שיתוף

"קבלת החלטות עושים מהבטן ולא מהראש", אמרה שרית טל, מייסדת חברת 'הרבה יותר מפלוס', בכנס מרצים של HRus. "הסוגייה החשובה ביותר שיש להתמודד איתה היא איך לנהל את ההחלטות הנכונות שמתקבלות מהבטן ובכל זאת משרתות את האינטרסים שלנו. איך לנהל את הכסף.

"אנחנו נמצאים בעולם של שפע, וחשוב שנבין שבעולם השפע אנחנו לוקחים את הדברים הטובים שמשרתים אותנו בטווח הקצר והארוך. הנתונים מראים, כי הישראלים גיהצו 150 מיליון שקל. למעשה, בכל רבעון אנחנו מגיעים לשיא של כל הזמנים בגיהוץ כרטיסי האשראי.

"אני לא מדברת ממקום של צמצום אלא ממקום של תכנון. אני מאוד אוהבת לקנות בגדים ונעליים אבל ברגע שאדע שזוג אחד שלא אקנה יכול לממן לי טיול לחו"ל, אממן את זה אחרת.

"היום נדבר על ההתעסקות בכסף. מתי הפכה ההתעסקות הזאות להיות כל כך חשובה? כסף הוא מספר אחד בסיבות לגירושין. כשזוג מתחתן הם מתגברים על המון דברים, אבל הם לא תמיד מדברים על המטרות הכלכליות שלהם. איפה הם רוצים לראות את עצמם במקום הכלכלי. מדובר בשני אנשים שמגיעים מרקעים שונים ומערכים שונים, שהולכים לנהל ביחד עסק כלכלי שמגיע למיליון שקלים לפחות.

"בדרך כלל לא מדברים על זה, כי זה לא רומנטי והם נמצאים במקום שמה כל אחד ראה בבית (בית הוריו). הם רוצים להשקיע ולקנות דירה להשקעה, ופתאום לוקחים משכנתא כי זה נורא סקסי לשלם 5000 שקלים בחודש משכנתא.

"אבל ברגע שזוג מתחיל 'לדבר פיננסית' בצורה נכונה הם מגיעים לחיים הזוגיים, הרבה יותר מוכנים".

[שאלה לקהל]: "האם העלאת משכורת מניבה שביעות רצון בעבודה לדעתכם? מסתבר ששכר הוא לא הכי חשוב לשביעות הרצון של העובד. אנשים רוצים גם סיפוק אישי. ברגע שעובדים מקבלים את ההדרכה את הכלים הכללים הם מרגשים הרבה יותר שבעי רצון מאשר כשהם מקבלים עוד תוספת למשכורת.

"שמי שרית טל, אני עובדת ב'הרבה יותר מפלוס'. ייסדתי את החברה אחרי שנות קריירה רבות, [בהן] ניהלתי מחלקות בארגונים מובילים מאוד במשק. הגיעו אלי עובדים ואמרו: קשה לי כאן בארץ הזאת. הם חשבו ששיחת הערכה ומשוב מטרתה עוד כסף ותהו למה לא מקבלים עוד כסף.

"והבנתי שהזהב האמיתי לא טמון שם. הזהב האמיתי נמצא בהתנהלות הנכונה תוך כדי תכנון קדימה. [בין השאר] עבדתי בארגון פעמונים שעוזר למשפחות להגיע ממינוס לפלוס וכו. האני מאמין המאוד ברור לי, זה שכל אחד יכול להצליח בכך. כל אחד שמקבל כלים וכללים נכונים, כדי שיהיה מסוגל לצייר את האופק הכלכלי, יכול להתחיל להצליח בארץ הזאת.

"כלכלת המשפחה זה לא כסף. זה שקט, זה שליטה, זה חינוך פיננסי לילדים, זה תקשורת זוגית, זה פתרון קונפליקטים. כל הדברים האלה עוזרים לנו להיות עם הורות מעצימה עם זוגיות הרבה יותר טובה ואנשים שמנהלים דברים תוך כדי".

