התאמת סביבת העבודה לעובדים עם מוגבלויות

התאמת סביבת העבודה לעובדים עם מוגבלויות

כיצד להתאים את סביבת העבודה כך שתהיה הולמת לעובדים עם מוגבלויות וכאלו השבים מחופשת מחלה

שיתוף
התאמת סביבת עבודה

התאמת סביבת עבודה

כדי להמשיך ולשמר את הכישרונות הטובים ביותר, מהמעסיקים נדרש להשקיע ולשמור על הצוות הנוכחי שלהם מאושר ופרודוקטיבי.

תוכניות מקיפות לניהול עובדים עם מוגבלות יכולות להיות חלק מרכזי בגישה זו – סיוע בהערכת צרכי העובדים, חיבורם למשאבים במקום העבודה ואפילו סידורי לינה בסביבת העבודה, שתחסוך מהם את ההכרח להתנייד ממקום למקום.
כאשר דנים אילו התאמות עשויות להיות נכונות עבור העובדים בחברה, ישנן מספר

שאלות נפוצות שאנשי משאבי אנוש צריכים לשאול, כדי לספק תמיכה מותאמת שתענה על הצרכים שלהם.

אילו משוכות עומדות בפני אנשי משאבי אנוש כאשר הם שוקלים פתרונות התאמה לעובדים?

ישנם מחסומים רבים אשר קיימים במקום העבודה ושאינם מתאימים לעובדים עם מוגבלויות ולכאלו שחזרו מחופשת מחלה ועדיין בתהליך החלמה. מחקרים שנערכו בנושא בארה"ב הראו, כי עובדים השיבו שהם חוששים כי לו יבקשו התאמות מיוחדות לצרכיהם בסביבת העבודה מהמעסיק, הם עלולים להיות בסיכון לאבד את עבודתם.
חששות כאלו יכולים להוות גורם מרתיע לעובדים עם מוגבלויות או כאלו שחזרו מחופשת מחלה המבקשים את הסיוע לקבל סביבת עבודה מותאמת וגמישה ולו לתקופה מסוימת.

אילו סוגים של התאמות זמינים?

התאמת סביבת העבודה צריכה להיות מותאמת תמיד למצב הבריאותי של העובד ולפונקציות התפקיד. לדוגמה, עובד עם מצב מחלה כרוני יכול ליהנות מהתאמות פשוטות כגון לוח זמנים שונה וגמישות להשתתף בטיפולים רפואיים. התאמות אחרות עשויות לכלול שינויים בסביבת העבודה הפיזית של העובד או תפקידי עבודה זמניים עד שהעובד יתאושש במלואו.

עבור עובד עם מוגבלות יישום התאמות אלה הינו חיוני ונדרש וכן ביצוע מעקב אחר ההתקדמות של העובד והתקשרות בין המעסיק לבין העובד כדי לעזור להבטיח שכולם יידעו זאת. ניתן לקבל ייעוץ מאת ספקי התאמות לעובדים עם מוגבלות למציאת הציוד המתאים ומתקנים תואמות עבור עובדים אלו.

נמצא כי התאמות לעובדים עם מוגבלויות ועובדים שחוזרים מחופשת מחלה או חולים במחלות כרוניות יכולה להגדיל את הפרודוקטיביות של אותם עובדים. סקרים חשפו כי עובדים אשר זוכים להתאמות מהמעסיק שלהם נוטים להרגיש יותר מוערכים ופורים בעבודה. מבין העובדים שנסקרו, שקיבלו התאמות בשל מצבם הבריאותי, 93% אמרו שהם יכולים לבצע את עבודתם ביעילות לאחר קבלת תמיכה מהמעסיק. בנוסף לכך, עובדים אשר הותאמה להם סביבת עבודה ייחודית חזרו לעבוד יותר מ-30 יום מוקדם יותר מאשר עובדים שלא זכו לתמיכה, בממוצע.

התאמת סביבת העבודה לעובדים הזקוקים לכך, לא צריכה להיות מסובכת או מורכבת מדי. ישנן התאמות רבות שניתן בקלות לבצע כגון: שעות עבודה מופחתות, משימות חלופיות, או שינויים בהתקני העבודה, שלא אמורים לעלות הרבה כסף למעסיקים. עם זאת, הפרודוקטיביות תשתפר משמעותית וכן ערך מותג המעסיק התומך בעובדים שלו.


אירוע משאבי אנוש 20-21.12.2021

כנס הגיוס השנתי 2021
כנס רווחה וחווית עובד 2021
כנס ההדרכה והלמידה 2021
באנר כנס דיני עבודה

אין תגובות

השאר תגובה