שיתוף

נטישת עובדים את הארגון גורמת לארגונים בארה"ב להפסד שנתי ממוצע של כטריליון דולר, כך עולה מדו"ח של חברת המחקרים האמריקאית גאלופ.

מהמחקר עולה, כי רוב העובדים שעוזבים את מקום העבודה שלהם עושים זאת בגלל סיבות פנימיות של הארגון, ולאו דווקא משום שארגון אחר הציע להם משהו טוב יותר.

בכל פעם שארגון מאבד את העובדים הטובים ביותר שלו, הוא מאבד את עמודי התווך שניתן לסמוך עליהם שיגיעו להישגים ויתרמו לארגון.

למעשה, בכך הארגון מאבד את העובדים שמייצרים עבורו חדשנות ויודעים לפתור בעיות ביעילות.

ההפסד לארגון מנטישת עובד אינו מסתכם רק בעלות הכספית הישירה. בין העלווית העקיפות ניתן למנות את ההשפעה על שאר חברי הצוות שלו, שכן עזיבה של אחד מחברי הצוות יוצרת ירידה במורל של הצוות כולו.

להלן 3 סיבות עיקריות לכך שעובדים עוזבים מקום עבודה:

1 היעדר גמישות בעבודה:

אחד הגורמים לכך שעובדים עוזבים מקום עבודה, או שהארגון מתקשה לגייס עובדים חדשים ובעיקר טלנטים הוא היעדר גמישות מספקת בעבודה.

במרץ 2020 למדו המעסיקים שעבודה מהבית ולוחות זמנים גמישים לא השפיעו לרעה על הפרודוקטיביות או המורל, וברוב המקרים הם אף השפיעו לטובה על שניהם.

במהלך השנתיים שחלפו מאז, הפכה עבודה מהבית להעדפת העובדים והמועמדים, ובלא מעט מקרים המועמדים כבר הפכו זאת לדרישה.

ממחקרים שנערכו בקרב עובדים וארגונים בארה"ב עולה, כי לעומת המצב ב-2019, חל זינוק של כ-83 אחוזים במספר המשרות שיש בהן אחוז מסוים של גמישות.

עוד עולה ממחקרים אלה, כי רמת המחוברות שלל עובדים במשרות שניתנות להתבצע מהבית גבוהה בכ-35 אחוזים לעומת עובדים במשרות חסרות גמישות.

נתון נוסף שמדווח כתוצאה ממחקרים אלה שעובדים במשרות שניתן לבצע אותן מהבית והארגון מאפשר את הגמישות, יטו פי 2.1 יותר, להמליץ על המעסיק שלהם בפני אחרים, הודות לשביעות הרצון שלהם מהגמישות של סביבת העבודה והשעות שלהם.

עוד עולה ממחקרים אלה, כי עובדים שנהנים מגמישות בעבודה הם מאושרים פי 2.6 לעומת עובדים שאין להם גמישות בעבודה. אושר בעבודה נחשב לגורם מפתח בשימור עובדים לטווח ארוך.

2 אין מספיק הזדמנויות להתפתחות הקריירה של העובד:

גורם נוסף מאחורי עזיבתם של עובדים הוא היעדר מספיק הזדמנויות לפיתוח קריירה. מחקרים מראים כי הנושא של פיתוח קריירה מדורג בדרך כלל – ברמת חשיבותו עבור העובד – בין שכר לבין איזון בין חיים אישיים לעבודה, ונחשב לגורם מכריע בהחלטה של עובד לעזוב מקום עבודה ולעבור לעבוד במקום אחר.

מתברר כי כ-94% מהעובדים היו שוקלים להישאר בחברה זמן רב יותר אם החברה תשקיע בצמיחתם המקצועית ובקידום הקרירה שלהם.

מחקרים מראים כי מרכיב זה הינו חשוב במיוחד עבור עובדים צעירים. כ-41% מבני דור המילניום השיבו כי יחליפו מקום עבודה בשביל הזדמנויות לפיתוח מקצועי, לעומת כ-27% מעובדים מבוגרים יותר מבני דור האיקס.

ממחקר שערכה חברת המחקרים האמריקאית גאלופ עולה, כי תמיכה של הארגון בפיתוח מקצועי של עובדים מגבירה את המוטיבציה של העובדים להגביר ביצועים, מה שבסופו של דבר מביא תוצאות עסקיות טובות יותר לארגון כולו.

3 היעדר מחוברות או רמת מחוברות נמוכה מדי:

הסיבה השלישית מבין הסיבות המרכזיות לעזיבת עובדים היא היעדר מחוברות לארגון, או קיום רמה נמוכה מדי של מחוברות, והיא מגלמת בתוכה את הסיבות הקודמות שנמנו כאן.

יש סיבות רבות לכך שהעובדים לא ירגישו מחוברים לארגון. אם עובד מרגיש שאין איזון בין שעות העבודה לחיים האישיים שלו, אם המשכורת שלו אינה מספקת או אינה משקפת את השקעתו בעבודה, שהארגון אינו גמיש מבחינת מיקום העבודה ושעות העבודה ואין לו הזדמנויות להתקדם, סביר להניח שהוא לא ירגיש מחובר לארגון.

הסיכוי שעובדים בעלי רמת מחוברות גבוהה יחפשו עבודה חדשה הינו נמוך בכ-59% לעומת עובדים בעלי רמת מחוברות נמוכה.

יש חשיבות רבה למדידת מידת המחוברות של העובדים ולאיתור הסיבות שגורמות להם להיות מחוברים (או לא מחוברים) לארגון.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה