5 הטבות לעובדים שלא באמת עובדות

5 הטבות לעובדים שלא באמת עובדות

ההטבות, מלבד הרווח הכלכלי שהן מייצרות לעובדים, גורמות להם להרגיש חשובים ומוערכים

שיתוף
הטבות לעובדים

הטבות לעובדים

כל העובדים אוהבים הטבות. אולם, כאשר היתרונות הללו הם לא יותר מאשר גימיק, יכולה להיות להם השפעה הפוכה ולגרום לעובדים לתהות אם הם באמת מקבלים משהו בכלל ממקום העבודה כהוקרה על העבודה הקשה ועל המאמצים התמידיים שלהם.

שביעות הרצון של העובדים שכירים ירדה ללא הרף במהלך 20 השנים האחרונות, עם פיצוי והטבות לא מתאימות שהיו בין הגורמים המובילים למגמת הירידה. לפעמים נראה שהמעסיקים יותר מכל מנסים לחסוך כסף על העובדים ולקצץ בעלויות, וההטבות לעתים קרובות הן הדבר הראשון ממנו הם נפרדים גם כאשר הן לא מציעות באמת תועלת הדדית ליחסי עובד/מעביד.

החל מזמן חופשה בלתי מוגבל דרך תוכניות הנחה לעובדים, הגדרות תפקיד ריקות ועוד, הנה 5 הטבות לעובדים שהן לא יותר מאשר גימיק בלבד ואינן פועלות לטובת העובדים:

חופשה בלתי מוגבלת

חופשה ללא הגבלה נוטה לגרום לעובדים לקחת עוד פחות ימי חופש ממה שהם צריכים, כך ע"פ סקרים. כאשר עובדים לא מוגבלים בימי חופשה שיאבדו אם לא ינוצלו, הם הופכים להיות אדישים לימי החופשה המוצעים בשפע וממשיכים לעבוד ברציפות ללא חופשות. הדבר גורם להם לשחיקה מאסיבית, להיעדרויות בשל מחלה ולעבודה פרודוקטיבית הרבה פחות, מאשר לו היתה להם חופשה ייעודית ומוגבלת.

תוכניות הנחה לעובדים

הנחה לעובדים ביסודן אינן פועלות משום שהן מייצרות הכנסות לחברה באמצעות השותפויות. לעתים רחוקות השירותים המוצעים מהווים את העסקאות הטובות ביותר ולעתים רחוקות הן מה שהעובדים רוצים. אז החברה יכולה לומר שזה מספק לעובדים יתרון ואם העובד בוחר לא להשתמש בו, זו החלטה שלו. זה לא באמת משרת אף אחד.

סדנאות אוכל ויין

סדנאות יכולות להיות נחמדות מאוד ומגבשות עבור העובדים, אם הן לא משמשות כהטבה העיקרית. על אף שמאוד כיף לבלות בסדנת בישול לדוגמה ולאפות עוגות יחד, זה לא מספק איזשהו רווח כלכלי אמיתי לעובדים ולא תורם לאיזון בין העבודה והבית, כגון אם העובדים היו מקבלים סדנה זוגית מחות למשרד עבורם ועבור בני זוגם. על כמה שזה נחמד ומקסים שיש ערב בירה שבועי בעבודה וארוחת בוקר של כיף אחת לשבוע, זה לא מה שיגרום למועמדים לבחור לעבוד בחברה שמציעה זאת. הטבות בעלות רווח כלכלי אמיתי מושכות הרבה יותר.

עובד החודש

גם הטבת 'עובד החודש' בדומה להטבת הסדנאות, היא טובה רק אם היא באה בנוסף ולא משמשת כעיקר. אמנם ההטבה הזו עשויה לגרום לאדם אחד להרגיש מיוחד במשך תקופה קצרה של זמן, ויכולה לשמש דרייב לעובדים האחרים כדי שיעשו עבודה נהדרת, אבל זה מתגמל רק עובד אחד בכל פעם – מה קורה בינתיים עם ההטבות של יתר העובדים שעבדו והתאמצו החודש? לא מגיע להם משהו גם כן?

תיאור תפקיד

תיאור תפקיד חשוב ואיכותי יכול לשמש כמניע מצוין לעובדים שזכו לקידום וראויים לתיאור הזה. זה לא יכול להוות הטבה לכלל העובדים. מכירים את זה שבחברות קטנות של 8 איש, יש 4-5 סמנכ"לים? מה הערך בלהיות סמנכ"ל כאשר אין עובדים ומחלקות תחתיך? תיאור התפקיד ישמש כהטבה מניעה ומוערכת רק אם יש היגיון וערך אמיתי מאחוריו.

אירועים מקצועיים למנהלי משאבי אנוש

אין תגובות

השאר תגובה