עקב מצוקת כוח אדם במוסכים התקיים כנס הכשרה מקצועית והשמה לחיילים

עקב מצוקת כוח אדם במוסכים התקיים כנס הכשרה מקצועית והשמה לחיילים

מחסור של קרוב ל-5,000 עובדים הביא לכנס שקרא לחיילי חיל החימוש להצטרף ללימודים בענף הרכב ולהשתלב במשרות בתחום

שיתוף
כנס הכשרה מקצועית והשמה תעסוקתית תחום הרכב

הדרישה לכוח אדם בתחום הטכנולוגיה בכלל ולענף הרכב בפרט גוברת משנה לשנה. הזנחת החינוך הטכנולוגי מצד אחד, ההתפתחות הטכנולוגית המהירה מנגד וכן התדמית הנמוכה של ענף הרכב אל מול הדרישה לכוח אדם ברמה גבוהה – יוצרת מצוקה של חוסרים אדירים בעובדים.

על רקע דברים אלה התקיים לפני יומיים כנס הכשרה מקצועית והשמה תעסוקתית לחיילי חיל החימוש במכללה הטכנולוגית לרכב, מבית איגוד המוסכים בתל אביב. הכנס נערך ביוזמה משותפת של איגוד המוסכים וחיל החימוש בעקבות המצב התעסוקתי בשנים האחרונות בענף. מטרת הכנס היתה להגיע אל לבם של החיילים, להבהיר להם את החשיבות של הישארותם בתחום שהופך מלואוטק להייטק, ובצידו שכר נאה ותנאים מעולים.

באיגוד המוסכים הצטברו תלונות רבות של בעלי מוסכים על מחסור של קרוב ל-5,000 עובדים בשנה בתחומים שונים:

עובדים מקצועיים בתחומי האבחון, האלקטרוניקה והחשמל לרכב, מחשבי הרכב ובתחום הפחחות והצבע. המחסור הגדול ביותר נרשם ב"אוטוטרוניקה" – מקצוע בעל רמה טכנולוגית גבוהה. בנוסף, קיים גם מחסור בהנדסאים.

לטענת בעלי המוסכים המחסור בעובדים עלול להביא למצב שלא יהיה מי שיעבוד ויטפל ברכבים, דבר שעשוי לסכן את הנהגים ואת סביבתם. לכן איגוד המוסכים החל לפעול מול המשרדים הממשלתיים ובין היתר מבקש לקדם:

  • הקמת מגמת "אוטוטק" בבתי הספר התיכוניים.
  • גיוס סגל הוראה לפרויקטים של הכשרה מקצועית ייעודית לגופים ומוסדות קולקטיביים.
  • חתימה על כתב אמנה עם האיגוד המקצועי בגרמניה לקידום שיתוף פעולה מקצועי להעלאת רמת ואיכות ההכשרות המקצועיות לרמה בינלאומית.
  • פיתוח השתלמויות מקצועיות כמענה מיידי לבעלי מוסכים ומורים בתחום מערכות טכנולוגיות מאיצי חדשנות.
  • טיפוח ההון האנושי – הכשרה והשבחת סגל ההוראה של מכללות האיגוד בחו"ל ועוד.

בנוסף, החליטו באיגוד לפתח מודלי תמיכה לחיל החימוש של צה"ל, וכחלק ממודלים אלה בחרו לקיים את הכנס בפיילוט. המטרה היא להמשיך לקיים כנסים כמסורת ולהגדיל את היקפם בעתיד.

הכנס כלל סיור מודרך והסברים מקצועיים על מספר נושאים (דיאגנוסטיקה ברכב, רכב  חשמלי, דו-גלגלי וסדנת מכונאות). קצין חימוש ראשי, תא"ל צביקה קראוס, אמר לחיילים בכנס שיש להם הזדמנות לרכוש בצבא ניסיון מקצועי, שיקל עליהם בקליטה במקומות העבודה באזרחות.

יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, אמר בכנס לחיילים כי מקומות העבודה בענף מצפים להם, והבטיח לדאוג להם ליחס חם גם במהלך הלימודים. כמו כן מובטחים לחיילים המשוחררים אתגר וביטחון תעסוקתי לטווח הארוך.

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה