האם העולם עובד לפרילנס?

האם העולם עובד לפרילנס?

בשנים האחרונות מגמת העבודה במתכונת פרילנס עולה וצוברת נוכחות. בעבודת פרילנס אין הכוונה רק לעבודה מרחוק, גם עובדים מתוך המשרד פעמים רבות עובדים במודל של עובד עצמאי

שיתוף

בארה"ב למשל נרשם מספר משמעותי של כ- 53.7 מיליון פרילנסרים. מדובר בכשליש מכוח העבודה במדינה והמספר מייצג עד כמה שוק העבודה האמריקאי השתנה בשנים האחרונות.

בנובמבר 2015 נרשמו 149,400,000 עובדים במשרה מלאה המועסקים בכוח העבודה בארה"ב, האבטלה היתה בשיעור של כ- 5% ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד משיא של 66.4 אחוזים בדצמבר 2006 לרמתו הנוכחית של 62.5 אחוזים. לדברי מומחים בתחום התעסוקה, המשמעות היא שאנשים בוחנים כיצד הם יכולים להשלים את הכנסתם, מגמה שנצפית בעיקר בגיל המילניום.

על פי מחקר שנערך ע"י חברת בארה"ב, 41% מהמשיבים מדווחים כי הם עצמאיים כבר במשך שנה או פחות, ו- 24% מהם דיווחו כי הם עצמאיים כבר למעלה משנתיים.

טרנספורמציה בכוח העבודה היא משהו שצריך להיות מודעים לו, במיוחד בתחום משאבי האנוש. אם דור המילניום מציג העדפה לעבודה עצמאית, יש להיות ערים לכך על מנת להיטיב ולמשוך כישרונות צעירים לחברה.

הפרילנס הממוצע בארה"ב צפוי להיות בגילאי 18-34 על פי מחקרים, כאשר 96% מהנשאלים משיבים, כי מודל זה מאפשר להם להשלים את ההכנסה הקיימת. בנוסף, הוויתור על מודל הפרילנס מתורגם לעיתים לוויתור על הביטחון התעסוקתי שלך המגיע עם עבודה אצל מישהו אחד.

ומה קורה בישראל?

בישראל כחצי מיליון עובדים עצמאיים. רבים מהם אנשים מעל גיל 50 בעיקר כאלו שאינם מצליחים למצוא עבודה כשכירים וכן אמהות שעובדות מהבית. בנוסף לכך בעלי מקצועות חופשיים.
על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מרבית העובדים העצמאיים נמצאים בעשירון השישי ומטה. כ – 60% מהעובדים העצמאיים בישראל מרוויחים בין 6,000-10,000 ₪ בחודש ועוסקים במקצועות כגון: אינסטלטורים, חשמלאים, מעצבים גראפיים, יועצים במגוון תחומים, מטפלים ברפואה משלימה ועוד.

הצעת חוק מענק עבודה לעובדים עצמאיים

הצעת החוק שהגיש ח"כ מיקי לוי 'מענק עבודה לעובדים עצמאיים' באה לתקן את העוולה כלפי עובדים עצמאיים הזכאים למענק עבודה (מס הכנסה שלילי).

בחוק הקיים כיום, קיימים הבדלים בזכאות למענק עבודה בין שכירים לעובדים עצמאיים. לעובדים עצמאיים אשר זכאים למענק עבודה מנוכה מס בשיעור של 25% , כאשר מהתשלום לעובדים השכירים לא מנוכה כל מס. כמו כן, לעובדים עצמאיים התשלומים נפרסים על פני תקופה ממושכת בשונה מהעובדים השכירים. על פי הצעת החוק של מיקי לוי, לא ינוכה כל מס ממענק העבודה לעובדים עצמאיים ואף הם כשכירים, ייהנו מהטבות ללא הפחתת מיסים או דחייה בתשלומים.

הצעת חוק פנסיה חובה גם לעצמאיים

הצעת החוק לפנסיה חובה עולה במסגרת הדיונים על תקציב המדינה לשנים 2017-2018 ובמידה ותעבור את אישור ועדות הכנסת והמליאה, היא צפויה ליישום החל משנת 2017.

במטרה לסייע לאוכלוסיית העצמאים בישראל שמגיעים למצבי אבטלה, על פי ההצעה יחויב כל עצמאי שגילו בין 21-55 להפקיד כסף לחיסכון פנסיוני. שיעורי ההפקדה ייקבעו לפי גובה הכנסתו של העצמאי.
עוד על פי ההצעה, עצמאי שסגר את עסקו ועמד במספר תנאים, יוכל למשוך שליש מהסכום שנצבר או שלוש פעמים שכר המינימום במשק לפי הגבוה מבין השניים. מעבר לכך, יש רצון להפחית את שיעורי הביטוח הלאומי לרוב העצמאים ולשפר עבורם את שיעורי המס.

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה