להזדקן בכבוד עם פנסיה ריאלית

להזדקן בכבוד עם פנסיה ריאלית

שיתוף

רבים מן העובדים במשק בטוחים כי סכומי הפנסיה אותם הם מפרישים מידי חודש יספקו להם מטריית ביטחון לעת פרישה, במקרים רבים מדובר באמונת שווא לא סיבות רבות. רבים מן העובדים הצעירים נכנסים לשוק העבודה בגילאים מבוגרים הרבה יותר מהוריהם, בין השאר בשל השקעה  של שנים ארוכות ברכישת השכלה והרצון "למצות את החיים" טרם כניסה למעגל העבודה.

בשוק דינאמי בו יתרון לצעירים, מוצאים עצמם עובדים אלו פעמים רבות נאלצים לפרוש משוק העבודה שנים ארוכות טרם גיל הפרישה "הרשמי" שעומד היום על 67. מדובר בעיקר בעובדים בתחום הייטק, אשר משתכרים משכורות גבוהות במיוחד בתחילת דרכם ומגלים מאוחר יותר כי בסבבים הבאים בהם ישתלבו במקומות עבודה אחרים ובגלאים מאוחרים יותר, גובה המשכורת אותה יקבלו לא יהיה גבוה יותר ובמקרים רבים אף נמוך מאלו שקבלו בעבר.

אף לשינויים בשוק ההון הגלובאלי בעקבות משברים כלכליים, השפעה על גובה הפנסיה העתידית, שכן אחוז ניכר מהכספים המתקבלים בקרנות הפנסיה מושקעות בשוק זה. תנודות קיצוניות בהיקף התשואות עלולות לכרסם באופן ניכר ופרקי זמן קצרים בסכום שיועמד לרשות  הפורש.

משק דינאמי מאופיין גם בתנודות בשוק העבודה בדמות פיטורים בהם עלול העובד למצוא עצמו מחוסר עבודה למשך פרקי זמן ארוכים.

[adrotate banner="27"] כל אלו מחייבים היערכות פנסיונית שונה מזו המקובלת עד כה. אמצעי אחד הוא הגדלת ההפרשות החודשיות של העובד לפנסיה. הטבות המס לו זכאי החוסך עומדות היום על  14.5% מכלל שכרו ובלבד שזה לא יעלה על פי 4 מהשכר הממוצע במשק. מדינות אחרות מעניקות אמנם הטבות מס על סכומי חיסכון גבוהים יותר, אך ניצול מלא של גובה החיסכון באפיק זה יאפשר אף הוא הגדלת סכומי הפנסיה שיצטברו בעת הפרישה.

ביטוחי מנהלים הם מסלול נוסף המאפשר להפריש סכומים חודשיים גבוהים לחיסכון פנסיוני.

המסלול הנוסף הוא מגוון תוכנות החיסכון הקיימות בשוק, כמו קרנות נאמנות או ניהול תיק השקעות. גובה התשואות בשנים אלו נמוך הרבה משנים עברו אך אלו ילכו ויגדלו ככול שאותות המשבר ייעלמו בהדרגה מן המשק הגלובאלי וככל שתיק ההשקעות הוא ארוך טווח.

מרבית המומחים מסכימים כי אין נוסחת פלא שתבטיח תגמול הולם בעת פרישה וכי מדובר בתוכנית פנסיונית אותה יש "לתפור לפי מידה" לכל חוסך. החשוב מכול הוא מודעות פיננסית לשינויים בכל הקשור לחיסכון פנסיוני והיערכות בהתאם.  ראוי שאף מנהלי אנוש הבונים ביחד עם העובד את מעטפת השכר שלו עם כניסתו לעבודה בארגון, יהיו ערוכים לשינוי העמוק אותו עובר כל נושא הביטוח הפנסיוני, על מנת להבטיח את זכויות העובד שישתלב בארגון עליו הם מופקדים.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה