הפקת לקחים מחדרי בריחה לגבי צוות העובדים

הפקת לקחים מחדרי בריחה לגבי צוות העובדים

הצוות בחדר הבריחה צריך לפתור חידות שונות כדי להגיע אל הפתרון כמה שיותר מהר ולמצוא את המפתח שישחרר אותם החוצה. מה ניתן להפיק מכך לגבי צוות העובדים בחברה?

שיתוף
חדרי בריחה

חדרי בריחה

אחת הפעילויות המועדפות לגיבוש עובדים כיום, היא חדר בריחה. חדרי בריחה הם משחק הרפתקה פיזית שבו השחקנים צריכים לפתור סדרה של פאזלים וחידות באמצעות רמזים כדי להשלים את העלילה הסודית בחדר.

במהלך הפעילות לעתים ישנו בלגן שלם. כל חברי הצוות מתפזרים לכיוונים שונים וזורקים לאוויר הצעות ורעיונות לפתרונות, אך צפייה בצוות במהלך פעילות בחדר הבריחה יכולה ללמד הרבה על עבודת צוות ועל פתרון בעיות.

בחדרי בריחה ישנם מקומות בהם חברי הצוות מתחרים אחד בשני כדי לפתור את החידה ולצאת מהחדר הראשון. לאחר מכן הם משלבים כוחות בדרך כלל כדי לפתור יחד את החידות הבאות, מה שמגבש את הצוות. זה דבר שרואים גם בארגונים למרבה הצער, לפעמים הקבוצות הללו פועלות כצולבות או מתחרות על תקציב, על הישגי זמן והשלמת פרויקטים.

מה ניתן ללמוד מחדרי בריחה כדי לייעל את הצוות בארגון?

כל אחד צריך להבין את המטרה, ולהיות בעל מוטיבציה כדי להשיג אותה. חדר בריחה הוא רק משחק, אבל גם במשחקים יש מטרה שאתה מנסה להשיג. במציאות לעומת זאת, המטרות הן הרבה יותר חשובות וקריטיות ויש לוודא קודם כל שצוות העובדים יודע היטב את המטרות ואת הדרכים להשגתן.

לקבוצה לא חייב להיות מנהיג. זה אולי נשמע ממש מוזר לומר שהקבוצה לא צריכה מנהיג, אבל פעמים רבות מנהיג מנטרל את הצוות וגורם לתחרות ולחצים. כדי לוודא שלכל אחד בקבוצה יש קול והוא משמיע אותו, דווקא ביטול המנהיג יכול להיות מהלך מדהים לטובת העניין.

כל חבר צוות חייב לקבל את אותה מידת תקשורת. ברגע שהם מתחילים לעבוד על הפרויקט במשותף, יש לוודא שכל אחד מהם מקבל זמן משלו כדי להעלות רעיונות והצעות לפתרון וזוכה ליחס שווה מיתר חברי הצוות – לאהדה, הקשבה ותמיכה. חברי הצוות לא יוכלו לעזור זה לזה אם לא כולם יקבלו את אותו זמן הקשבה ושיח.

ארגון הוא בגדר נכס לצוות. כשזה מגיע לפתרון בעיות, להיות מאורגן יכול להיות יתרון עצום. בחדר בריחה לדוגמה, הרמזים לרוב מפוזרים בכל מקום וחוסר תחושה של סדר מעמיד את השחקנים במצב מבולבל ומביך. כשיש בלגן לא ניתן לראות כיצד הרמזים משתלבים זה בזה. הסדר בצוות הארגוני חשוב כדי להצליח לעבוד במשותף, בשקט ובשלווה ולהגיע לפתרון.

צוותים זקוקים ליכולות פתרון בעיות. לא רק כדי לפתור בעיות, אלא כדי לזהות מכשולים וקווים אדומים. אחד ההיבטים החכמים של חדר ההמראה בחדר בריחה הוא המיקום של רמז מזויף. חשוב שצוותים יבינו שגם אם הם אוספים מידע רב, הם לא בהכרח יצטרכו את כל זה כדי לפתור את הבעיות.

כל פעילויות הקבוצה צריכות לזכות תחקיר לאחר מכן, גם אם הוא קצר. עוד מרכיב טוב לחדר הבריחה הזה היה תחקיר. תחקיר לאחר היציאה מהחדר (או סיום הפרויקט בארגון) יביא להפקת לקחים ולתוצאות טובות יותר בהמשך.

חשוב להבין ולזכור כי יש הרבה יותר בעבודת צוות מאשר פשוט לשים חבורה של אנשים יחד. צוותים זקוקים לארגון, הכשרה ומטרה משותפת.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה