הח"כים דורשים מביטוח לאומי: השוו קצבאות ילדים נכים לאלו של הבוגרים

הח"כים דורשים מביטוח לאומי: השוו קצבאות ילדים נכים לאלו של הבוגרים

לאחד דיון סוער בוועדת פניות הציבור בכנסת, הח"כים דורשים מביטוח לאומי להשוות תנאים של ילדים נכים לאלו של בוגרים נכים

שיתוף
ביטוח לאומי

הוועדה לפניות הציבור הודיע אתמול (יום ג'), כי בכוונתה להיפגש עם מועצת הביטוח הלאומי ולהציב דרישה להשוואת קצבת הילדים הנכים לזו של הבוגרים. הרקע לכינוס הדיון הוא עשרות פניות של הורים לילדים נכים, אשר בחרו לגדל את ילדיהם בבית במקום לשלוח אותם למוסד. ההורים טוענים כי הם חוסכים לביטוח לאומי את הוצאות המוסד, אך מאחר והטיפול בילדים דורש מהם לוותר על מקור פרנסתם, הם מבקשים כי ביטוח לאומי ישווה את קצבת הילדים הנכים לזו של המבוגרים.

אל הדיון בוועדה, שהיה סוער במיוחד, הוזמנו הורים לילדים נכים. "אני לא זוכר דיון כזה טעון רגשית מאז שאני בכנסת", אמר יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ דוד אזולאי מש"ס, בהתייחסו לעובדה שבמהלך הדיון עזבו את החדר מספר חברות כנסת, שלא הצליחו לעמוד מול הורים לילדים עם נכויות קשות ששטחו בפני הוועדה את תלאותיהם. מדברי ההורים עולה, כי רבים איבדו את פרנסתם והם מתקשים לעמוד בחובות לאחר שהתמסרו לטיפול בילדיהם הנכים.

ח"כ אזולאי התחייב בפני ההורים כי יבדוק את הנושא מול שר הרווחה וראש הממשלה, שכן מדובר כאן על מחדל שמקורו באי ישומן של המלצות הוועדה בעניין ילדים נכים, שמינה ראש הממשלה בעצמו לפני כשנה.

הוועדה לפניות הציבור אף המליצה להגדיל את הגמלה לילדים נכים. ח"כ אזולאי הודיע כי בכוונתו לדרוש משר הרווחה "לקדם חקיקה או תקנות על מנת לקדם בכל דרך אפשרית מתן קצבת שר"מ לילדים נכים, שהגורל התאכזר אליהם בדיוק כמו עם נכים בוגרים".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, ציין כי "אין לנו זכות קיום כחברה וכמדינה, אם נהיה אדישים למצוקות הקשות של המוגבלים בחברה ושל הוריהם. המדינה הופכת את ההורים לעובדים זרים בכך שמונעת מהם סיוע למימון עובד זר, למרות שהם חוסכים לה עלויות רבות בכך שאינם שולחים את הילדים למוסדות".

ח"כ עמיר פרץ מהעבודה, טען כי "ההתפתחות של ילדים עם מוגבלויות בבית, טובה לאין שיעור מזו של ילדים במוסדות. הימנעות המדינה מסיוע להורים, תאלץ רבים מהם בסופו של דבר להעבירם למוסד. זו שערורייה שהמדינה מסתמכת על אהבת הורים לילדיהם, על מנת לחסוך בעלויות במקרים קשים כאלו".

סדנת דיני עבודה בנושא מניעת הטרדה מינית והתעמרות בעבודה

אין תגובות

השאר תגובה