טל מציגה שתי דוגמאות, השמות בדויים:

"הגיעו אל משרדי שני זוגות באותו שבוע: אמנון ותמר ורומן ומורן. מה שמייחד אותם הוא ששניהם מרוויחים 18 אלף שקלים והם בגילאי השלושים פלוס.

"במה הם שונים:

"רומן ומורן מוציאים 21 אלף שקל בחודש בעוד שאמנון ותמר מוציאים 15 אלף שקל. לרומן ומורן יש כל חודש מינוס של 3000 שקל ולאמנון ותמר פלוס של 3000 שקל. בואו נראה מה קורה עוד 3 שנים:

"רומן ומורן מגיעים לחוב של 120 אלף שקל. הם הולכים לבנק, מקבלים הלוואה ומחזירים כל חודש 4000 שקל. כעת, ההכנסה המעודכנת שלהם היא 14 אלף שקל. יש אפשרות להחליט להתחיל לחיות מ-13,900 שקל. אבל לצערי, רוב משקי הבית במדינה  בוחרים באופציה אחרת: נצטמצם ונחיה מ-18000 שקל.

"למה זה הכי גרוע? הסיבה הראשונה היא שבני זוג שמצטמצמים לא מרגישים טוב עם המצב שבו הם מוותרים על דברים שחשובים להם. הסיבה השנייה היא שהם ממשיכים ליצור פער חודשי קבוע של 4000 שקל. והסיבה השלישית והכי משמעותית היא שהבנק לא יעזוב אותם כל כך מהר. הוא יתן להם עוד הלוואה ועוד הלוואה ועוד הלוואה. כ להרווחים הגדולים של הבנקים מגיעים בדיוק מכאן. ואנחנו לא מדברים עדיין על מינוס. אנחנו מדברים על פלוס.

"מנגד, אמנות ותמר הצליחו לחסוך 100 אלף שקל. הם שואלים: מה נעשה עם הכסף. התשובה היא: תלוי. הם אומרים אנחנו רוצים חופשות שנתיות לחו"ל ורוצים להחליף רכב כל שלוש שנים.

"התשובה הנכונה למה לעשות עם הכסף היא תכנון אסטרטגיה. התאמת נכסים להתחייבויות, איך נכון להיחשף לרכיבי סיכון, באיזה טווח הם יזדקקו לכסף, ועד כמה מפזרים סיכון. והשאלה היא איך עושים את זה.

"אני מלמדת אנשים לחשוב מהבטן. לא מהראש. ולראות איך זה משפיע על קבלת ההחלטות שלנו.

"איפה יושב השיח הפיננסי של העובדים? בביטחון ובצרכים הכי בסיסיים. זו בשורה מאוד משמעותית. כשעבדתי בארגון, עובדים ביקשו תוספת משכורת והלוואה ולא הבנתי שהיהלום האמיתי נמצא בשיח הפיננסי. באפשרות לתת לעובד לדבר נכון עם בן או בת הזוג. הפתרון טמון באותו חינוך פיננסי ובגידול הדור הבא.

"ברגע שכל אחד ידע לתת את הכלים והכללים המאוד ברורים לעובדים, כל עובד ידבר בתקשורת פיננסית מאוד טובה. זה נכון לגבי תכנון, זה נכון לגבי העובד וזה נכון לגבי הגשר בין העובד לתכנון".

ארגון שמעוניין לאפשר לעובדיו רווחה כלכלית, ולהעשיר אותם בכלים ובכללים להתייעלות מרבית של הכנסותיהם, הוצאותיהם והחסכונות שלהם, יכול להיעזר בהרצאתה של שרית טל המלאה של שרית טל.

להזמנת ההרצאה המלאה וקבלת פרטים נוספים:

050-8800530   |   sarit@talplus.co.il

 

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה