שיתוף

למנהלים שהם בעלי כושר מנהיגות מולד יש השפעה דרמטית על התרבות הארגונית של הארגון, וכתוצאה מכך על התקדמות הארגון, על מידת התחרותיות שלו ועל יכולתו להוביל את השוק שבו הוא פועל. מנהלים בעלי כושר מנהיגות נוטים לסחוף אחריהם את העובדים, ואלה האחרונים נוטים לחקות אותם ברמה המקצועית והאישית כאחד. מנהיגים אמיתיים הם אנשים בעלי חזון ברור, תקשורת טובה, והבנה וידע בפתרון סכסוכים בין עובדים ובינם לבין הארגון. מנהיגים אמיתיים מונחים על ידי השאיפה המתמדת להשיג את המטרות שהוצבו להם, תוך התחשבות במיומנויות הצוות וביסודות החיוניים להשגת פרודוקטיביות מקסימלית.

מנהיגות מוכחת

תכונת המנהיגות היא האספקט החשוב, המהותי והחיוני ביותר בהיבט הניהולי. מכיוון שכך, על כל ארגון לקדם לדרגות ניהול עובדים שהם לא רק הטובים ביותר ברמה המקצועית, אלא הוכיחו שיש להם את המיומנויות והכישורים המתאימים.

מנהיגות אפקטיבית היא בעלת השפעה ניכרת על הערכים שהארגון קבע לעצמו, כמו לדוגמה יושרה, יושר, כבוד הדדי, רמת מוסר גבוהה, סובלנות ועוד. פרט לכך, מנהיגים אמיתיים בארגון הם בעלי הכישורים להטמיע במקום העבודה גישה נכונה מצד העובדים, הם יודעים לסחוף את העובדים בעזרת חזון ולא על ידי הטלת אימה, הם מכירים באחריותם, לוקחים על עצמם אחריות גם על ביצועי העובדים הכפיפים להם, לא בורחים מאחריות ולא מטילים את האחריות לתוצאות מעשיהם על העובדים הכפיפים להם.

מנהיגים אמיתיים יודעים להניע עובדים בזכות כושר המנהיגות שלהם ולא על ידי פחד. למנהיגים אמיתיים יש תוכניות ברורות וסדורות למימוש החזון שלהם ושל ערכי הארגון, הנשענות על אמון מצד העובדים הכפיפים להם ועמיתיהם בעבודה.

מי הוא מנהיג

סיעור מוחות: מנהל שהוא מנהיג, לא מסתפק ברעיונות שלו עצמו, אלא עורך סיעור מוחות עם עובדיו ומעודד אותם להעלות רעיונות חדשים, לחלוק עליו ולאתגר אותו כל יום מחדש.

בניית החזון: החזון הוא הבסיס המהותי ביותר להשגת מטרות הארגון. מנהל שהוא מנהיג אמיתי יוודא שיש מודעות בקרב העובדים הכפיפים לו לחזון הארגוני, יעקוב בתשומת לב אחר תרומתו של כל עובד לארגון, כמו גם אחר מידת היעילות של כל עובד וסביבת העבודה שלו. מנהיגות אפקטיבית היא כזו שלוקחת אחריות על יישום החזון.

מקצועיות ידידותית ומאפיינים אישיים חזקים: מנהיג אמיתי יכול ליצור אווירה מקצועית מאוד ובד בבד להשרות אווירה ידידותית וחברית בין אנשי הצוות ובינם לבינו. מנהיג אמיתי הוא אדם המצוייד בתכונות אישיות חיוביות ובמאפיינים חיוביים בהם אינטליגנציה גבוהה, יכולת שיפוט טובה, החלטיות ועוד.

חיזוקים חיוביים וגיבוי מצד הארגון: כדי לחזק את בסיס המנהיגות יש להעניק חיזוקים חיוביים למנהל שמגלה כישורי מנהיגות ולשדר לעובדים שהארגון מעריך אותו ועומד מאחוריו.

ביסוס מטרה, חזון ויעדים בקרב העובדים: עובדים זקוקים למטרה שהם אמורים להשיגה. הם צריכים לדעת מהם ערכי הארגון כדי שיוכלו ללכת אחריהם, והם צריכים לדעת למה מצפים מהם. מנהיג אמיתי יודע לתקשר לעובדים מהן מטרות הארגון, מהי תדמית הארגון שחשוב לשמור עליה, ומהי מידת הפרודוקטיביות הנדרשת מהם. לכל אלו יכולה להיות השפעה אדירה על ההיבט הערכי בקרב העובדים. המטרה היא לא רק להגדיל את היקף התפוקה, אלא גם להעניק לעובדים הזדמנות להתחבר רגשית עם כל עמיתיהם לעבודה.

ביסוס תרבות ארגונית של לקיחת של אחריות: נתינת דין וחשבון על מעשים והישגים היא אחת הדרכים המרכזיות שבאמצעותן יכולים מנהיגים להשפיע על תרבות הארגון. בד בבד, מנהיג טוב ידע לספק תיאור מדויק ומפורט של העבודה הנדרשת, ולהגדיר היטב את האמצעים ואת המטרות. יתרה מכך, מנהל שהוא מנהיג ידע לתקשר לעובדים את המסרים לפיהם כל התהליכים הפנימיים בארגון, מערכות הבקרה והמערכות והאלמנטים התרבותיים, קיימים בגלל סיבות מוגדרות היטב. כלומר להימצאותו של כל אחד מהם יש סיבה טובה.

מוטיבציה ועניין: קשריו של מנהל שהוא מנהיג, עם העובדים הכפיפים לו ועם עמיתיו לעבודה, הוא כזה שמאפשר להבין מה מניע כל אחד מהם, ומהם המרכיבים שגורמים להם לרצות להגיע לעבודה בכל בוקר. כדי להשיג הבנה זו ניתן לבצע סקר בין העובדים ליזום תקשורת בינאישית ידידותית; ניתן להסיק תובנות מסמינרים, בארוחות רשמיות וכחלק מהדרכה.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה