שיתוף

תופעת המיזוגים והרכישות הפכה כבר מזמן למציאות כמעט בכל ארגון מסדר גודל בינוני ומעלה.

האתגרים המהותיים שטומנים בחובם מיזוגים ורכישת חברות קשורים בדרך כלל לשילוב תרבויות ארגוניות, שילוב עובדי החברה הנרכשת עם עובדי החברה הרוכשת (או שילוב של העובדים משתי חברות במיזוג משותף) ולפעמים גם שילוב של טכנולוגיות והקמת חטיבות חדשות.

מי שמפקח על שילוב העובדים ומנהל את המיזוג בפועל הוא מנהל משאבי האנוש.

לכן, במידה רבה, הצלחת המיזוג או הרכישה תלויה ביכולותיו של מנהל משאבי האנוש להתמודד עם אתגר מסוג זה.

כאשר המיזוג מתבצע עם חברה מחו"ל, או במקרים בהם חברה ישראלית רוכשת חברה מחו"ל, יש 8 מאפיינים, יכולות וסוגי ניסיון נוספים שצריכים להיות למנהל משאבי האנוש:

1 על מנהל משאבי האנוש להיות מסוגל לא רק לפקח על השתלבות העובדים מחו"ל אלא בטוח הארוך עליו להיות מסוגל גם להוביל ולנהל את מעגל הגיוס בחו"ל.

המשמעות היא, שעליו לדעת מהן הדרכים המועדפות לגיוס במדינה שבה נמצאת החברה שנרכשה, איך מגיעים את טלנטים באותה מדינה, איך מאתרים את הטלנטים המתאימים ביותר באותה מדינה ואיך צריך למיין אותם, לקלוט אותם, ולשמר אותם לאורך זמן.

2 על מנהל משאבי האנוש של החברה הרוכשת להיות בקשר הדוק עם ההנהלה הבכירה של החברה שנרכשה ולהגדיר ביחד איתם את תפקידי העובדים.

כמו כן עליו להגדיר (בשיתוף הנהלת החברה שנרכשה) תיאורים מדוייקים של המשרות הנוספות הנדרשות לחברה שנרכשה, כדי שתוכל להתפתח.

כמו כן עליהם להגדיר עם הנהלת החברה הנרכשת את הקריטריונים לבחירת טלנט ואת טכניקות הגיוס.

3 על מנהל משאבי האנוש של החברה הרוכשת לפתח יחד עם הנהלת החברה הנרכשת בחו"ל, אסטרטגיות מקוריות של מועמדים למתן מענה על צרכי הכישרונות שיש צורך לגייס אותם, וגם על צרכי הטלנטים שכבר עובדים בחברה.

4 מנהל משאבי אנוש בחברה שרוכשת חברה בחו"ל, חייב להיות מסוגל להבין במהירות את עסקי החברה הנרכשת.

בנוסף, עליו להבין במהירות איך חוגגים הצלחות במדינה בה ממוקמת החברה הנרכשת, מהם סדרי העדיפויות והמאפיינים של התרבות הארגונית הנהוגה בחברה הנרכשת, כמו גם את התרבות של המדינה בה היא ממוקמת בכל הקשור להעסקת עובדים.

5 על מנהל משאבי האנוש של החברה הרכשת לדעת (או להיות מסוגל ללמוד במהירות) איך בונים מאגר טלנטים פוטנציאלים ולשמור איתם על קשר.

6 מנהל משאבי האנוש של החברה הרוכשת צריך לדעת איך בונים חווית עובד וחווית מועמד חיוביות ומצליחות, במדינה בה ממוקדמת החברה הנרכשת.  

7 אף שנושא של גיוס עובדים מהווה חלק נכבד מהתפקיד בכל הקשור לחברה הנרכשת, על מנהל משאבי האנוש של החברה הרוכשת מוטלת גם אחריות על נושאים נוספים הקשורים למשאבי אנוש, בהם דיני עבודה במדינה בה ממוקדמת החברה הנרכשת, ומעורבות בתהליכים נוספים הקשורים למשאבי אנוש.

8 מן הסתם, מנהל משאבי אנוש שאחראי על המשאב האנושי בחברה נרכשת שממוקמת במדינה אחרת חייב לשלוט באנגלית ברמה טובה מאוד.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה