לראשונה בישראל: שבוע העבודה יקוצר ל- 42 שעות

לראשונה בישראל: שבוע העבודה יקוצר ל- 42 שעות

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש חתמו על הסכם לקיצור שבוע העבודה במשק הישראלי

שיתוף
שבוע עבודה מקוצר

שבוע עבודה מקוצר

בהודעה משותפת ליו"ר ההסתדרות וליו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, דווח כי לראשונה מזה 22 שנים, שבוע העבודה בישראל יקוצר ל-42 שעות.

ההסכם שנחתם בסוף חודש מרץ 2017, בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבין יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש, קובע כי קיצור שבוע העבודה יתבצע ללא הפחתה בשכר. המהלך צפוי להיכנס לתוקף כבר החל מחודש יולי השנה, אלא אם כן הצדדים יגיעו להסכמות בנוגע להסדר חלופי להנהגת סופי שבוע ארוכים.

לדברי יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "זהו צעד ראשון לקיצור שבוע העבודה בישראל. המהלך מקדם את האיזון הראוי בין עבודה לפנאי, תוך יצירת השפעה חיובית על פריון העבודה במשק".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, חתמו בתאריך 29.3 על הסכם קיבוצי כללי לקיצור שבוע העבודה במשק הישראלי.

מספר שעות העבודה השבועיות הקבועות בישראל עומד כיום על 43 שעות. מדובר במספר גבוה מזה הנהוג ברוב המדינות המפותחות.

על פי ההסכם החדש שנחתם, שבוע העבודה במשק יקוצר בשעה אחת, כך שיעמוד על 42 שעות עבודה ללא הפחתה בשכר. היום המקוצר ייקבע על ידי המעסיקים, בהתחשב בבקשות ובצרכי העובדים. בהתאמה למהלך, ומעת כניסת השינוי לתוקף, שכר השעה יחושב על בסיס של 182 שעות לחודש עבודה, במקום 186 כפי שזה כיום.

ההסכם שנחתם כולל שינויים גם בהסדרי עבודת הלילה ובשעות הנוספות. כך למשל, תותר עבודת לילה בהיקף מצטבר של 7 ימים בתוך תקופה של שבועיים. מכסת השעות הנוספות השבועיות המותרת בשבוע עבודה רגיל תהיה 16 שעות, ואילו בשבוע שבו מבוצעת עבודת לילה, המכסה המרבית תעודכן ביחס למשמרות הבוקר.

קיצור שבוע העבודה צפוי להיכנס לתוקף כבר החל מחודש יולי השנה, אלא אם כן הצדדים יסכמו על הסדר חלופי להנהגת סופי שבוע ארוכים, כלומר הארכת מנוחת סוף השבוע כך שתכלול גם את יום ראשון, במועדים שיסוכמו מראש. ככל שיושגו הסכמות אלו עד יולי, הצדדים התחייבו לחתום על תיקון להסכם המעגן את ההסדר החלופי.

יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אמר: "המגזר העסקי נכון היום יותר מתמיד להתאים את שוק העבודה בישראל לעידן העבודה החדש ולאפשר חלוקה נכונה וגמישה יותר בין פנאי ועבודה למועסקים במשק. במסגרת ההסכם הסכמנו על הפחתת שעות העבודה ועל הגמשת היכולת להפעיל את העסק, לטובת העסקים והמועסקים גם יחד. במקביל, המגזר העסקי והממשלה מנהלים במשותף מדיניות שמטרתה העלאת הפריון והצמיחה, ובעקבות כך העלאת השכר ורמת החיים לכל תושבי ישראל. כבר בתקציב האחרון, תוקצבו מאות מיליוני שקלים לפעולות לשיפור הפריון במשק הישראלי. אני בטוח שרק מדיניות כזו תבטיח פעילות עסקית חזקה ותייצר עתיד כלכלי וחברתי טוב יותר לאזרחי ישראל. אני רוצה להודות לשר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, על הובלת נושא קיצור שבוע העבודה בכנסת ובממשלה וליווי צמוד של ההסכם הנוכחי. וכן רוצה להודות לשר האוצר משה כחלון על מדיניות תקציבית מעודדת צמיחה והעלאת הפריון במשק הישראלי".

כנס פיתוח ארגוני 2019

אין תגובות

השאר תגובה