בית המשפט: הכלב של בעל העסק גרם לתאונת עבודה

בית המשפט: הכלב של בעל העסק גרם לתאונת עבודה

עובדת חדשה בחנות רהיטים נבהלה כשכלבו של בעל העסק רץ לכיוונה. כתוצאה מהבהלה היא נפלה ונפצעה. בית המשפט פסק לה פיצויים בסך 350,000 ₪

שיתוף

 תאונת עבודה מצערת נגרמה לעובדת עם כניסתה לעבודה החדשה. האישה, כבת 56 במועד תחילת עבודתה בחנות הרהיטים, הגיעה למקום העבודה החדש ימים ספורים לאחר שנקלטה בתפקיד, כשלפתע היא מבחינה בכלב גדול רץ במהירות לקראתה. האישה נבהלה מאוד וכתוצאה מהבהלה היא איבדה את שיווי משקלה ונפלה. בעקבות תאונה זו, העובדת הובהלה מיד לבית חולים שם אבחנו אצלה שבר בירך. במהלך הטיפול חלה אף התדרדרות במצבה הלבבי והיא נזקקה לניתוח מעקפים.

העובדת הגישה תביעה נזיקית לבית משפט השלום כנגד החברה וחברת הביטוח שלה וכן נגד בעליה (בעל הכלב). בכתב התביעה העובדת טענה כי התאונה המצערת שעברה הותירה אותה עם נכויות קשות ויכולותיה לתפקד בעבודתה נפגעו משמעותית.

בכתב התביעה העובדת אף ציינה והבהירה כי ימים ספורים לאחר התאונה, המעסיק דרש ממנו לחתום על מסמך לפיו היא החליקה על הרצפה באופן עצמאי וכי המעסיק דרש ממנה במפורש לשמור בסוד את העובדה שנפלה ונפגעה בגלל הכלב. העובדת אף לא שיתפה את הצוות הרפואי שטיפל בה בפרטי התאונה המדויקים קרי היא לא הזכירה את הכלב. לדברי העובדת היא חתמה על המסמך, עליו התבקשה על ידי בעל העסק לחתום, בעת ששכבה בבית חולים בטיפול נמרץ, לאחר ניתוח ואירוע לבבי. העובדת טענה שהמעסיק שידל אותה לחתום על מסמך לפיו אין קשר בין הנפילה שלה לכלב, בהדגישו כי אם תפעל לפי הנחיותיו הוא יוכל לעזור לה "להוציא כמה גרושים".

המעסיק טען מנגד כי התובעת מנסה לחפש אשמים לתאונה המצערת שקרתה לה ושזו לא הייתה קשורה לכלב. המעסיק הציג מסמך שעליו חתמה העובדת, ימים ספורים לאחר התאונה, ובו כתוב כי החליקה על הרצפה באופן עצמאי.

בית המשפט קיבל את גרסת העובדת לפיה בשל היותה עובדת חדשה, היא פחדה לספר את פרטי האירוע לצוות הרפואי שטיפל בה. בית המשפט דחה את טענת המעסיק לפיה המסמך שעליו חתמה העובדת, המתאר למעשה את גרסתה לתאונה, נכתב ונחתם מרצונה. בית המשפט פסק כי מדובר במסמך חסר משמעות שנחתם בתנאים לא סבירים וכי מסמך זה, הבא לגזול מן העובדת את הזכות לטעון כנגד בעל הכלב, הינו בגדר "עושק".

בית המשפט פסק לטובת העובדת 1,127,444 ₪, בהתאם לאחוזי הנכות התפקודית שלה (60%) והנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהתאונה. אולם מאחר והתובעת קיבלה תגמולי ביטוח לאומי בסך 777,017 ש"ח, הנתבעים (החברה ובעל החברה) ישלמו לעובדת את השארית הסכום העומד על 350,427 ש"ח בתוספת הוצאות משפט בסך 25,000 ₪ ושכר טרחה בשיעור של 20% מגובה הפיצוי.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה