שיתוף

אחרי כל התלונות על מחסור בכוח אדם מיומן, אחרי העלויות הבלתי נגמרות ליועצים שתפקידם לסייע בגיוס טלנטים בעלי מיומנויות וידע, אחרי ההשקעה הבלתי נגמרת בהטבות, ימי כייף ושאר תופינים שנועדו למשוך עובדים צעירים מיומנים, האם לא הגיע הרגע לעצור רגע, ולנסות לחשב כמה מהעלויות הללו ניתן היה לחסוך אילו הייתם מגייסים עובדים מבוגרים בגילאים של 45 או יותר.

כן. גם כאלה שעלות שכרם גבוהה יותר מזה של הצעירים, וגם כאלה שקרובים לגיל הפנסיה.

אם עורכים השוואה של עלות מול תועלת, הרי שברוב המקרים ניתן לראות שגיוס עובדים מבוגרים שהם מיומנים ובעלי ניסיון, מניב תועלת שעולה עשרות מונים על העלויות.

יתרה מכך, עלויות השכר של עובד מבוגר (במונחים שנתיים) הן לעיתים קרובות נמוכות יותר מעלויות הגיוס, הקליטה, ההכשרה והשימור של עובד צעיר.

לאחרונה התראיין איש הייטק בן 60 לאחד הערוצים וסיפר על ניסיונו הרב בתחום ההייטק לרבות ניהול פרויקטים.

לדבריו, למרות כל הניסיון האדיר שהוא רכש במהלך שנות עבודתו, לרבות ניהול פרויקטים, ברגע שהוא נכנס לריאיון הוא כבר רואה את הדחייה בהבעת פניהם של המראיינים.

כל מנהלי משאבי האנוש כבר יודעים בעל פה את החוקים והכללים הנוגעים לתביעות בגין אפליה. הם יודעים אילו שאלות אסור להם לשאול ואילו הערות אסור להם להעיר בעת הריאיון, כדי למנוע מעצמם תביעה בגין אפליה מחמת גיל.

מצד שני, לא בטוח כמה מהם יודעים שבנושא של אפליה, חובת ההוכחה לכך שלא היתה אפליה מוטלת על המעסיק.

המשמעות היא, שאם לאותה משרה התראיינו 10 עובדים צעירים ועובד מבוגר אחד, והמועמד שהתקבל הינו צעיר, המועמד המבוגר עדיין יכול לתבוע בגין אפליה, גם אם במהלך הריאיון לא שאלו אותו לגילו, ולא נאמרה אף מילה הנוגעת לגילו במישרין או בעקיפין.

אבל גם אם לצורך הדיון נתעלם מסוגיית האפליה האסורה, הרי אם גיוס טלנטים מיומנים ובעלי ניסיון וידע מוגדר כאחת המטרות המרכזיות של הארגון – עובדים מבוגרים בעלי מיומנות, ניסיון וידע הם התשובה הטובה ביותר שתוכלו להשיג בשוק העבודה הנוכחי.

אין ספק, השכר של עובדים מבוגרים, ברוב המקרים יהיה כנראה גבוה מזה שתכננתם לאותה משרה.

אבל המהירות שבה תוכלו לגייס את הטלנט המבוגר, חוסכת לכם עלויות כבדות של הליך גיוס ארוך ומתיש, ובעיקר, חוסכת לכם זמן יקר.

החסכון בזמן מתבטא בשלושה מובנים:

1 חסכון בזמנה של מחלקת משאבי האנוש שיכולה לגייס את העובד המבוגר במהירות ולעבור למשימות אחרות.

2 גיוס מהיר יחסית של טלנט מבוגר ובעל ניסיון, מאפשר לחסוך מגוון רחב של עלויות הכרוכות בהליך הגיוס, החל בעלויות שמטרתן להפוך את החברה אטרקטיבית לצעירים ועד עלויות הגיוס בשיטת חבר מביא חבר.

3 ניסיונם של העובדים הצעירים, רב ככל שיהיה, הוא עדיין (מטבע הדברים) דל יחסית לניסיונו של העובד המבוגר.

כתוצאה מכך, בעוד שלא ניתן להמנע מטעויות שיעשו עובדים צעירים, ניסיונם של העובדים המבוגרים לימד אותם איך להמנע מטעויות.

פרט לכך, הם מכירים את כל קיצורי הדרך, יודעים מה עובד ומה לא, ואיך להגיע לתוצאות הטובות ביותר בדרך המהירה ביותר, הם מכירים את שוקי היעד ויודעים למה הלקוחות מצפים ומה ירגיז אותם.

בקצרה, עובדים מבוגרים יודעים לדלוור פרויקטים בצורה המהירה, הבטוחה והחסכונית ביותר. ובכך יש להם יתרון שלא יסולא מפז על פני עובדים צעירים.    

אין תגובות

השאר תגובה