שיתוף

מאז ומעולם בני האדם השתוקקו לדעת מה הופך את החיים ראויים לחיות. עם זאת, מחקרים מראים כי רדיפה אחר האושר, הופכת אותנו דווקא לאומללים.

כיום, רבים מאיתנו מעוניינים ליצור חיים ראויים ש"חשוב" לחיות אותם. מחקרים מראים שבעיקר בני דור המילניום מחפשים משמעות בעבודה, ובוחרים לעבוד בעבודות שהתרבות שלהן כוללת פעילויות צדקה ותרומה לקהילה. השאלה היא כיצד אפשר לחיות חיים בעלי משמעות, וכיצד הקריירה שלנו יכולה להפוך למשמעותית – מה הופך אותה למשמעותית? כל אחד עונה על התשובה הזו באופן סובייקטיבי.

רבים מאיתנו עשויים לרדוף אחרי הדבר הלא נכון. כל כך הרבה עזרה קיימת כיום ע"י אנשי מקצוע בתחום, שמסייעים לאנשים למצוא את הערכים החשובים שלהם, ובכל זאת, רבים נופלים בין הכיסאות בבחירת הכיוון המשמעותי.
חיים משמעותיים, אינם מונח נרדף לחיים מאושרים. אך החדשות הטובות הן שההגשמה והמטרה עשויות להיות קרובות יותר ובהישג יד מאשר האושר המושלם, ובסופו של דבר – הגשמה עצמית מביאה לאושר.

מדוע המרדף אחר האושר גורם לתוצאה הפוכה?

מחקרים מראים המרדף אחר האושר נוטה לגרום לאנשים להרגיש לא מאושרים. אנחנו חושבים שהצלחה בקריירה תעשה אותנו מאושרים, או אם נהיה עשירים ובעמדות כוח נהיה מאושרים כיוון שתהיה לנו שליטה, אבל כשאנשים מחפשים אחר הדברים "הממתגים" הללו, זה לא משפיע על האושר הפנימי באמת. הדברים הללו הם חיצוניים.

במחקר שנעשה בתחום, קבוצה אחת של משתתפים הורו לבלות את 10 הימים הבאים בעשיית דברים שגורמים להם להרגיש מאושרים (כמו לישון, לראות סרטי קולנוע ולצאת לאכול). קבוצה שנייה הורשתה להשתמש באותם עשרה ימים כדי לעשות דברים משמעותיים עבורם (כמו לעזור לחבר או לקולגה להתקבל לעבודה חדשה, או לעשות מעשים קטנים של נדיבות וחסד). כאשר אותם אנשים הוחזרו כעבור שלושה חודשים, הודו אלו שהיו בקבוצה הראשונה, כי לא חשו מאושרים יותר. תחושות האושר שלהם היו חולפות. אלו שבקבוצה השנייה מצאו שהדברים שהם עשו באותם עשרה ימים הפיקו "דחיפה טובה" והנעה מתמשכת.

"נוחות וקלות" הן מילים המשמשות להגדרת חיים מאושרים. אבל חיים משמעותיים באמת יהיו קשים ומלאי לחץ לפעמים. דווקא מאבקי החיים והאתגרים, הם אלו שיוצרים משמעות, אז הגיע הזמן שנכיר בכך שהחיים המשמעותיים הם חיים טובים, גם אם אנחנו לא מרגישים" שמחים "כל הזמן. דווקא כאשר אנו רודפים אחר משמעות ולא אחר האושר, אנו מאושרים יותר.

המטרה העיקרית של אנשים שמצאו "משמעות", היא להפוך את החיים טובים יותר עבור אחרים. המטרה שלהם היא לעשות טוב בעולם, להוסיף ערך, ולעזור לזולת.

חיים משמעותיים מחייבים להיות "אדם שנותן". כאשר אנו רותמים את המטלות היום-יומיות שלנו כהזדמנויות לתרום לקידומם של אחרים, חיינו מרגישים משמעותיים יותר. לאנשים שמדרגים בעקביות את עבודתם כמשמעותית, יש משהו במשותף. הם רואים את עבודתם כדרך לעזור לאחרים."

העבודה הפכה למקור עיקרי של משמעות

מבחינה היסטורית באמריקה, לרוב האנשים היה נתיב ברירת מחדל למשמעות בדת. כיום אנשים משתמשים בעבודה כדי למלא את החלל הזה, כיוון שצורות מסורתיות של משמעות כגון קהילה, דת, ומסורת כבר לא חלק מחייהם של אנשים רבים. לכן, הם מסתכלים על הקריירה כדבר גדול בהרבה מלהרוויח משכורת.

אחרי הכל, לבני האדם יש צורך בסיסי לגדול, לתרום למשימה משכנעת, להרגיש מוערכים, ולדעת שהעבודה שלהם חשובה ותורמת.

רישום ליריד משאבי אנוש HRexpo2021

אין תגובות

השאר תגובה