מיומנה של רכזת גיוס: מועמדים מלשכת התעסוקה

מיומנה של רכזת גיוס: מועמדים מלשכת התעסוקה

מי שעובדת כרכזת גיוס בחברת כוח אדם, בוודאי מכירה את המועמדים הנשלחים מלשכת התעסוקה, המבשרים כי משרה נוספת לא תסגר עכשיו

שיתוף
רכזת גיוס

את המועמדים האלה מזהים מקילומטרים. הם נכנסים למשרד כוח האדם עם מבט חושש, מתנצל משהו, חוסר המוטיבציה שלהם בולט למרחוק. יש להם הרבה זמן, והם רוצים לצאת מהמשרד שלכם רק עם החותמת המיוחלת. הם יודיעו לכם מראש או בסוף השיחה שהם לא מתאימים, לא שחשבתם אחרת. למי שלא הבין עדיין, מדובר במועמדים המופנים מלשכת התעסוקה.

למי שעדיין לא נתקל, נאחל שגם לא יתקל בעתיד. מדובר במועמדים שנמצאים בשלב לא מזהיר בחייהם מבחינה תעסוקתית, כי הם בעצם מחוסרי עבודה. לא כולם מסכנים, לא כולם פשוט פוטרו או פשטו את הרגל, אבל כולם, מכל סיבה שהיא, פשוט מסבירים שהם זקוקים לדמי האבטלה.

לא משנה אם מדובר בעובדים אקדמאיים, מקצועיים או בלתי מקצועיים – לכולם אותו מבט חושש שגורם לכם כרכזי גיוס לא לרצות לקבל אותם לעבודה. בכל מקרה, כשנשלף הפתק מהלשכה, אתם כבר יודעים שהסיכוי לאיוש איזו משרה ולהתקרבות ליעד חודשי שלכם הוא די אפסי.

לפעמים זה מגיע הפוך על הפוך והם מפתיעים בסוף: הם נכנסים ואומרים שהם מחפשים עבודה, מציגים את הניסיון שלהם, שלא תמיד מתאים לכם אבל כל מה שאתם רוצים בימים אלה זה עובדים עם מוטיבציה. ואז בסוף, כשאתם מוציאים את חוזה ההעסקה, מגיע הפאנץ: הוא לא יכול לעבוד בשעות האלה והאלה, כי יש לו נקע באצבע הימנית של הזרת, ובדיוק בשעה הזאת הוא מוכרח לצאת לטיפול היומי.

לא מבינים את פרופיל המשרה

פעם אמר לי פקיד בלשכת התעסוקה: "המטרה שלי היא לא לאייש לך משרות, אלא לצמצם את כמות מקבלי דמי האבטלה". אז נכון, כל אחד והיעדים שלו בעבודה, אבל מה עם היעדים שלי לסגור איקס משרות בחודש?? מה עם הלקוח שלי שמחכה לעובד מתאים, ובאמת מתאים, לא כזה שמחפש להיות צייר או "מאלף אריות, אבל לבנים" (מתוך "הישראלים").

הטעות אולי טמונה בעובדה שבלשכת התעסוקה יש שתי מחלקות: אקדמאיים ולא אקדמאיים, ואין שום דבר באמצע. כשאדם לא אקדמאי אך בעל ניסיון בניהול עובדים, או שיש לו חצי תואר – נכנס ללשכה ומבקש עבודה, באופן עקרוני עליו לקבל כל עבודה, גם אם מדובר בטיפול בקשישים או ניקיון משרדים. מובן שעובד כזה אינו מתאים לעבודה כמטפל בקשישים. בנוסף, גם עובד שאין לו אף נקודת זכות לתואר, אך עבד כנהג משאית כל חייו – לרוב הוא פשוט לא יתאים לעבודה של טיפול בקשישים. כך שאם יש דבר שהוא הכי ברור בעולם הוא שיועץ ההשמה בלשכת התעסוקה רחוק מלהבין את מהות המשרה הפתוחה המופיעה לו ברשימה.

לחברות השמה וכוח אדם העוסקות במשרות בלתי מקצועיות, זה קורה הרבה: קבלת מועמדים לעבודה שבאים מלשכת התעסוקה, שכלל אינם קרובים לפרופיל המשרה המוצעת.

אז הם יוצאים בסופו של דבר מהמשרד, עם חותמת "לא מתאים", כשאתם כרכזים בזבזתם עוד זמן ואנרגיה מיותרת על מועמד לא מתאים, ובסופו של דבר מה שעובר בראש זו התקווה שלא נצטרך להיות במקומם.

זה הזמן לשינוי…

ואולי זה הזמן לשינוי? והכפפה צריכה להיות מורמת, לדעתנו, מאנשי קהילת משאבי האנוש!

אז איך מתחילים שינוי? לשכת התעסוקה מחפשת סמנכ"ל/ית מעסיקים, שמסגרת האחריות של התפקיד הוא גם על מתן שירות למעסיקים עצמם ותיאום עבודת יחידות המשנה של שירות התעסוקה.

למידע נוסף על התפקיד ואופן הגשת המועמדות לחץ על הקישור – לשכת התעסוקה מחפשת אותך – איש/ת משאבי אנוש!

כנס גיוס איתור ומשיכה של טאלנטים - יריד משאבי אנוש HRexpo2020

תגובה 1

  1. כתבה מאלפת שמאירה את הפן הבעייתי של שירות התעסוקה. שירות ממלכתי שהפך ללא רלוונטי והזקוק לניעור ממשי.

השאר תגובה