סדנת אימון אבחונית להתאמת מועמדים לתפקיד

סדנת אימון אבחונית להתאמת מועמדים לתפקיד

סדנת אימון אבחונית שפותחה ע"י חברת 'תות', מציעה לחברות המגייסות כלי אבחוני מעמיק להתאמה אופטימלית של המועמדים לארגון

שיתוף
אביעד עדן, מאמן עסקי בכיר בחברת 'תות'

אביעד עדן, מאמן עסקי בכיר בחברת 'תות'

סדנת האימון האבחונית תועבר ע"י אביעד עדן בכנס הגיוס השנתי 2017 שיתקיים ב- 11 בספטמבר בכפר המכביה. 

אחת הבעיות העיקריות איתן מתמודדים מנהלי משאבי אנוש היא נטישת עובדים, שנובעת בעיקרה מהתאמה לא מדויקת של מועמדים לתפקיד ולתרבות הארגון.

נטישת עובדים מתורגמת לעלויות גבוהות של גיוס והכשרה מחדש, ולכן חברות יעשו כל שביכולתן כדי להבטיח שהמועמד אכן מתאים למשרה לה הוא מיועד.

אחת הדרכים המתקדמות והחדשניות להבטחת התאמה אופטימלית בין המועמדים למשרה, היא סדנת האימון האבחונית שפיתחה חברת 'תות תקשורת ותוצאות' – סדנה ייעודית מעמיקה למועמדים בתהליך הגיוס.

אביעד עדן, מאמן עסקי בכיר בחברת 'תות', אומר: "השורה התחתונה היא, שעד היום אף אחד לא מצא שיטה שתחזה בצורה מדויקת את סיכויי הצלחתו של המועמד בתפקיד."

"אנשי גיוס ומשאבי אנוש מסתמכים בעיקר על בדיקת קורות חיים, וראיונות עבודה בהם נשאלות שאלות בנאליות ברובן, או מבחנים ממוחשבים שאמורים לספק אינדיקציה לגביי כישורי המועמד. אין כלי אבחוני ייעודי לבחינת המיומנויות הרכות של המועמדים והתאמת לתרבות הארגון, לצד ההתאמה לתפקיד".

מהי הסדנה אותה פיתחתם לצורך כך?

"בחברת תות פיתחנו שיטה לבקשת לקוחותינו, שביקשנו כלי אבחוני ייעודי אשר מבוסס על תקשורת בין אישית. הבקשה הייתה לכלי שיבדוק בצורה מעמיקה את התאמתו של מועמד ל- DNA של הארגון לו הוא מיועד, ולמנהל תחתיו הוא יעבוד.

בסדנת האימון האבחונית אנו מסתכלים על הפן האישיותי של המועמד ועל המיומנויות הרכות: כמה ווכחן המועמד ועד כמה הוא מקבל מרות, האם הוא נעים הליכות או אגרסיבי, האם יש לו כישורי מנהיגות, כישורי תקשורת, עד כמה הוא מתאים לעבודה בצוות או לעבודה אישית – הכל כמובן בהתאם לאופי התפקיד ולאופי הארגון המגייס".

כיצד נערכת הסדנה?

"הסדנה נערכת בין 4- 3 שעות, כשבמהלכה המועמדים מקבלים משימות ותרגילים בסיטואציות שונות למול המנהלים הבכירים מהחברה המגייסת, ומאמנים בכירים מ'תות'. הפעילויות בסדנה תוכננו כך שהבכירים בחברות (מנהלי משאבי אנוש, מנהלי גיוס ומנהלי צוותים), יכולים לקרוא את המועמדים כמו ספר פתוח. הפעילויות בסדנה חושפות למעשה את המיומנויות הרכות של המועמדים לעיני המנהלים.

בסוף הסדנה יש בדרך כלל בין 1-3 מועמדים שהם הבולטים והמתאימים ביותר ואז אנחנו פונים אליהם בצורה שהיא הפוכה מעט מהמקובל – אנחנו מבקשים מהם לחשוב האם הם באמת רוצים את התפקיד, לא לתת תשובה במקום, "להתקרר" ומבקשים מהם להתייעץ בנושא עם חברים וקרובי משפחה".

מדוע בעצם?

"כיוון שממה שלמדנו וראינו , הרבה פעמים אנשים בסדנה נשארים עד הסוף מתוך פן תחרותי – הם רוצים "לנצח" ולהוכיח לעצמם שהם התקבלנו, לא תמיד נשארים בגלל הרצון שלהם בתפקיד. המטרה שלנו היא להבטיח שהמועמדים יישארו בחברה למשך זמן רב לאחר הגיוס, ולכן אנו מעדיפים שמועמדים יפרשו בטרם התקבלו לתפקיד מאשר לאחר תהליך הכשרתם.

אותם מועמדים שעברו את הסדנה בהצלחה ונמצאו מתאימים לתפקיד על ידינו ועל ידי הבכירים בארגון, יוזמנו לשיחת ראיון אחד על אחד עם המנהל הישיר או מנהל משאבי האנוש בארגון עצמו. במקרים רבים, הארגונים מבקשים שנמשיך ללוות את המועמדים באימון לכניסה לתפקיד".

באמצעות השיטה שלכם, מהם אחוזי ההתאמה לתפקיד?

"מהנתונים שאנחנו אוספים התוצאות אומרת שכ- 70% מהמועמדים שאובחנו בסדנה כמתאימים, נשארים לאורך זמן בתפקיד שאליו הם נקלטו. כמובן שמדובר במספרים מדווחים, כשבפועל המספרים גבוהים אף יותר".

איך מתנהל הליווי של החברות שפונות אליכם?

"יחד עם מנהלת משאבי אנוש מגדירים את פרופיל התפקיד ואז את פרופיל המועמד האידאלי. בפרופיל אנחנו מרכיבים בעיקר את המיומנויות הרכות אבל גם את הפן המקצועי.

אחרי שהרכבנו את הפרופיל אנחנו מפרסמים מודעת גיוס ומקבלים את קורות החיים אלינו לחברת 'תות'. אז אנו עושים סינון ראשוני ומנפים את מי שלא רלוונטי, מתקשרים למועמדים הרלוונטיים לשיחה טלפונית וסינון נוסף ע"י שאלות מתאימות לפרופיל שהגדרנו מראש. את המועמדים שעברו, אנחנו מזמינים לסדנת האימון האבחונית".

כיצד המועמדים מגיבים להזמנה לסדנה?

"מאחר וישנם אנשים שנכוו במרכזי ההערכה אז ישנה מעט רתיעה. אנו מסבירים להם שלא מדובר במרכז הערכה אלא בסדנת אימון של ממש והם מרוויחים ממנה. סדנת אימון עולה מאות שקלים וכאן יש להם הזדמנות לזכות בה חינם. תהיה להם הזדמנות ללמוד על עצמם דבר ובנוסף, אם הם לא יתקבלו לאותו ארגון ותפקיד לו הם נבחנים, אני יכול להציע להם תפקידים דומים בארגונים נוספים איתם אנו עובדים".

סדנת האימון האבחונית תועבר ע"י אביעד עדן בכנס הגיוס השנתי 2017 שיתקיים ב- 11 בספטמבר בכפר המכביה. לפרטים והרשמה לכנס הגיוס לחצו כאן

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה