנהל הישיר של העובדים.

מהמחקר עולה, כי כאשר לעובדים יש מנהל שגורם להם להיות מחוברים לארגון, יהיה צורך להציע להם שכר הגבוה בלפחות 20 אחוזים מהשכר שהם משתכרים, כדי לפתות אותם לעבור לארגון אחר.

מנגד, אם העובדים חשים מנותקים מהארגון, הם יעברו לארגון אחר שיציע להם עבודה, גם אם לא יתנו להם שום העלאה בשכר.

אף על פי ששכר הוא מרכיב חשוב, הכסף לבדו אינו מהווה פתרון. בין העובדים והמנהלים הכי פחות מחוברים לארגון ניתן למצוא אנשים שמשתכרים שכר גבוה מאוד. פרט נוסף שחשוב לזכור הוא שעובדי צווארון לבן שאינם מחוברים לארגון הם בעלי פוטנציאל גבוה יותר לחפש אחר מקום עבודה אחר.

לסיכום, היעדר מחוברות עובדים היא מרכיב שמנבא טוב יותר מאשר שכר, את ההיעדר הנאמנות לארגון. המציאות כים היא שעובדים בכל רמות ההכנסה מחפשים אחר מקומות עבודה חדשים.

תכנון אסטרטגיות לגבי שכר יכולות לחזק את תחושת המחוברות של העובדים או לשחוק אותה.  

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה