שיתוף

עם תום משבר הקורונה ניתן האות ושוב החל המירוץ לגיוס טלנטים בעלי מיומנויות יחודיות. אלא שאחרי שנה של עבודה מהבית, מעדיפים עובדים רבים, בעיקר צעירים, עבודה גמישה.

רבים מקרב העובדים הצעירים שכבר חוו עבודה מהבית והתנסו בה, מעדיפים להמשיך לעבוד מהבית, או לכל הפחות שתינתן להם האפשרות לבנות בעצמם את לוחות הזמנים לעבודה מהבית ומהמשרד, ללא מחוייבות ללוחות זמנים קבועים.  

בנוסף, עובדים צעירים שעברו את שנת הקורונה בעבודות מזדמנות, רוצים שתהיה להם גמישות בשעות העבודה. הם רוצים לבחור בעצמם את השעות בהן הם עובדים, הם לא מעוניינים להתחייב למשרה מלאה, ובאופן כללי הם רוצים להרגיש חופשיים להחליט בעצמם איך לנהל את הזמן שלהם.

אלא שניהול זמן נכון, כלומר, באופן שהעובד יוכל להמשיך להיות פרודוקטיבי, דורש מיומנות מסויימת.

העובדים המרוחקים צריכים להיות מסוגלים לנהוג באחריות כלפי הגמישות שהם מקבלים מהמעסיק, ולהיות מסוגלים לבנות באופן עצמאי של מבנה העבודה הדרוש כדי להשלים את משימותיהם בזמן.

לכן יש לדרוש מהעובדים מהבית להגדיר את שעות העבודה, גם אם מדובר בשעות לא שגרתיות. בכל מקרה, העובדים המרוחקים חייבים לסגל לעצמם משמעת עצמית ולעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו להשלמת המשימות.

המטרה היא לאפשר למנהלים לחוש ביטחון ביכולתם של העובדים שלהם לנהל את המשימות שלהם ללא מיקרו מנג'מנט.

תכונה נוספת שחייבת להיות לעובדים מהבית היא היכולת לקבל החלטות באופן עצמאי. בכך גם טמון יתרון עתידי, שכן העבודה מרחוק מספקת הזדמנות לאתר מנהיגים עתידיים חזקים.

העובדים מרחוק צריכים להיות מסוגלים לקבל החלטות בעצמם ולדעת לנמק אותן. העבודה מרחוק מציעה הרבה יותר אוטונומיה לעובד.

לכן יש לוודא שהעובדים שקיבלו את ההזדמנות לעבוד מרחוק הם בעלי שאיפה לחדשנות ויזמות, וכי הם להוטים לבצע את תפקידם בדרך המועילה ביותר. עליהם להיות מסוגלים להתייעץ עם אחרים מרחוק ולקבל החלטות מהירות ברמה היומיומית, כאמור, באופן עצמאי.

במילים אחרות, אם רוצים להמשיך להעסיק עובדים מרחוק (מהבית) יש לוודא שיפור מיומנויות רכות בקרב אותם עובדים מרחוק.

זיהוי הכישורים הרכים שבקרב העובדים המרוחקים הוא רק נקודת ההתחלה. לכך יש להוסיף יצירת הזדמנויות ותוכניות שיעזרו להקל על הצמיחה, ולוודא את מחוברותם של העובדים מרחוק לארגון.

חשוב לזכור, כי הרבה יותר קל לפתח את העובדים הקיימים מאשר לגייס טלנטים חדשים, לקלוט אותם ולאחר מכן לשמרם על פני זמן. לכן פיתוח העובדים הקיימים, בצד טיפוח הכישורים הרכים שלהם, זה אינטרס של הארגון.

אחת הדרכים לוודא את הצלחתה של שיטת העבודה מהבית והגמישות בעבודה היא להשקיע בתוכניות למידה.

השקעה בתוכנית פיתוח מסייעת לאשש את מחויבות הארגון לצמיחה של העובד ושל הארגון כולו. קורסי פיתוח המתקדמים בקצב עצמי של העובד, מהווים הזדמנויות נהדרות לעובדים לקחת אחריות על צמיחתם.

הם יכולים להשלים קורסים בקצב שמתאים להם בלי לפגוע בפעילות העבודה שלהם ובלוחות הזמנים של המשימות.

 

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה