שיתוף

במדינת קליפורניה בארה"ב הועלתה הצעת חוק לפיה, יאסר על מנהלים ומעסיקים ליצור קשר עם העובדים באופן קבוע לאחר שעות העבודה, בין אם בהודעה כתובה או שיחת טלפון.

לפי החוק המוצע, מנהל או מעסיק יוכלו ליצור קשר עם העובד רק במקרים בהם  מדובר במקרה חירום או כדי לטפל בבעיות בלוח הזמנים של העבודה.

אם הצעת החוק תהפוך לחוק, כל מעסיק או מנהל שיפר אותה, עלול לעמוד בפני תשלום קנס של לפחות מאה דולר עבור כל עבירה של יצרת קשר עם העובד לאחר שעות העבודה.

לדברי המחוקקים שעומדים מאחורי הצעת החוק, העובדים לא מקבלים שכר עבור 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, ולכן אין להכריח אותם לעמוד לרשות הארגון בכל שעות היממה, כל ימות השבוע.

בשנים האחרונות גדל במהירות הלחץ להגיב להודעות מהעבודה לאחר שעות העבודה.

תופעה זו התרחבה במיוחד בעקבות המעבר לעבודה מהבית בהיקפים גדולים. מעבר זה לעבודה מהבית טשטש את הגבול בין העבודה לחיים האישיים של העובדים.

מסקר שנערך על ידי הפורום הכלכלי העולמי עולה, כי מצב זה של טשטוש גבולות בין העבודה לחיים האישיים החריף את שחיקת העובדים ואילץ מדינות רבות לבדוק את החוקים העוסקים בזכות העובד להתנתק ממקום העבודה.

ואכן, טשטוש הגבולות בין עבודה לחיים אישיים מוביל ללחץ מוגבר על העובדים להגיב להודעות מהעבודה לאחר שעות העבודה.

תופעה זו מחריפה את שחיקת העובדים ומציבה אתגרים משמעותיים לשמירה על איזון בין עבודה לחיים אישיים.

כדי להתמודד עם אתגרים אלו, על מנהלי משאבי האנוש לנקוט צעדים התומכים בעובדים, בכל הקשור לשמירה על איזון בין עבודה לחיים אישיים ובהפחתת הסיכון לשחיקה.

זה יכול לכלול יישום מדיניות והנחיות בנושא שעות עבודה וציפיות לתקשורת, מתן משאבים לניהול מתח ושמירה על רווחה, טיפוח תרבות ארגונית שמעדיפה איזון בין עבודה לחיים אישיים וכבוד לגבולות אישיים, וקידום דיאלוג פתוח ותמיכה בעובדים שחווים שחיקה.

ההכרה בהשפעה של עבודה מרחוק על רווחת העובדים ונקיטת צעדים יזומים כדי לטפל בה, מאפשרים לארגונים ליצור סביבת עבודה בריאה יותר עבור כוח העבודה המרוחק שלהם.

להלן 5 אתגרים הנובעים מהיעדר גבולות בין עבודה לחיים אישיים:

1 טשטוש גבולות:

העבודה מהבית ביטלה את ההפרדה הפיזית בין המשרד לבית, מה שמקשה על העובדים לקבוע גבולות ברורים בין העבודה לחיים האישיים.

ללא הנסיעה לעבודה או הנוכחות הפיזית של עמיתים המאותתת על סיום יום העבודה, עובדים רבים מוצאים את עצמם מחוברים ללא הרף לעבודה, גם בערבים ובסופי שבוע.

2 ציפייה לזמינות:

עם המעבר לעבודה מרחוק, נוצרה מצד מעסיקים ומנהלים ציפייה מתמשכת לזמינות ולהיענות מתמדת של העובדים, מה שמוביל את העובדים להרגיש לחוצים להגיב להודעות עבודה ולאימיילים מחוץ לשעות העבודה המסורתיות.

ציפייה זו יכולה לנבוע מגורמים כמו הרצון להפגין פרודוקטיביות, פחד מפיגור או לחץ מצד מנהלים ועמיתים.

3 עומס עבודה מוגבר:

טשטוש הגבולות בין העבודה לחיים האישיים הוביל גם לעלייה בעומס העבודה עבור עובדים רבים.

ללא תיחום שעות המשרד, חלק מהעובדים עלולים להרגיש שהם נאלצים לעבוד שעות ארוכות יותר כדי לעמוד בדרישות, מה שיוביל לתחושות של טביעה בעבודה, תשישות ושחיקה.

4 השפעה על הרווחה הנפשית:

הלחץ להיות זמין כל הזמן ולהגיב להודעות העבודה, גם לאחר שעות העבודה, עלול לגבות מחיר ברווחה הנפשית של העובדים.

זה יכול להגביר תחושות של לחץ, חרדה ועייפות, מה שמקשה על העובדים להתנתק מהעבודה ולמלא מצברים מחוץ לשעות העבודה.

5 סיכון לשחיקה:

השילוב של גבולות מטושטשים, עומס עבודה מוגבר ולחץ להיות תמיד בכוננות, עלול להגביר משמעותית את הסיכון לשחיקה בקרב עובדים מהבית.

שחיקה מאופיינת בתשישות רגשית וביעילות מופחתת, ויכולות להיות לה השלכות חמורות הן על עובדים בודדים והן על ארגונים, לרבות ירידה בתפוקה, שיעורי תחלופה גבוהים יותר ופגיעה בבריאות העובדים ובמורל.

כנס משאבי אנוש

כנס הגיוס השנתי 2024

כנס רווחה וחווית העובד

אין תגובות

השאר תגובה