שיתוף

"כאשר מנהל משאבי אנוש חדש מגיע לארגון ומעוניין ללמוד על מצב מחוברות העובדים בארגון, הוא יכול לשאוב ולהסיק את המידע הזה, מתוך מגוון רחב מאוד של נתונים ארגוניים בנושאים שונים. אין דו"ח ספציפי, או מדד ספציפי, שמסכם עבורו את מצב מחוברות העובדים בארגון", דברים אלה אומרת אילת לבב, מנהלת משאבי אנוש של חברת שורקומפ בשיחה עם HRus, לקראת הרצאתה בכנס משאבי אנוש השנתי. הכנס, שהשנה נערך בנושא: "מנהיגות, מחוברות ומה שביניהן", יתקיים ב-26.6.17 בכפר המכביה, בעריכת HRus.

אילת לבב, המשמשת גם בתפקיד יו"ר הכנס, תסביר בהרצאתה בכנס, איך ניתן לבצע הערכה של מצב מחוברות העובדים בארגון, בעת כניסה לתפקיד של מנהל משאבי אנוש חדש בארגון, בלי להשתמש בסקרים. "בעת שמנהל משאבי אנוש חדש נכנס לתפקידו בחברה", מסבירה לבב, "הוא צריך ללמוד ולעכל כמויות אדירות של מידע על מגוון רחב מאוד של נושאים הקשורים לתפקידו. לדוגמה, תהליכי עבודה של משאבי אנוש, הסביבה העסקית בה פועלת החברה ועוד. כלומר כל מה שקשור לאתגרים העסקיים בכלל ולאתגרים של משאבי אנוש בפרט.

"נושא מחוברות העובדים הוא לא נושא העומד בפני עצמו. זהו נושא שחוצה תחומים שונים. הוא מתבטא בכל תחומי העיסוק של משאבי אנוש ומשפיע על ביצועיה העסקיים של החברה. אלא שמטבע הדברים, נושא מחוברות עובדים לא מופיע ברשימת התיוג הקלאסית של נושאים באחריות מנהל משאבי אנוש".

לבב מסבירה, כי "ברשימת התיוג הקלאסית ניתן למצוא נושאים כגון גיוס עובדים, הדרכת עובדים, רווחה, שכר והטבות. בהרצאה אפרט מהם האתגרים הכרוכים בהסתכלות הרוחבית על נושא המחוברות, דרך תחומי האחריות השונים של משאבי אנוש. הרעיון הוא להבין את מצב המחוברות של העובדים דרך הנושאים הללו (גיוס, הדרכה, רווחה שכר והטבות), כאשר למעשה, לא עומד לרשות מנהל משאבי האנוש החדש סיכום של סקר כלשהו על מחוברות עובדים, אין בארגון מדדים לגבי מחוברות העובדים שמנהל משאבי אנוש חדש יכול ללמוד מהם, ואין פרויקט שנעשה בתחום, ושיכול לשמש כנקודת התייחסות.

"אתגר נוסף שאדבר עליו הוא, איך בוחנים את התמונה הכללית של מצב מחוברות העובדים בכל הארגון, במובחן ממצב מחוברות העובדים ביחידות העסקיות השונות של הארגון. אחת הדרכים עבור מנהל משאבי אנוש חדש שנכנס לתפקידו, היא, למשל, לבצע ראיונות עם עובדים ועם מנהלים. כלומר, להבין את מצב מחוברות העובדים דרך שיחות היכרות עם עובדים ומנהלים. שיחות אלה מאפשרות להבין את מצב מחוברות העובדים בפרספקטיבה של ההנהלה, ובה בעת גם
מהפרספקטיבה של העובדים.

"דרך אחרת", מוסיפה לבב, "היא להשתמש בנתונים שונים כאינדיקטורים למצב מחוברות העובדים. בהרצאה אסביר איך ניתן למצוא, למשל, אינדיקציות למחוברות עובדים מתוך הנתונים של תהליך הגיוס. בדומה, ניתן לאסוף אינדיקטורים לגבי רמת מחוברות העובדים מתוך נתונים של פעילויות הרווחה בארגון; וכן מתוך דו"חות של עזיבת עובדים את החברה, שהם המקום הטבעי ביותר לחיפוש אינדיקטורים למידת המחוברות של העובדים. כמו כן ניתן לאתר אינדיקציות לרמת מחוברות העובדים בפעילויות הדרכה: באיזה אופן מתבצעות הדרכות, מהי מידת ההשתתפות של העובדים בהדרכות ומידת ההיענות להן, מהי מידת המוטיבציה של העובדים להשתתפות בהדרכות ועוד".

זוהי רק טעימה על קצה המזלג של הרצאתה של לבב. תוכלו לשמוע את ההרצאה במלואה ולפגוש את אילת לבב בכנס משאבי אנוש השנתי שיתקיים כאמור ב-26.6.17 בכפר המכביה.

לקראת הכנס נפגשה לבב עם מנהלי משאבי אנוש שרובם ישאו בכנס הרצאות בהיבטים שונים של מחוברות עובדים.  "זה היה מפגש מרתק עם אנשי מקצוע מתחומים שונים, שמביאים איתם הרבה תשוקה, ידע וניסיון ברמה הארצית והבינלאומית", היא מסכמת.

חברת שורקומפ היא ספקית תוכנה מובילה בינלאומית בתחום הפתרונות לסחר חוץ ולשרשרת אספקה לבנקים ולארגונים בינלאומיים. לחברה רשת בינלאומית שכוללת שמונה מרכזי תמיכה ופיתוח. החברה נוסדה ב-1987, ובעלת בסיס לקוחות המונה כ-300 בנקים וארגונים בינלאומיים.

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה