מניעת מחלות: כשה"איך" של האחריות התאגידית פוגש את ה"מה" של הפתרון הפשוט

מניעת מחלות: כשה"איך" של האחריות התאגידית פוגש את ה"מה" של הפתרון הפשוט

"למה לא אמרו לי בעבודה?" היא תלונה של עובדים מארגונים שאינם לוקחים על עצמם את האחריות התאגידית על בריאות עובדיהם

שיתוף
כאבים בעבודה

כאבים בעבודה

מאת: אורנה בת דוד, מומחית לחיים בלי כאבים ולבריאות העובדים בעידן המחשב

גיל, מומחה מחשבים בן 28, הגיע אליי בגלל כאבים בזרועות, פרק שורש כף היד והמרפקים. ולעתים כאבי צוואר ושכמות. הכאבים היו כל כך חזקים שהוא כמעט לא ישן בלילות וסבל במשך היום, והוא נאלץ להתפטר מעבודתו.
היו לגיל כמה טענות קשות: "למה לא אמרו לי שהעבודה הזאת יכולה להזיק לי? בכלל לא אכפת להם מהעובדים שלהם! עמדת העבודה שלי גם ממש לא התאימה אבל לא הייתי מודע להשלכות של העניין"…

…"רופא תעסוקתי אמר לי שהגוף שלנו לא בנוי לעבודה עם מחשב. וואלה? מי היום לא עובד על מחשב, או טאבלט או אפילו סמרטפון? באיזה עולם הוא חי?" שאל אותי בכעס.

מחקר שפורסם באוסטרליה על ידי *Van der Ploeg et all מצא כי 40% מהעובדים בישיבה במשך שלוש שנים ומעלה ייפגעו פגיעות אורטופדיות (כאבי גב, צוואר, מפרקי שורש כף היד ועוד) ויחלו במחלות כרוניות ומסכנות חיים (לב, כלי דם, סכרת, סרטן לסוגיו ועוד), ויעלו לחברה בהרבה הפסדים בכל שנה. גיל, אגב, החל לסבול מכאבים אחרי פחות משנה.

של מי האחריות כאן? האם חלה כאן אחריות תאגידית? או שהאחריות חלה על העובד בלבד? לי ברור שגם וגם.

חשוב: ידע ה"איך"

נכון שאחריות מקום העבודה לספק לעובדים מידע על הסכנות הבריאותיות; לדאוג לסביבת עבודה מותאמת וארגונומית; לדאוג שיידעו איך לשבת ואיך נכון לעבוד, ובזאת מסתיימת לכאורה האחריות התאגידית. אבל כשלחברה באמת אכפת מלמדים גם את ה"מה":

קריטי: ידע ה"מה"

קרה לך שישבת על כסא מותאם לך, בעמדת מחשב מתוכננת היטב, אבל ישבת ישיבה "מרוחה" על הכסא? או שמרוב ריכוז גילית שהראש שלך "בתוך המסך"? וכאב לך הצוואר או הגב? או שכאבו לך העיניים? מניסיוני, לא מספיק ה"איך" לעבוד נכון. קריטי להנגיש את ה"מה".

מה ניתן לעשות באופן פרואקטיבי כדי להימנע מפגיעה? ואיך לעשות את זה כך שהעובדים יפנימו ויבצעו?

כשאני מלמדת את העובדים תנועות קטנטנות, אפקטיביות,שלוקחות דקות וזמינות גם בעמדת העבודה, מול המחשב, או כשקמים לרגע, הם מקבלים כלים כל פשוטים וקלים ליישום, שפשוט משתמשים בהם.
כי כשיודעים איך לשחרר את הצוואר בשתי דקות – עושים את זה! וכשיודעים איך לשחרר את כל הגב בדקות – משחררים!

משחיברת את האיך החשוב למה הקריטי, ובנוסף דאגת לתזכורת שתגיע לעובד בכל כמה ימים בחודש הראשון – מילאת את אחריותך התאגידית, שיפרת את מאזן החברה ושידרת לעובדים שלחברה באמת אכפת מהם.

גיל, אגב, למד לשמור על עצמו וחזר לעבוד במקצועו.

אני – אשמח לעזור לך ולעובדים בחברה שלך. לנצח את הסטטיסטיקה בעזרת קסם הפתרונות הפשוטים.

& Van der Ploeg, H. P., Chey, T., Korda, R. J., Banks, E*
Bauman, A. (2012). Sitting time and all-cause mortality risk in 222 497 Australian adults. Archives of Internal Medicine, 172(6), 494-500

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה