למה לעשות לפרנסתכם מה שאתם אוהבים זו עצה גרועה?

למה לעשות לפרנסתכם מה שאתם אוהבים זו עצה גרועה?

בחירת קריירה היא תחום שמעסיק את כולם. האם נכון להקשיב ללב או לשכר כאשר מדובר בבחירה הגורלית?

שיתוף
מסלול קריירה

האם קיבלתם אי פעם או נתתם אי פעם את העצה "עשו מה שאתם אוהבים" בהקשר של עבודה? פטר סוונסון מ-PayScale חושב שזאת טעות והוא גם מסביר למה.
קודם כל המילניומים. הם בדיוק סיימו את לימודי התואר הראשון שלהם עם חובות גדולים ומשכורות קטנות ואומרים להם "שעו מה שאתם אוהבים" או "לכו בעקבות הלב" בהקשר של קריירה. אולם למי שרוצה להיות נאמן לעצמו ולדבוק בדרך שלו, זוהי עצה גרועה. למעשה, לא משנה לאיזו קבוצת גיל אתם משתייכים או מהי רמת ההשכלה שרכשתם, לדעתו של סוונסון מסוכן מאודן לצעוד בנתיב ה"עשו מה שאתה אוהב".

האמת הפשוטה היא שלעתים קרובות אינכם מצליחים להתפרנס – ולרוב האנשים הפשוטים האפשרות הזאת אינה באה בחשבון. זוהי רטוריקה בלתי בריאה שרק מעמיקה את הפער בין מעמד העובד לבין האנשים העשירים ביותר. כאשר אומרים לנו לעשות מה שאנחנו אוהבים, באופן אוטומטי אנו מצמצמים את ההשקפה שלנו על איך קריירה יכולה להיות – ובכך אנו מגבילים למעשה את היכולות שלנו להגיע לסיפוק בקריירה שלנו.

לא חובה תואר ראשון
אנו מאמצים את הרעיון שאם לא נעבוד בתפקיד שאנו "אוהבים", לא נעשה עבודה טובה, או את העבודה הנכונה, או את העבודה הטובה ביותר, כאשר במציאות יש הרבה קריירות מדהימות אפשריות בתחומים שאנו כנראה לא לגמרי מודעים אליהם. זה כולל מקצועות שאפילו אינם מחייבים תואר ראשון כמו קוסמטיקה, טכנאות מכשירי חשמל, טכנאות מחשבים, נגרות, עיצוב רהיטים, חשמלאות ועוד.

הבעיה של אנשי מעמד הביניים היא שמעמד הביניים מצטמצם. הנוף הכלכלי משתנה במהירות ומה שאולי חלמנו שנעסוק בו כילדים עלול שלא להיות הנתיב החכם ביותר לבחור בו כאדם בוגר. יתרה מזאת, ייתכן אף שאנו מבזבזים את הזמן שלנו במרדף אחר התואר הראשון רק כדי שבסופו של דבר ניקח תפקיד שבו התואר שלנו יהיה משהו שעבר זמנו.
אם בוחנים מגמות במשרות במהלך 100 השנים האחרונות, עבודות של צווארון כחול וחקלאות נעלמות, אבל תעשיית השירותים ומשרות צווארון לבן יציבות ונמצאות במגמת עלייה. תחומים חדשים צצים בעולם הטכנולוגיה כל יום. בזמן שאנו זקוקים לעובדים טובים בתעשיית השירותים, יש ביקוש גבוה גם למפתחי ווב ולמדעני נתונים וכיו"ב.

כאשר עמת הקריירה הבולטת ביותר שלכם היא "עשו מה שאתם אוהבים", יש סיכוי גדול שתחמיצו כמה מהחלטות הקריירה החכמות ביותר שהן גם פוטנציאלית וזמינות עבורכם. בין אם מדובר במציאת תחום שטרם גיליתם או למידת ערכו של תפקיד שפשוט ישלם את החשבונות שלכם – אל תפעילו על עצמכם לחץ רב כל כך למצוא את "התפקיד המושלם". התחילו בהתמקדות בכישורים שיש לכם, מה אתם יכולים ללמוד וכיצד אלה עשויים להתרגם למשרה יציבה עם ניעות כלפי מעלה.

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה