שיתוף

עולם התעסוקה עובר כיום תהפוכות רבות, ובה בעת חלים שינויים רבים ותכופים בעבודה עצמה ובאופן ביצועה, כמו גם בדרישות שיש כיום מארגונים ומעובדים כאחד.

המעבר לסביבת עבודה דיגיטלית, כניסת רובוטיקה ובינה מלאכותית ליותר ויותר סוגי עבודות, ובמקביל מגמות שהולכות וגוברות כמו העסקת עובדים מהבית, העסקת עובדים במתכונת פרילנס, הקמת סניפים בכל רחבי הגלובוס, תפקידים שמתפרסים על פני פלטפורמות רבות לרבות ניידות, והעובדה ששוק העבודה נמצא בתעסוקה מלאה, כל אלה רק מגבירים את התחרות על טלנטים.

ברקע, נאמנות העובדים הולכת ויורדת ושיעורי תחלופת העובדים הולכים ועולים. במצב זה, של קצב שינויים גובר ודרישות מהארגונים להתאים את עצמם, נאלצים מנהלי משאבי האנוש לבצע חשיבה מחודשת בכל הנוגע לגיוס והעסקה יעילה יותר. אל כל אלה מתווסף אימוץ הטכנולוגיות החדשות בתחום הגיוס והגשת המועמדות (אפליקציות וכד).

התוצאה היא שמנהלי משאבי האנוש נדרשים להגביר את המיקוד במועמדים המתאימים בצורה המדויקת ביותר לתפקיד המוצע.

משימה זו הופכת מאתגרת יותר לאור העובדה שלעיתים קרובות מגיעים מועמדים שלא מתאימים באופן מדויק למשרה, לרבות מועמדים שלא קראו את כל דרישות המשרה, או שלא הבינו לעומק את דרישות התפקיד, או ששלחו את קורות החיים למרות שהם לא בטוחים שזה בדיוק מה שהם רוצים.

בתוך כל העומס הזה נדרשים מנהלי משאבי האנוש לפתוח צווארי בקבוק שנוצרים כתוצאה מערימות של קורות חיים שעל פי מחקרים מהשנים האחרונות, רק כמחציתם אכן מתאימים במידה שיש משמעות להזמנת המועמד לריאיון פנים אל פנים.

כדי להימנע ממצב בו יוזמנו לראיונות מועמדים רבים שמראש אינם מתאימים, ובכך יאטו את הליך הגיוס, נוקטים כיום ארגונים רבים בשיטה של ראיון טלפוני לפני שמזמינים את המועמדים לריאיון פנים אל פנים.

הרעיון המרכזי הוא לקבל בריאיון הטלפוני כמה שיותר מידע איכותי על המרואיין עוד בטרם הוא מגיע לריאיון פנים אל פנים.

לשם כך יש 8 שאלות חשובות שכדאי לברר במהלך הריאיון הטלפוני:

1 מהי מידת ההבנה של המועמד לגבי מהות התפקיד והדרישות הנדרשות ממנו.

2 האם למועמד יש מיומנויות ספציפיות שמתאימות במידה רבה לתפקיד המוצע.

3 באיזו מידה המועמד אוהב, יודע ורוצה ליזום, לרבות כמה דוגמאות לגבי יוזמות שנקט במקומות עבודה קודמים.

4 מהי גישתו של המועמד לפתרון בעיות והאם הוא מגלה תושייה.

5 מה דעתו של המועמד על עבודה בצוות ואיך השתלב בצוותים במקומות עבודה קודמים.

6 מהם להערכתו ההיבטים הספציפיים של התפקיד והצוות אליו הוא מיועד.

7 מהם לדעתו האתגרים העסקיים של הארגון שלכם ומהו לדעתו מיקום החברה בשוקי היעד שלה מבחינת סדר גודל ונתחי שוק.

8 האם המועמד יודע על אילו חדשות עסקיות הכריזה החברה שלכם בחודשיים האחרונים, ומה המשמעות שלהן לגבי עסקי החברה והתפתחות המוצרים שלה.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה