שיתוף

גיוס עובדים והרחבת החברה, פעמים רבות "מדלל" את ערכי התרבות שלה. למרות שהמעסיקים מנסים ליישר את ערכי המועמד עם ערכי הליבה של החברה, לא תמיד הערכים הללו נשמרים כשהיו.

הרעיון של תרבות סטארט אפ, שהיא שם נרדף לחידושים, פיתוחים, זריזות, נטילת סיכונים והפיכת הדרך להצלחה, הפכה לאנטיתיזה להיררכיה ארגונית מסורתית. רוב העסקים הקטנים (ואפילו כמה תאגידים גדולים) רוצים לחקות את נוסחת ההצלחה של הסטארט-אפים. זה מתחיל עם הגדרת תרבות החברה סביב ערכי הליבה של המייסדים שלה.

זה תהליך שקורה באופן אורגני כמעט בכל סטארט-אפ. מה שמאתגר מאוחר יותר הוא שמירה על קנה מידה של תרבות החברה שלך ככל שהעסק שלך גדל, ככל שיותר אנשים מצטרפים לצוות והוא הופך להיות יותר מתקדם.

פייסבוק היא אחת החברות החשובות ביותר בעולם, והיא לא שכחה את השורשים שלה. אפילו בעיצוב שלה כאשר ישנן הרבה יותר סביבות עבודה, יש את אותה התחושה שהיתה כאשר היא נוסדה. במטה החברה שלה עדיין יש רצפות מלט, פרישה פתוחה וקירות שמעודדים את הצוות לכתוב עליהם.

עם זאת, להישאר נאמן לתרבות החברה זהו תהליך מאתגר מאוד, אשר לעתים קרובות חומק מחברות אשר חוות צמיחה מהירה. לכן, כדי למנוע דילול בערכי התרבות ובאופי האמיתי של החברה שלך, בצע את האסטרטגיות הבאות:
לעולם אל תסטה מן המשימה שלך

חשוב על הערכים שקבעתם אצל העובדים וחזרו לערכים אלו לעתים קרובות, בפגישות צוות, טיולים, שיחות משוב וכנסי חברה. הדגישו את הערכים המקוריים שהוטמעו, וודאו שכל העובדים, כולל העובדים החדשים, מודעים להם.

אין להזניח את ההתאמה התרבותית במהלך תהליך ההעסקה

גיוס מועמד שאינו מתאים לתרבות החברה, יכול לשבש את המערכת האקולוגית כולה, וזוהי טעות יקרה. כל העובדים החדשים, אם זה העשירי או החמישים במספר, צריכים לעמוד באותם קריטריונים מחמירים של תרבות החברה. תהליך הראיון בעבודה צריך לכלול בדיקת התאמה זו באופן מעמיק.

שילוב משאבי אנוש בתהליך

בימים הראשונים של סטארט-אפ, כל אחד מעובדים ממלא מספר תפקידים ולעתים קרובות הבעלים/מנכ"ל הוא זה שאחראי לגיוס וניהול ענייני העובדים. ככל שהזמן עובר, מחלקות משאבי אנוש לוקחות על עצמן את תהליך הגיוס וקליטת העובדים החדשים, וחשוב שמדיניות החברה וערכיה, ישמרו בתהליך. אנשי משאבי האנוש בפרט צריכים להישאר פעילים בתחום מדיניות החברה, להטמיע את המדיניות והערכים אצל העובדים החדשים ותוספת מגע אישי שימשוך כישרונות לחברה – כל זאת תוך שמירה על תרבות העבודה.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה