הקפה פוגע בהצלחה שלכם בעבודה!

הקפה פוגע בהצלחה שלכם בעבודה!

מומחה לאינטליגנציה רגשית טוען שקפאין פוגע ביכולות הקוגניטיביות של המכורים לקפה ומציע להיגמל

שיתוף
תפוקה בעבודה

תפוקה בעבודה

טראוויס בראדברי, מומחה לאינטליגנציה רגשית, גורס שקפה מפריע להצלחה בעבודה. במאמר שפרסם באתר משאבי אנוש HC Online מבהיר בראדברי כי רבים מאתנו צורכים קפה כי הוא גורם לנו להרגיש ערניים יותר וכי הוא משפר את מצב הרוח שלנו, אבל לאחר שמתמכרים – השפעותיו של הקפה שליליות.

מחקרים מהעבר הראו שקפאין משפר ביצועים במשימות קוגניטיביות בטווח הקצר, אבל בראדברי טוען שהסיבה לכך היא שהמחקרים אינם מתחשבים בהרגלי צריכת הקפאין של הנחקרים. מחקר מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס מראה שהביצועים שמשתפרים בשל צריכת קפאין לא יכולים היו לקרות אלמלא חוו המשתתפים ירידה בכמות הקפאין לפני הניסוי. כלומר, אם אתם מכורים לקפה, ירידה בכמות הקפאין מפחיתה את הביצועים הקוגניטיביים ויש לה השפעה שלילית על מצב הרוח, טוען בראדברי. הדרך היחידה לחזור למצב נורמלי היא לשתות קפאין. כשזה קורה, האדם חש שהגיע לגבהים חדשים, בזמן שלמעשה הוא חזר למצבו הרגיל.

חברת TalentSmart סקרה לאחרונה יותר ממיליון אנשים ומצאה שיותר מ-90% מהאנשים בעלי הביצועים הגבוהים הם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. האנשים האלה מצטיינים בניהול הרגשות שלהם ונשארים בשליטה גם בעתות לחץ. "ליכולת לשלוט ברגשות שלך ולהישאר רגוע תחת לחץ יש קשר ישיר לביצועים שלך," אומר בראדברי. אולם, קפאין מקשה על האדם לשלוט ברגשותיו כיוון שהוא ממריץ את שחרור האדרנלין ובסופו של דבר את תגובת "הילחם או ברח" שלו. תגובת "הילחם או ברח" גוברת על החשיבה הרציונלית לטובת תגובה מהירה, אומר בראדברי.

קפאין, שינה וביצועים
שליטה עצמית, מיקוד, זיכרון ומהירות עיבוד המידע מופחתים כולם כאשר לא ישנים מספיק. כאשר צורכים קופאין לפני השינה, פוגעים באיכות השינה. כשהשינה לא אפקטיבית, חלה ירידה בביצועים. בראדברי אומר שכאשר הקפאין מפריע לשינה, מתעוררים למחרת עם מוגבלות רגשית. באופן טבעי מחפשים את הקפה או משקה האנרגיה כדי להרגיש טוב יותר. לכן, הוא טוען, אוהבי הקפה מרגישים עייפים אחרי הצהריים ומהר מדי מחפשים את המנה הבאה. זה גורם לצבירת כמות גדולה מדי של קפאין בדם, מה שפוגע בשינה בסוף היום.

בראדברי מציע לוותר על קפאין או לפחות להפחית את הצריכה, היות שגמילה מקופאין עשוי לההוביל לשיפור בביצועים ולגרום לכם להיות עובדים/מנהלים טובים יותר. אבל זה לא יהיה קל. החוקרים בג'ונס הופקינס מצאו שהגמילה מקפאין פוגעת בריכוז, גורמת לכאבי ראש, עייפות וישנוניות. יש אנשים שאף מדווחים על תסמינים דמויי שפעת, דיכאון וחרדה לאחר שהפחיתו את הצריכה היומית שלהם בספל אחד בלבד. 

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה