שיתוף

עובדים שעובדים מהבית, בין אם באופן מלא ובין אם על פי המודל ההיברידי, מתקשים לרוב לשמור על גבול ברור בין שעות העבודה לשעות הפנאי.

טשטוש הקווים הזה נובע בעיקר מהקירבה בין חלל העבודה שלהם לחלל המגורים שלהם.

בניגוד לסביבה משרדית מסורתית, שבה ההפרדה הפיזית של מקום העבודה תוחמת באופן טבעי את שעות העבודה, עובדים מרחוק מוצאים את עצמם לעתים קרובות – בודקים אימיילים, מקבלים שיחות עבודה או משלימים משימות – מחוץ לשעות העבודה הרגילות.

התקשורת המתמדת הזו והיעדר תיחום ברור בין העבודה לבית עלולים להוביל להלך רוח של עבודה בכל שעה.

כלומר העובדים מרגישים שהם נאלצים להיות זמינים בכל עת, לשחוק את הזמן האישי שלהם מה שמעלה את רמות הלחץ.

היעדר הפרדה נכונה בין העבודה לחיים האישיים עלול ליצור השלכות שליליות רבות על רווחתם ותפוקתם של העובדים.

בהיעדר גבולות ברורים, העובדים עלולים לחוות שחיקה, שביעות רצון מופחתת בעבודה ובריאות נפשית מופחתת עקב חוסר היכולת להתנתק ולמלא מצברים.

יתרה מכך, חדירת העבודה לחיים האישיים עלולה להלחיץ ולשבש את הדינמיקה המשפחתית.

ארגונים צריכים להכיר באתגרים הללו וליישם אסטרטגיות לתמיכה באיזון טוב יותר בין עבודה לחיים האישיים של עובדים מרוחקים והיברידיים.

לכן, יש להציב ציפיות ברורות לגבי שעות העבודה, לעודד הפסקות קבועות ולקדם תרבות ארגונית מכבדת את הזמן האישי של העובדים.

על ידי טיפול בבעיות אלו, ארגונים יכולים לעזור לעובדים לשמור על הפרדה בריאה יותר בין העבודה לחיי הבית, מה שיוביל בסופו של דבר לשביעות רצון ותפוקה כללית יותר.

להלן 4 עקרונות שיש ליישם כדי לשמור על הפרדה בין שעות עבודה לשעות הפנאי של עובדים מרחוק:

1 לאפשר לעובדים את הזכות להתנתק מעבודה לאחר שעות העבודה:

יש להגדיר מדיניות רשמית וברורה לגבי הזכות להתנתק מהעבודה לאחר שעות העבודה.

לשם כך יש ליצור – ולתקשר לעובדים – מדיניות ברורה לגבי הציפיות מהם בכל הנוגע לעבודה לאחר שעות העבודה והזכות להתנתק ממשימות העבודה.

יש לוודא שמדיניות זו נכללת בספרי הדרכה לעובדים ונדונה במהלך שליטת העובדים החדשים בחברה.

בד בבד יש לעודד מנהלים לתת דוגמה אישית בכל הנוגע לזכות להתנתק ממשימות העבודה, על ידי כך שיכבדו את הגבולות ולא יצפו לתגובות להודעות לאחר שעות העבודה.

בנוסף, יש לאפשר לעובדים סידורי עבודה גמישים המכירים בצרכי העובדים, לרבות לוחות זמנים המותאמים לעובד, תוך קידום גישה מאוזנת לעבודה ולחיים האישיים.

2 פתרונות טכנולוגיים שמאפשרים עבודה היברידית בצד שעות פנאי ומנוחה לאחר שעות העבודה:

יש להשתמש בכלים טכנולוגיים שמאפשרים ניתוק העובד מהעבודה לאחר שעות העבודה, כמו למשל תגובות דואר אלקטרוני אוטומטיות מחוץ לשעות העבודה וכלים המגבילים הודעות בזמנים שהעובדים אינם עובדים.

גם בהקשר של עבודה על פי המודל ההיברידי, יש להשקיע בטכנולוגיה ובמערכות תמיכה המאפשרות שיתוף פעולה ותקשורת חלקה בין עובדים מרוחקים לעובדים במשרד.

3 חינוך והדרכת העובדים לקחת פסק זמן מהעבודה לאחר שעות העבודה:

יש ללמד את העובדים על החשיבות של ניתוק מהעבודה לאחר שעות העבודה למען בריאותם, למניעת שחיקה וכדי להגביר את הפרודוקטיביות שלהם.

יש לספק לעובדים הדרכה על ניהול זמן וטכניקות הפחתת סטרס.

4 מדיניות ברורה לגבי שעות עבודה של העובדים מהבית:

יש להגדיר מדיניות ברורה לגבי הציפיות מעובדים שעובדים על פי מודל העבודה ההיברידי או שעודים מהבית באופן מלא, לגבי לוחות זמנים ופרוטוקולי תקשורת.

זאת, כדי להבטיח עקביות והגינות וכדי שלא יווצר מצב בו העובדים ממשיכים לעבוד מעבר לשעות העבודה, בשל היעדר גבולות בין העבודה לבית.

כנס פיתוח ארגוני 2024

כנס AI למשאבי אנוש 2024

אין תגובות

השאר תגובה