280 שקל פיצוי לנעדרים מהעבודה עקב הלחימה בדרום

280 שקל פיצוי לנעדרים מהעבודה עקב הלחימה בדרום

מדובר בחמישה ימים בסך הכל. כך החליטה היום ועדת הכספים

שיתוף
פיצוי עקב לחימה

280 שקלים ליום. זהו הפיצוי שיקבלו עובדים ועוסקים עצמאים שנאלצו לשבות בסס הלחימה האחרון בדרום, לפני כחודשיים.

הפיצוי יהיה תקף גם עבור היומיים שבהם ראשי רשויות מקומיות השביתו את מוסדות החינוך על דעת עצמם. כך הוחלט היום (ג') בוועדת הכספים, חרף התנגדות משותפת של האוצר, ההסתדרות והתאחדות התעשיינים.

הלחימה דאז נמשכה חמישה ימים, אך מוסדות החינוך הושבתו שלושה ימים בהוראת פיקוד העורף. באוצר הסכימו לפיצוי עבור ימים אלו בלבד, אלא שבוועדת הכספים בלחץ חברי כנסת תבעו להחיל את התשלום גם בגין היומיים הנוספים שבהם הורים נותרו בבית עם ילדיהם.

הדברים אמורים גם באשר לעסקים העצמאיים, מכיוון שתנועת הקונים נדמה בכל חמשת הימים ומחזור הכספים שלהם נשק לאפס. העסקים הללו מצויים ביישובים בטווח 40 ק"מ מרצועת עזה שהיו נתונים תחת אש הטילים. האוצר הסכים לתשלום הנוסף לאחר דין ודברים, אך לפי סכום קבוע של 230 שקלים ליום.

באוצר הודיעו היום על הסכמתם לשלם את הפיצוי, לא בסכום הקבוע המבוסס על השכר הממוצע במשק, אלא בסכומים יחסיים לשכר העובדים. אך בהסתדרות ובתעשיינים התנגדו. לטענתם, הפיצויים שמציע האוצר לא כוללים פיצוי עבור הפסד ההפרשות השונות. שני הארגונים תבעו להשוות את בסיס החישוב לזה שעל פיו שולמו הפיצויים לאחר מבצע עופרת יצוקה. באוצר לא הסכימו והדיון היה קרוב לפיצוץ.

בסופו של דבר פסק יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ודרש הכרעה מידית על פיצוי גבוה יותר לעובד או עוסק מ-230 שקל ליום, ובתנאי שישולם במסלול מהיר תוך חודש ימים. גפני קבע שהפיצוי בתקנות יהיה 280 שקל ליום ודרש להעמיד את הצעתו להצבעה שאושרה לבסוף פה אחד.

עוד הודיע גפני כי החלטת הוועדה הינה אד-הוק ולא תחייב לגבי מקרים דומים בעתיד.

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה