אחרי הפיטורים והמנכ"ל החדש: "פסגות" נקנס במאות אלפי שקלים

אחרי הפיטורים והמנכ"ל החדש: "פסגות" נקנס במאות אלפי שקלים

הסיבה: ביקורת שערכו נציגי הרשות בחברה, במהלכה נמצא כי פסגות לא דיווחה על פעילות בלתי רגילה בחשבונות לקוחות המנוהלים בבנקים

שיתוף
קנס כספי

הרשות לניירות ערך קנסה את בית ההשקעות פסגות בסך 412 אלף שקלים, בגין הפרת הוראות חוק איסור הלבנת הון.

הקנס נבע מביקורת שערכו נציגי הרשות בחברה, במהלכה נמצא כי פסגות לא דיווחה על פעילות בלתי רגילה בחשבונות של לקוחות אשר מנוהלים בבנקים ולא בחברה עצמה. הדיווח היה מתאפשר אילו החברה הייתה עורכת מעקב אחר הפעילות בחשבונות הללו.

בפסגות לא נותרו חייבים, והשמיעו את טיעוניהם בכתב ובעל-פה כנגד הממצאים. לאחרי כן החליטה הוועדה על הטלת עיצומים בגין ארבע הפרות של חובת הדיווח הבלתי רגיל, ובגין מספר הפרות נוספות של חובות הזיהוי, הרישום, שמירת המסמכים וקיום מאגר נתונים ממוחשב.

"נוכח חשיבותה של חובת הדיווח למאבק בהלבנת הון ומימון טרור, וחומרת המקרים שנמצאו בביקורת, המעידים על כך כי אין המדובר בהפרות נקודתיות בלבד, אלא בכשל רחב יותר בהליך הבקרה, החליטה הועדה כי יש מקום להטיל עיצום כספי בגין הפרות אלה", צוין בהחלטות הוועדה.

במקור  אמור היה הקנס הכספי לעמוד על סך של 825 אלף שקל, אך ברשות לניירות ערך החליטו להקל עם החברה ולהפחית 50% מגובהו. זאת מכיוון ש"החברה פעלה לתיקון הליקויים שנמצאו בביקורת ומעבר לכך נראה כי מושקעים מאמצים ומשאבים מרובים לצורך עמידתה בהוראות החוק והצווים".

לפני כשנה וחצי נקנס בית ההשקעות בסכום של 150 מיליון שקל בעקבות פרשת הרצת ניירות הערך. במרכז הפרשה עמדה תרמית באגרות חוב קונצרניות וממשלתיות שבוצעה באמצעות חשבון הנוסטרו (החשבון העצמי של בית ההשקעות ולא כספי המשקיעים) של חברת פסגות. בעקבות פרשה זו אף הודח מנכ"ל בית ההשקעות, רועי ורמוס, אם כי לא היה קשור באופן ישיר להונאה.

 

חילופי מנכ"ל

פסגות מצוי בשבועות האחרונים בטלטלות פרסונליות משמעותיות. לפני כחודשיים דווח על פיטורים מסתמנים של עשרות עובדים, בין השאר בגלל פיחות בהכנסות בשל הפחתת דמי ניהול קרנות הפנסיה.

יתרה מכך, בשבוע שעבר פוטר מנכ"ל בית ההשקעות רונן טוב, באופן שעורר מחלוקת בענף ובתקשורת הכלכלית. מנכ"ל פסגות גמל ופנסיה, חגי בדש (38) מונה למחליפו של טוב.

בדש, 38, מונה למנכ"ל פסגות גמל בינואר 2009 במסגרת שינויים ארגוניים שהוביל אז מנכ"ל פסגות הקודם, רועי ורמוס. עד אז שימש בדש סמנכ"ל שיווק בקרנות הנאמנות, והוא חלק משכבת המנהלים הוותיקה יותר בפסגות, שכוללת את סמנכ"ל הלקוחות, טל קדם, ומנכ"ל פסגות תעודות סל, טל ורדי. שאר המנהלים הוותיקים בפסגות עזבו או הועזבו בשנה האחרונה.

פסגות הוא בית ההשקעות הגדול בישראל. תחת ידיו מנוהלים כ-140 אלף שקלים לכ-1.3 מיליון לקוחות. 48 מיליארד שקל מתוך נכסיו מנוהלים בקופות גמל וקרנות השתלמות. פסגות מחזיק בנתח שוק של כ-16% בענף הגמל – הגוף הגדול ביותר בשדה זה.

כנס משאבי אנוש כנס קהילת הגיוס השנתי 2021

אין תגובות

השאר תגובה